Udostępnij

Wyrok w sprawie o smog prawomocny. Państwo przegrało w sądzie z Grażyną Wolszczak

13.09.2021

Historyczny wyrok za smog jest już prawomocny. Chodzi o sprawę aktorki Grażyny Wolszczak przeciwko Skarbowi Państwa. Jak poinformował pełnomocnik Wolszczak, apelacja wobec wyroku sądu pierwszej instancji została oddalona.

– Sąd Okręgowy w Warszawie wskazał wyraźnie, że zanieczyszczenie powietrza jest zjawiskiem realnym i niebezpiecznym, a nasze państwo dopuszcza się bezprawnych zaniedbań, w wyniku których naruszane są prawa obywateli – mówił cytowany przez Polską Agencję Prasową mecenas Radosław Górski. Właśnie Sąd Okręgowy w Warszawie przyglądał się ostatecznie odrzuconej apelacji Skarbu Państwa.

Przypomnijmy: Grażyna Wolszczak była jedną z kilku znanych osób biorących udział w akcji #pozywamsmog. Na początku 2019 roku Sąd Rejonowy w Warszawie przyznał, że dobra osobiste aktorki zostały naruszone w wyniku przekroczeń dopuszczalnych stężeń szkodliwych substancji w powietrzu. Odpowiedzialność za ten stan zdaniem sądu ponosi państwo. Rekompensatą miała być wpłata 5 tys. złotych na konto Stowarzyszenia Unicorn, zajmującego się opieką psychologiczną dla pacjentów onkologicznych.

Wyrok za smog: uprawomocnienie w sprawie Grażyny Wolszczak to kolejny sukces

Inicjatorką akcji #pozywamsmog była inna aktorka, Katarzyna Ankudowicz. Wzięły w niej udział inne znane osoby – między innymi Mariusz Szczygieł i prof. Jerzy Stuhr. Sąd przyznał rację również im. Pieniądze z zadośćuczynienia – kolejno 5 i 20 tys. złotych – przekazali na cele charytatywne.

Czytaj również: Kujawsko-pomorskie zaostrza uchwałę antysmogową. Na liście 8 miast

Uprawomocnienie się wyroku w sprawie Grażyny Wolszczak jest więc kolejnym sukcesem akcji. Zdaniem mec. Górskiego stanowi on również ważny argument w publicznej dyskusji na temat jakości powietrza.

– Jest to również, a może przede wszystkim, spór cywilizacyjny o to, jaka jest współcześnie rola państwa w zakresie ochrony środowiska – stwierdził prawnik w rozmowie z PAP.

Zdaniem Górskiego duże znaczenie dla postanowienia Sądu Okręgowego miała wcześniejsza uchwała Sądu Najwyższego. Dotyczyła ona innej sprawy związanej ze smogiem – ciągnącego się od sześciu lat sporu Oliwera Palarza ze Skarbem Państwa przed sądem w Gliwicach. Izba Cywilna SN stwierdziła co prawda, że prawo życia w czystym środowisku nie jest samo w sobie dobrem osobistym. Według Sądu smog może wpływać jednak na naruszenie innych tego typu dóbr.

– Warszawski sąd okręgowy podzielił zapatrywania SN, że zanieczyszczone powietrze może naruszać dobra osobiste takie jak zdrowie, czy prywatność. Tamta uchwała SN była korzystna dla powódki i została dobrze zinterpretowana przez sąd okręgowy – komentował dla PAP mec. Górski.

Źródło zdjęcia: Piotr Szczepankiewicz / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.