Gdybym mieszkał pod Krakowem, to byłbym jednym z 200 tys. kierowców codziennie wjeżdżających do miasta

Podziel się:

Bartka Piłata, który pełni rolę rzecznika Zarządu Transportu Publicznego, poprosiłem, żeby powiedział mi, jak człowiek mieszkający w Trojanowicach, może na 9.00 dojechać do pracy w Krakowskim Parku Technologicznym, a później wrócić do siebie, jeżeli z biura wychodzi o 17.30. „Autem lub rowerem”, odpowiedział Bartek w pierwszej chwili, zaznaczając, że mówi to z przymrużeniem oka. 

Jako rzecznikowi ZTP nie wypadało mu jednak na tym skończyć, więc przygotował też inną propozycję. Ta wygląda tak: o 8.15 wsiadamy w autobus linii 207 w Trojanowicach i 8.31 jesteśmy na pętli na Krowodrzy Górce, gdzie przesiadamy się do wygodnego i szybkiego tramwaju, by na 9.00 zameldować się w biurze odpowiedniej korporacji. Pięknie. Ale tylko na papierze.

W pracy na 9.00? Pobudka o 6.30

W rzeczywistości nie ma szans, by zdążyć autobusem o 8.15, bo ten na Krowodrzę dojeżdża około 9.00. Google podaje, że czas pokonania tej trasy samochodem w porannym szczycie to od 14 do 35 minut. Samochodem, więc bez przystanków. Autobusem spokojnie można jechać nawet ponad 40 minut, a trzeba doliczyć jeszcze przesiadkę. Autobusem o 8.15 zdążyć się nie da. W takiej sytuacji – pomyśli mieszczuch – wystarczy wsiąść w poprzedni autobus. Żaden kłopot. Prawda? Poprzedni autobus linii 207 jest o 7.15, czyli godzinę wcześniej. Jak ktoś nie ma dzieci i ma blisko na przystanek, to może uda mu się wstać o 6.30, żeby w pracy być na 9.00. Jak ma dzieciaki, które musi gdzieś odstawić i jest sową – kaplica.

Trojanowice Autobus

Tym bardziej, że spać też nie pójdzie zbyt wcześnie. Do pracy trzeba przecież nie tylko dojechać, ale też z niej wrócić. Przy założeniu, że wychodzimy z niej o 17.30 i mamy pecha (lub szczęście) oddawać życie korporacji w jednym z dalszych biurowców Parku Technologicznego, czekają na nas dwie opcje.

Jedną jest spacer na autobus linii 172, który jedzie Opolską. Jednak żeby tam dojść trzeba: a) przejść przez chaszcze i błoto, b) cofnąć się o jeden przystanek, bo 172 akurat w tym miejscu się nie zatrzymuje. Przy odrobinie szczęścia zdążymy. Jednak liczyć na punktualność krakowskiego autobusu w godzinach szczytu – cóż, powodzenia. Drugą około kilometrowy spacer na przystanek tramwajowy. Z nadzieją, że zdąży się na ten o 17.54 i akurat nie będzie jakiejś awarii, obsuwy lub szyn, które wyskoczyły.

Następną „5-tkę” mamy bowiem dopiero o 18.10, a autobus o 18.40. Jeżeli na niego nie zdążymy, to kolejny jedzie godzinę później. Tyle dobrze, że projektant Krowodrzy Górki pomyślał o tym, żeby było gdzie spędzać czas i można schować się na przykład w fast foodzie. Nie zmienia to jednak tego, że jak na 18.40 nie zdążymy, to następny autobus mamy o 19.40. Czyli – zakładając, że rzeczywiście musimy być tam na 9.00 i wychodzimy o 17.30 – dojazd komunikacją publiczną oznacza wyjście z domu o godzinie 7.00 i powrót po 19.00 jeżeli zdążymy na autobus lub po 20.00 jeżeli nie zdążymy. I to wszystko za jedyne 5 złotych za bilet lub 140 złotych za aglomeracyjną sieciówkę.

Nie wiem jak wy, ale ja jadę autem.

Do Zielonek

Zawsze można powiedzieć, że z Trojanowic da się podjechać np. do Zielonek, gdzie sytuacja transportowa musi być nieco lepsza – wszak jakby nie była, to tłumy krakusów nie rezygnowałyby z tramwaju pod blokiem na rzecz czterech arów ogródka. I nieco lepsza rzeczywiście jest, ale do ideału trochę jednak brakuje.

Nie bardzo jest też jak podjechać i się przesiąść, bo nie ma gdzie zaparkować auta. Wąskie wiejskie uliczki na to nie pozwalają, a na “ryneczku” znajdującym się obok przystanku trzeba płacić.

“Strefę” dla mieszkańców sąsiednich miejscowości wdraża bowiem, jak widać, nie tylko Kraków.

Zielonki Parking

Oskarówka

A wspomnieć trzeba koniecznie i o tym, że mieszkańcy Zielonek jak na standardy podkrakowskiej komunikacji są całkiem rozpieszczeni, a i w Trojanowicach nie jest jakoś bardzo źle.

Te miejscowości są blisko Krakowa, a im dalej, tym gorzej.

Cóż mają powiedzieć mieszkańcy Brzozówki?

Brzozówka

Gdzie na przykład między 8.00 i 9.00 nie ma żadnego autobusu.

Jeszcze dalej od Krakowa, poza tzw. obwarzankiem, autobusów nie ma zresztą już w ogóle, a za cały transport publiczny muszą wystarczyć prywatne busy. Te system ratują, ale mają liczne wady. W tym – bardzo często – stan techniczny.

Nie mówiąc o tym, że nie rozpieszczają częstotliwością.

 

Przystanki bez rozkładów

Dość smutnym widokiem są też przystanki autobusowe bez rozkładów jazdy.

Smutnym, bo widać w nich, jak bardzo wojewódzki samorząd wycofał się z tego, co powinien robić.

 

Takich przystanków przybywa w miarę oddalania się od miasta.

Choć są miejsca, gdzie nie ma przystanków, ale są rozkłady jazdy. Tak jak obok parkingu w Ojcowie.

Ojców autobus

Albo takie, gdzie przystanki są całkiem porządne, ale brakuje rozkładów jazdy.

Jest za to wezwanie, by być razem w walce o czyste powietrze.

czyste powietrze

Co istotne te miejscowości nie są wyjątkiem, bo:

Zelków:

Zelków

Modlnica:

Modlnica Rozkład Jazdy

Brzezie:

Brzezie Rozkład Jazdy

 

Itd… Itp…

Bartka Piłata zapytałem też o to, czy gminy z aglomeracji krakowskiej starają się, by komunikację wzmocnić. Odpowiedź brzmiała tak, że autobusów chciałyby owszem więcej, ale niekoniecznie chcą ponosić koszty ich funkcjonowania, więc Kraków koncentruje się na rozwoju komunikacji wewnątrz miasta. Na sensowne wzmocnienie autobusów aglomeracyjnych trzeba byłoby przeznaczyć około 60 milionów rocznie.

Co jednak niekoniecznie ma sens, bo wątpliwe by pompowanie pieniędzy w system oparty o długie, a więc z konieczności rzadko i wolno jeżdżące linie autobusowe, miało jakoś znacząco zmienić sytuację.

Jedyny ratunek to pociąg?

Ja przynajmniej nie jestem przekonany, że autobus co 45 minut zamiast autobusu co godzinę dużo zmieni. A problemem jest przecież nie tylko częstotliwość kursów, ale też konieczność przesiadek, które wydłużają podróż oraz bardzo często duża odległość od przystanku i brak możliwości zostawienia auta koło niego.

A trzeba przecież nie tylko dojechać do miasta, ale na ogół przemieścić się jeszcze w mieście.

Transport w aglomeracji krakowskiej – a podobnie jest też w wielu innych miastach – wymaga gruntownego przemyślenia i stworzenia nowego systemu. Rozwiązanie, które nasuwa się samo, jest takie, że trzeba oprzeć go o kolej i duże centra przesiadkowe, z których i do których autobus może poruszać się szybciej i częściej.

Także, a może przede wszystkim poza granicami miasta. Nikt w końcu nie powiedział, że “parkuj i jedź” muszą być w Krakowie. Mogą być w każdym miejscu, z którego da się szybko do Krakowa dojechać. Lepiej mieć P&R obok stacji kolejki pięć kilometrów od domu i w miejscu, do którego da się dojechać bez stania w korkach, niż tramwajowo-autobusowy na obrzeżach miasta.

Takiego systemu Kraków oczywiście nie stworzy sam i choć jest to jego interes, to nie jest to jego rola. Odpowiedzialnym jest tutaj samorząd regionalny. W jakimś stopniu także administracja rządowa. Miasto musi, to oczywiste, odgrywać w tym wszystkim ważną rolę, ale oczekiwania należy kierować tutaj do kogo innego. Do tego mianowicie, kto może poskładać w całość różne elementy tej układanki.

Dziś bowiem każda rzecz działa oddzielnie, konserwując stan sprzed wielu lat, który już zupełnie nie przystaje do potrzeb, a efektem jest to, że całość działa bardzo, ale to bardzo źle. A jednocześnie proponuje się rozwiązania, które nie mogą zadziałać. Jeżeli człowiek, który mieszka np. w Trojanowicach i pracuje w Krakowie, nie ma żadnej sensownej alternatywy dla samochodu, to niezależnie od liczby zakazów, opłat, a także mandatów, będzie do Krakowa jeździł samochodem. Będzie jeździł, bo musi dojechać.

Zabierzów

Dobrym przykładem tego, jak nowy system mógłby wyglądać i jednocześnie jakąś oznaką, że bardzo powoli, ale coś się tutaj dzieje, jest Zabierzów. Tam koło stacji kolejowej stworzono parking P&R…

Parkuj i jedź. Zabierzów

…i nawet B&R.

Bike and Ride. Zabierzów

Nie zrobiono tam natomiast jednego. Autobusy aglomeracyjne, które jeżdżą po gminie, wciąż pokonują wielokilometrowe trasy do krakowskich Bronowic. Jeżdżą więc rzadko, bo stosunek liczby pasażerów do kosztów utrzymania linii powoduje, że dokładanie kolejnych kursów jest nieopłacalne.

Także czas podróży do Krakowa, który zapewniają jest – mówiąc delikatnie – mało atrakcyjny. Mogłyby tymczasem jeździć na trasach dużo krótszych, a więc też częściej. Wystarczyłoby, żeby zamiast do Bronowic jeździły na dworzec w Zabierzowie.

Być może to przyspieszyłoby proces zapełniania tamtejszego P&R, bo teraz wygląda on tak:

Park and Ride. Zabierzów

Co mówi dużo o tym, że potrzebujemy nie tylko zmiany infrastruktury, ale też zmiany kultury, bo jak na razie od nowego i wygodnego pociągu…

Pociąg Zabierzów

… wolimy stary korek we własnym aucie.

korek zabierzów

Zwykle dzieje się jednak tak, że za rozbudową infrastruktury idzie zmiana zachowań. Wszystko dlatego, że człowiek jest z natury wygodny i namawianie go do wyrzeczeń, rzadko przynosi efekty. Ale danie okazji do zaoszczędzenia czasu i nerwów – owszem. Jest w końcu tak – cytując pisarza Stefana Themersona – że:

“Prawdziwie, całym sobą, działać dla ogółu można tylko wtedy, kiedy to leży we własnym interesie.”

Jeżeli więc dałoby się przesiadać – nie tyko w mieście, ale też na podmiejskich stacjach – w miarę szybko i wygodnie, a pociąg jeździłby w miarę regularnie, to jest dobra szansa, że wygrałby konkurencję z autem.

Zabrać się za to trzeba jak najszybciej, bo ludzie na kolejnych działkach realizują polskie marzenie, a dzisiaj każdy taki domek to co najmniej jeden samochód wjeżdżający codziennie do Krakowa więcej:

Polskie marzenie

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

12
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
JanuszPawełGosiaMagdaMichał Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Artur
Gość
Artur

Dla mnie to jest jak z idea tiry na tory bez sensowna. Jak policzę czas spędzony w komunikacji to taniej jest jechać autem. Dodatkowo jak po drodze oddaje dziecko do szkoły przedszkola nie tracę czasu na odprowadzanie. Chyba jedyna konkrecją jest szynobus jeżdżący co 10 min. Coś jak SKM w trój mieście.

Paweł
Gość
Paweł

Raczej coś jak szynobus PKM. Bo SKM-ka to zwykłe pociągi. W dodatku trójmiejska SKM-ka jest jednym z najgorszych transportów miejskich z jakich korzystałem. Nie znam osoby która wypowiadałaby się pochlebnie o SKM.

Karola
Gość
Karola

Bardzo dobra analiza sytuacji. Mieszkam w Wieliczce, w której walka o lepsze skomunikowanie z Krakowem jest mocno widoczna. Wciąż nie jest idealnie (bo na przykład przez pół roku na trasie Wieliczka-Nowa Huta nie było żadnej drogi bez remontu), remonty ciągną się latami (kuriozalna sytuacja z wiaduktem w Brzegach, czy remont kolei), ale po większości z nich jest zdecydowanie lepiej. Przez remont kolei sama dojeżdżam teraz do pracy samochodem, ale jak tylko pociągi zaczną kursować zgodnie z obietnicami, co 15 minut, to wracam do SKA. Przez rok dojeżdżałam nią do pracy i byłam bardzo zadowolona. Grunt to dobre skomunikowanie P&R z… Czytaj więcej »

Ja
Gość
Ja

Niestety, nowe i wygodne pociągi ładnie wyglądają na zdjęciu, ale rzeczywistość najlepiej obrazuje niedawny przypadek, kiedy chcąc dojechać z Zabierzowa pociągiem o 8 rano, pojawiłem się na peronie kilka minut przed 8 tylko po to, żeby zobaczyć odjeżdżający pociąg. Ten z godziny 7. Spóźnienia są nagminne i często ogłaszane z opóźnieniem. Wielkości opóźnień podawane w Internecie też są nieprawdziwe.

Lukasz
Gość
Lukasz

Poruszam się PKP … z Węgrzc Wielkich do Krakowa. Na papierze super … pociąg jedzie około 20 minut. Praktyka ? – W aplikacji zero informacji o opóźnieniu, a mógłbym wyjść później z domu.(szczególnie w deszczowe/mroźne dni) – Z głośnika czasem ktoś poinformuje o opóźnieniu w momencie kiedy pociąg powinien być, dodatkowo robi to przeważnie tak jak w pewnej komedii. – Pociągi poranne zawalone ludźmi – jak sardynki, wagonu im się dołączyć nie chce. – Pociągi na tej stacji podobnie jak Kokotów zatrzymywały się kiedyś co 30 minut … teraz co godzinę. – Nie ma tygodnia bez opóźnienia …. Ja rozumiem,… Czytaj więcej »

Sławek
Gość
Sławek

Dla większości osób dojeżdżających do Krakowa, to właśnie busy stanowią tę alternatywę. Twierdzenie, że ten środek transportu, jak to Pan ujął, nie rozpieszcza częstotliwością, jest bardzo na wyrost. Są miejscowości, z których ciężko dojechać bezpośrednio z punktu A do punktu B, nawet z przesiadką, jednak wtedy pozostaje dojazd samochodem bezpośrednio lub do pewnego momentu, gdzie możemy już zaparkować i skorzystać z innego środka transportu. A ilość busów kursujących z okolicznych miejscowości jest ogromna i chyba nie jest Pan świadomy jak bardzo, prawdą natomiast jest brak rozkładów jazdy na przystankach, choć też na próźno szukać takich informacji w internecie. Nie widzę… Czytaj więcej »

Motór
Gość
Motór

Przez większą część roku 125 na kat. B.

Jakub
Gość
Jakub

Myślę że artykuł porusza problem w dobrym kierunku, natomiast kolejną rzeczą na która zwróciłbym uwagę (bo autor chyba tego nie sprawdził) jest aktualnie sytuacja na linii kolejowej Kraków – Zabierzów- Krzeszowice. Z Zabierzowa w godzinach porannych 7-10 odjeżdżają 2 dokładnie DWA POCIĄGI, a czas podróży wynosi… 25 MINUT! Nie licząc już opóźnień, które są nagminne… a z kolei powrót w godzinach popołudniowych wcale nie bywa lepszy, pociąg regio który powinien odjjechać ze stacji krk główny o 16.31 zazwyczaj (albo najczęściej) wyjeżdza po 17-tej i również jedzie ponad 25 min, gdzie dawniej było to 15 min. Rozumiem modernizację linii, ale na… Czytaj więcej »

Michał
Gość
Michał

Jakub już napisał – ja podkreślę – z Zabierzowa pociągiem z przesiadką na tramwaj do pracy – 1:20 … autem 30 min.

Magda
Gość
Magda

W koncu artykul pokazujacy smutne realia codziennosci i wielkiej walki ze smogiem. Sama codziennie dojezdzam z Zielonek do Krakowa (przeprowadzilam sie,bo mialo byc lepiej, lepsze powietrze itp- nie jest) droga E7 i jesli ktos mi powie ze od serpentyn do Krakowa, da sie w godzinach szczytu dojechac w 40min , to wyjde na jezdnie i zaczne bic brawo 😉 a jesli ktos powie, ze dojade w tyle czasu autobusem, to z reka na sercu – oddaje mu kluczyki i sie przesiadam 🙂 nie ma opcji! nie ma komunikacji, mpk jezdzi 1x na 1,5h a dzieli mnie od Pradnika zaledwie 4km… Czytaj więcej »

Gosia
Gość
Gosia

Artykuł pokazuje realia mieszkańców podkrakowskich mieszkańców ale i tak mieszkańcy Olkusza, i im zazdroszczą bo mają alternatywę i jadą krócej. Olkusz nie ma połączenia kolejowego z miastem wojewódzkim. Z Olkusza albo bus albo własny samochód, busem gorzej bo tylko do centrum a stamtąd przesiadki do biurowców więc robi się z tego 2h podróż w jedną stronę. Samochodem szybciej bo bez dojazdu do dworca ale i tak swoje trzeba dostać i tak 40km jedzie się 1,5h w szczycie czyli 3h dziennie. Jeżdze tak 13 lat codziennie i obserwuje że ruch jest coraz większy i sił brakuje. 10 kat temu marzyło mi… Czytaj więcej »

Janusz
Gość
Janusz

PKP to kpina w zywe oczy, malo ktory pociag przyjezdza o czasie, a jesli juz sa to zapchane po sufit – patrz pociag do Zabierzowa. Argument PKP? Pociag musi jechac do Kalwarii zeby zawrocic, wiec nie oplaca sie popinac wagonow. Autobusow aglo do zabierzowa prawie nie ma. Wiec tak, wszyscy jezdza samochodami, bo jeden idiota z drugim to planowal. Ok, bedziemy jezdzic samochodami, mam nadzieje ze przy okazji pierwsi od smogu padna decydenci i ich rodziny. Jak juz robimy sobie kociol tutaj, to zabieramy was wszystkich ze soba, biedaki.