#pozywamsmog – akcja artystów i kancelarii. Ruszył nabór do pozwu zbiorowego

5939
5
Podziel się:

Kilka miesięcy temu grupa artystów reprezentowanych przez Kancelarię Prawną Radosława Górskiego pozwała Skarb Państwa za smog (pisaliśmy o tym TUTAJ). Teraz organizują pozew zbiorowy i umożliwiają każdemu dołączenie do tej akcji. Właśnie ruszył nabór chętnych.

– Skarb Państwa odpowiada za zły stan środowiska, ponieważ od wielu lat, pomimo obciążających go obowiązków prawnych w zakresie stanu powietrza w Polsce, nie podejmuje odpowiednich działań, a jeśli jakieś podejmuje to ze znaczną zwłoką lub działa nieskutecznie – czytamy na stronie pozywamsmog.eu, w pełni poświęconej akcji.

Jak w praktyce wygląda składanie pozwu zbiorowego? Wystarczy wypełnić formularz na stronie, podając swoje podstawowe dane. Później na maila odsyłana jest dalsza instrukcja, w tym informacja o dalszych etapach działania, czyli o wypełnianiu stosowanych dokumentów i podpisaniu umowy z kancelarią mecenasa Radosława Górskiego, który od początku zajmuje się akcją #pozywamsmog. Zaangażowanie się w pozew grupowy nie będzie wymagało obecności na rozprawach, wystarczy śledzić postępowanie – informacje o nim będą pojawiały się na bieżąco. W sądzie będzie stawiał się jedynie pełnomocnik procesowy.
Zgłaszać się można do 31 marca 2019. Koszt dołączenia do akcji to 200 zł.
– Celem pozwu grupowego jest przede wszystkim przesądzenie o tym, że za szkodę i krzywdę członków grupy, powstałą albo mogącą powstać w przyszłości, a wynikającą z deliktu Skarbu Państwa, odpowiedzialność ponosi Skarb Państwa. Takie rozstrzygnięcie otworzy członkom postępowania grupowego drogę do uzyskania odszkodowania/zadośćuczynienia w uproszczonym procesie, w którym wykazać należy wyłącznie wysokość odszkodowania. – piszą organizatorzy.  To znaczy, że jeśli uda się wygrać pozew zbiorowy, każdy będzie mógł później domagać się zwrotu kosztów leczenia, zakupu maseczek antysmogowych, oczyszczaczy czy innych rzeczy, które pomagają w walce ze smogiem.
Kampania ma charakter obywatelski, nie jest kierowana przeciwko żadnej partii politycznej. Jej organizatorem jest Kancelaria Prawna Radosława Górskiego, a ambasadorami Katarzyna Ankudowicz, Lesław Żurek, Mariusz Szczygieł, Tomasz Sadlik, Grażyna Wolszczak.
Wszystkie szczegóły, a także formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie organizatorów akcji, która znajduje się pod adresem: http://pozywamsmog.eu.
Zdjęcie: Pixabay/imagii

Podziel się: