#pozywamsmog – akcja artystów i kancelarii. Ruszył nabór do pozwu zbiorowego

3068
5
Podziel się:

Kilka miesięcy temu grupa artystów reprezentowanych przez Kancelarię Prawną Radosława Górskiego pozwała Skarb Państwa za smog (pisaliśmy o tym TUTAJ). Teraz organizują pozew zbiorowy i umożliwiają każdemu dołączenie do tej akcji. Właśnie ruszył nabór chętnych.

– Skarb Państwa odpowiada za zły stan środowiska, ponieważ od wielu lat, pomimo obciążających go obowiązków prawnych w zakresie stanu powietrza w Polsce, nie podejmuje odpowiednich działań, a jeśli jakieś podejmuje to ze znaczną zwłoką lub działa nieskutecznie – czytamy na stronie pozywamsmog.eu, w pełni poświęconej akcji.

Jak w praktyce wygląda składanie pozwu zbiorowego? Wystarczy wypełnić formularz na stronie, podając swoje podstawowe dane. Później na maila odsyłana jest dalsza instrukcja, w tym informacja o dalszych etapach działania, czyli o wypełnianiu stosowanych dokumentów i podpisaniu umowy z kancelarią mecenasa Radosława Górskiego, który od początku zajmuje się akcją #pozywamsmog. Zaangażowanie się w pozew grupowy nie będzie wymagało obecności na rozprawach, wystarczy śledzić postępowanie – informacje o nim będą pojawiały się na bieżąco. W sądzie będzie stawiał się jedynie pełnomocnik procesowy.
Zgłaszać się można do 31 marca 2019. Koszt dołączenia do akcji to 200 zł.
– Celem pozwu grupowego jest przede wszystkim przesądzenie o tym, że za szkodę i krzywdę członków grupy, powstałą albo mogącą powstać w przyszłości, a wynikającą z deliktu Skarbu Państwa, odpowiedzialność ponosi Skarb Państwa. Takie rozstrzygnięcie otworzy członkom postępowania grupowego drogę do uzyskania odszkodowania/zadośćuczynienia w uproszczonym procesie, w którym wykazać należy wyłącznie wysokość odszkodowania. – piszą organizatorzy.  To znaczy, że jeśli uda się wygrać pozew zbiorowy, każdy będzie mógł później domagać się zwrotu kosztów leczenia, zakupu maseczek antysmogowych, oczyszczaczy czy innych rzeczy, które pomagają w walce ze smogiem.
Kampania ma charakter obywatelski, nie jest kierowana przeciwko żadnej partii politycznej. Jej organizatorem jest Kancelaria Prawna Radosława Górskiego, a ambasadorami Katarzyna Ankudowicz, Lesław Żurek, Mariusz Szczygieł, Tomasz Sadlik, Grażyna Wolszczak.
Wszystkie szczegóły, a także formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie organizatorów akcji, która znajduje się pod adresem: http://pozywamsmog.eu.
Zdjęcie: Pixabay/imagii

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
PIOTRCzy Warszawa zasłużyła na wycofanie pozwu o smog? "Ratusz nie radzi sobie nawet ze swoimi kotłami" - SmogLabM111AnnaBożena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bożena
Gość
Bożena

Popieram taka akcje. Jeszcze chwila a podusimy się

Anna
Gość

Wspaniała inicjatywa! Już dawno chodziło mi to po głowie, bo na zatrutym Śląsku ciągle choruję. Jestem ZA!

M111
Gość
M111

A może celebryci oddali by auta na szrot i nie truli powietrza i zlikwidowali kominki w swoich domach co kasy brakuje

trackback

[…] czas temu grupa artystów pozwała „za smog” zarówno Skarb Państwa, jak i Miasto Stołeczne Warszawa. Jednak niedawno jedna z pozywających […]

PIOTR
Gość
PIOTR

gdzie jest ten formularz do wypełnienia. Moze ktos podac link?