Akcja #pozywamsmog. Kolejne osoby będą sądzić się ze Skarbem Państwa za smog

Podziel się:

Katarzyna Ankudowicz, Mariusz Szczygieł, Grażyna Wolszczak, Jerzy Stuhr, Zofia Czerwińska, i Lesław Żurek – to grupa osób, które zdecydowały się na pozwanie Skarbu Państwa lub władz lokalnych o smog w ramach akcji #pozywamsmog. Razem z mecenasem Radosławem Górskim będą walczyć w sądzie o czyste powietrze.

– Pewnego zimowego dnia budzę się w domu, włączam telewizor i słyszę, że osoby starsze nie powinny wychodzić z domu ze względu na smog – mówiła Zofia Czerwińska na spotkaniu dotyczącym smogu w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie. – Bardzo miło się zachowali, że uprzedzili, ale poczułam się uwięziona! Mam zwyczaj wietrzenia mieszkania, a nagle się okazuje, że to mi szkodzi. Nie mogę wyjść na spacer z psem, więc jemu to też szkodzi. To jest jakaś niewola! Dlatego będę pozywać – dodała.
Namówiła Mariusza Szczygła, reportera „do wkurzenia się” (jak sam to nazywa) i złożenia pozwu za smog.  Z kolei Katarzyna Ankudowicz, inicjatorka kampanii Pozywam Smog, zwerbowała znajomych z teatru – Grażynę Wolszczak i Lesława Żurka. Przyłączył się także prof. Jerzy Stuhr.
O co chodzi w akcji? Każda z tych osób złożyła pozew przeciwko władzom lokalnym lub Skarbowi Państwa o smog. Domagają się podjęcia działań, które poprawią stan powietrza w Polsce oraz zadośćuczynienia, które przekażą na cele charytatywne – jeśli oczywiście uda się wygrać.

Po co pozywać?

Z Katarzyną Ankudowicz rozmawiałam na początku kwietnia, kiedy jako pierwsza złożyła pozew. – Jako obywatelka chciałam skorzystać z moich praw i zwrócić się z tą sprawą do sądu. Nie jestem specjalistą, nie będę się tak przedstawiać ani dyskutować o powodach czy pomysłach na smog. Dlatego zwracam się do tych, którzy wiedzą i mogą realnie zadziałać – mówiła. (cały wywiad do przeczytania TUTAJ).
Już wtedy zapowiadała, że jej pozew nie będzie jedynym.
– Siedzimy z Kasią w jednej garderobie w teatrze. Jako że jest zaangażowana w temat smogu, mówiła o tym bardzo dużo. Ale nawet nie chodzi o to, że Kasia jest bardzo przekonująca. Smog jest po prostu tak mocnym tematem, że nie wyobrażam sobie, żebym mogła się nie włączyć  – tłumaczy Grażyna Wolszczak, kiedy pytam ją, dlaczego dołączyła do akcji. Dodaje, że nie boi się długiego procesu, a nawet porażki. Bo najważniejsze jest to, żeby władze, zarówno państwowe, jak i lokalne, zaktywizować w temacie smogu. – Jeśli dzięki temu, że nagłośnimy sprawę, ktoś przestanie wrzucać plastikowe butelki do pieca, to już będzie sukces – mówi.
O to samo pytam Mariusza Szczygła, który nie tylko złożył pozew, ale także zorganizował debatę na temat smogu w Faktycznym Domy Kultury w Warszawie.
– Dołączyłem, bo wydaje mi się, że państwo powinno być takim psem, który pilnuje całego gospodarstwa. Wszystkie władze, nie tylko aktualna, temat smogu zostawiały odłogiem – odpowiada. – Aktualna władza jest bardzo populistyczna, dba o najbiedniejszych, wyciągnęła rękę do wykluczonych, więc uważam, że można jej uświadomić, że to ona powinna najbiedniejszym fundować piece i dopłacać do dobrego jakościowego paliwa. Bo co z tego, że ktoś kupi sobie certyfikowany piec, jeśli nie będzie go stać na opalanie w nim właściwym opałem. Ta rzecz powinna być uregulowania odgórnie. Niestety, nie mam dobrego zdania o Polakach: zawsze większość pójdzie na łatwiznę, na skróty, głupio, bez wyobraźni. Czy możemy być kiedyś jak obywatele Danii czy Norwegii, myślący o całości, a nie tylko o swoim tyłku? Możemy. Pod warunkiem, że zacznie się edukacja, powstaną regulacje i pojawią wymagania. To można zacząć od góry. Tyle, że ta góra głupia jak cholera. Postanowiliśmy więc ją trochę podręczyć.
Pozwy dotyczą ochrony dóbr osobistych – takich, jak możliwość korzystania z nieskażonego środowiska, prawo do ochrony życia prywatnego, do wolności, prywatności i poszanowania miejsca zamieszkania. Z powodu zanieczyszczenia powietrza dobra te są naruszane – jesteśmy bowiem zmuszeni do życia w zanieczyszczonym środowisku, ograniczania swojej aktywności, a nawet powstrzymywania się od wychodzenia z domu z powodu smogu.
– W pozwach powołujemy się na badania, raporty NIK, wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który piętnuje zaniedbana skarbu państwa w związku z zanieczyszczeniem powietrza – tłumaczy mecenas Radosław Górski, który będzie reprezentował wszystkich pozywających. – W lutym Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Polska naruszyła unijne normy czystości powietrza.. Obieramy się również na wyrokach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który również zajmował się tym problemem wskazując na to, iż prawo do życia w czystym środowisku oraz prawo do korzystania z walorów niezanieczyszczonego środowiska naturalnego są przysługującymi każdemu prawami człowieka, które muszą podlegać ochronie.
Jeśli sądy w Polsce wezmą pod uwagę te wyroki i jeśli udowodnimy, że osoba pozywająca Skarb Państwa była przez lata narażona na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, to powinniśmy wygrać.
Kwoty, jakich domagają się pozywający, wahają się między 5 a 10 tysięcy. Jeśli uda się wygrać, pieniądze trafią m.in. do fundacji zajmujących się chorobami onkologicznymi, do hospicjum, a także do Fundacji Instytut Reportażu, która planuje wydać książkę o smogu.

Każdy może pozwać

Akcja Pozywam Smog ma zaangażować wszystkich Polaków – nie tylko osoby publiczne. W kwietniu Katarzyna Ankudowicz mówiła, że marzy, aby pozwów były tysiące.
– Żeby złożyć pozew, lepiej poprosić o pomoc prawnika. To są skomplikowane kwestie prawne, z którymi trudno sobie samemu poradzić. To nie musi być moja kancelaria. Ambasadorzy oczywiście zapraszają wszystkich do uczestnictwa w akcji – mówi mec. Górski.
– Zgłosiły się już do Pana kolejne osoby, które chcą się zaangażować? – pytam.
– Mamy grupę osób, która przygląda się temu, co zdarzy się w procesie. Osoby te wstrzymały jednak swoją decyzję o skierowaniu pozwów do sądu do czasu, aż prawomocnie zakończą się sprawy, które już są w toku.  Dlatego, aby ułatwić każdemu drogę sądową obecnie koncentrujemy się na tym, aby uzyskać pozytywne wyroki, na które zainteresowani będą mogli się powołać.
Co jeśli nie uda się wygrać? –  Liczę się z taka ewentualnością, i jestem na to przygotowany. W razie oddalenia powództw w polskich sądach we wszystkich sprawach skierujemy skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który zajmował się już tym zagadnieniem, przyznając rację skarżącym – odpowiada mecenas.
Wtóruje mu Mariusz Szczygieł: Oddanie sprawy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka może przynieść skutek. Poza tym trzeba upowszechniać wiedzę, że prawo do życia w czystym powietrzu jest prawem człowieka, takim jak prawo do wolności, ochrony zdrowia czy wyznania.
 
Zdjęcie: Wikipedia/Ave Maria Mõistlik

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

17
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
3 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
obiRobertMichałMagdalenaZygmunt Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Elżbieta
Gość
Elżbieta

Dopisuję się do akcji.

Mirek
Gość
Mirek

Popieram jak tylko mogę!!!! To w końcu dal zdrowia mogego i moich bliskich!

Maciej
Gość
Maciej

Popieram całą akcję i przyłączam się do tego pozwu. Jestem osobiście tym zainteresowany , gdyż zdiagnozowano u mnie chorobę śródmiąższową płuc.

Zygmunt
Gość
Zygmunt

Jestem za pozwem i jak najszybciej chcialbym aby akcja smogowa osiagnela sukces.Mam powazne problemy z oczami a smog jest zabojczy dla moich chorych oczu.

Robert
Gość
Robert

sztur jaral 2 paczki dziennie sam o tym mowil

Elżbieta
Gość
Elżbieta

Dopisuję się do akcji. Mnie już pewnie to nie pomoże, ale może moje wnuki będą mieć szansę na zdrowsze życie.

trackback

[…] Sąd w Warszawie uznał, że państwo nie zajęło się odpowiednio problemem smogu, jednocześnie przyznając rację Grażynie Wolszczak, jednej z osób zaangażowanych w akcję #pozywamsmog. […]

Magdalena
Gość
Magdalena

Śmieszne. Górnicy nie mogą wygrać sprawy o uznanie pylicy jako choroby zawodowej (choroba rozwija się przez wdychanie powietrza “zanieczyszczonego” pyłem węglowym i mineralnym) a jakiejś aktorce przyznają rację obciążając skarb państwa kosztami postepowania i wywalczoną kwotą. Zróbmy tak wszyscy! Wykończmy państwo! A najlepiej zróbmy to biorąc L4 w ramach protestu!

Magdalena
Gość
Magdalena

Śmieszne. Górnicy nie mogą wygrać sprawy o uznanie pylicy jako choroby zawodowej (choroba rozwija się przez wdychanie powietrza “zanieczyszczonego” pyłem węglowym i mineralnym) a jakiejś aktorce przyznają rację obciążając skarb państwa kosztami postepowania i wywalczoną kwotą. Zróbmy tak wszyscy! Wykończmy państwo! A najlepiej zróbmy to w trakcie L4 – w ramach protestu!

trackback

[…] NIK, z którego jasno wynika, że walkę ze smogiem przegrywamy z kretesem. Dołączają również wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który piętnuje zaniedbana Skarbu Państwa w związku z zanieczyszczeniem […]

obi
Gość
obi

Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej niech sie przyjrzy Niemcom ile wala co2

trackback

[…] W akcję #pozywamsmog zaangażowani są Katarzyna Ankudowicz, Zofia Czerwińska, Mariusz Szczygieł, Jerzy Stuhr, Lesław Żurek . Wszystkich artystów w procesach przeciwko skarbowi państwa i samorządom będzie reprezentował mec. Górski. O akcji pisaliśmy TUTAJ. […]

trackback

[…] W akcję #pozywamsmog zaangażowani są Katarzyna Ankudowicz, Zofia Czerwińska, Mariusz Szczygieł, Jerzy Stuhr, Lesław Żurek . Wszystkich artystów w procesach przeciwko skarbowi państwa i samorządom będzie reprezentował mec. Górski. O akcji pisaliśmy TUTAJ. […]

trackback

[…] W akcję #pozywamsmog zaangażowani są Katarzyna Ankudowicz, Zofia Czerwińska, Mariusz Szczygieł, Jerzy Stuhr, Lesław Żurek . Wszystkich artystów w procesach przeciwko skarbowi państwa i samorządom będzie reprezentował mec. Górski. O akcji pisaliśmy TUTAJ. […]

Michał
Gość
Michał

Można gdzieś znaleźć w necie orzeczenie sądu w tej sprawie ,albo nr. sprawy ?

Robert
Gość
Robert

sam mowil ze jaral prawie 2 paczki fajek jest artykuł w necie hipokryta

Robert
Gość
Robert

Sam mowil ze jaral 2 paki fajek a teraz cooo kase wyciaga od panstwa czyli od nas niech sam ze swoich daje na co chce hipokryta