Udostępnij

Aktywiści chcą zakazu palenia węglem w Warszawie

03.06.2019

Działacze Warszawy Bez Smogu apelują do władz o zmiany w uchwale antysmogowej. Nowe prawo miałoby zakazywać palenia w piecach węglem i wejść w życie od 2023 roku. 

Pod petycją podpisały się również inne organizacje pozarządowe: Smog Wawerski i Warszawski Alarm Smogowy. Trafiła ona do stołecznej Rady Miasta i sejmiku województwa mazowieckiego. Zakaz palenia węglem nie jest jedyną propozycją aktywistów. Chcieliby oni zabronić korzystania z kominków i mniejszych piecyków w mieszkaniach, gdzie są one jedynie dodatkowym źródłem ciepła. Takie zarządzenie władze miasta mogłyby stosować w sytuacjach przekroczenia dopuszczalnej normy stężenia szkodliwego pyłu PM10 w powietrzu. Rozwiązałoby to problem bierności miejskiej administracji wobec epizodów smogowych. W ich czasie ratusz może jedynie ostrzegać mieszkańców przed pogarszającą się jakością powietrza i apelować o przesiadkę na komunikację miejską.

Według autorów petycji obecne zapisy uchwały antysmogowej dla Mazowsza nie uchronią stolicy przed smogiem. Aktywiści opierają się na badaniach zleconych dwa lata temu przez marszałka województwa. Wykazały one, że nowe prawo nie doprowadzi do obniżenia poziomu rakotwórczego benzo(a)pirenu w metropolii.

Działacze przekonują, że wcale nie musi tak być. Jak przypominają, Warszawa ma najdłuższą w Unii Europejskiej sieć ciepłowniczą. Tam, gdzie niedostępne jest ciepło systemowe, można zazwyczaj ogrzewać dom gazem. W sytuacji, kiedy obie te opcje są niedostępne, miasto powinno wspierać instalacje odnawialnych źródeł energii. Problemem są najczęściej okolice z przewagą domów jednorodzinnych.

To właśnie w takich budynkach najczęściej pali się węglem, który po wejściu w życie przegłosowanej już uchwały nadal będzie dopuszczony do użytku. Jego szkodliwość ma być jednak zmniejszona dzięki wymianie pieców. Nowe urządzenia powinny spełniać restrykcyjne normy emisji spalin, które zawarte zostały w tak zwanym ekoprojekcie. Jak przekonują autorzy petycji, nie doprowadzi to jednak do wyeliminowania smogu. Zaznaczają, że nowoczesne kotły wykazują dobre wyniki w testach laboratoryjnych. Mogą one nie pokrywać się z praktyką – szczególnie, jeśli ich posiadacze nadal będą palić marnej jakości paliwem.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.