Udostępnij

Aktywiści na trasie PZU Maratonu Warszawskiego. Przypomnieli o węglowym „sekrecie” sponsora biegu

27.09.2020

Aktywiści Extinction Rebellion (XR) pojawili się na trasie Maratonu Warszawskiego, by zaprotestować przeciwko polityce jego głównego sponsora – PZU. Działacze wzywają firmę do wzięcia odpowiedzialności za katastrofę klimatyczną. Ubezpieczyciel, wbrew rynkowym trendom, nadal obsługuje przedsiębiorstwa zarabiające na wydobyciu paliw kopalnych.

Aktywiści XR w ten sposób chcieli zwrócić uwagę na „czarny sekret” PZU, które według organizatorów akcji ubezpiecza aż 85 proc. polskiego sektora wydobywczego. Z interesów z tą branżą zrezygnowali już między innymi UNIQA, Ergo Hestia czy Generali.

– PZU jest ostatnim ubezpieczycielem w Polsce, który nie ma polityki ograniczającej ubezpieczanie węgla i dzięki któremu węgiel i smog mają się dobrze – komentował Patryk Kowalczyk, aktywista Extinction Rebellion.


Czytaj również: Odkrywka Turów straci ubezpieczyciela. To przez nacisk aktywistów

Według członków organizacji firma powinna przejąć się również losem tych, których już dotyka katastrofa klimatyczna. W wielu krajach organizacja maratonu byłaby zwyczajnie niemożliwa – przez utrudniony dostęp do wody.

Aktywiści pojawili się na trasie maratonu trzymając w rękach worki na węgiel z napisem rozwijającym skrót PZU – „Planeta Ziemia Umiera”. Rozwinęli też transparent ukazujący maratończyków biegnących w przemysłowym smogu.

– Maratończycy biegną dziś 42 kilometry, które pokonają bezpiecznie i na koniec dostaną poczęstunek. Kobiety w Sudanie Południowym nie mają tyle szczęścia. Z powodu globalnego ocieplenia, są zmuszone wędrować coraz więcej kilometrów, by zapewnić wodę swojej rodzinie. Przed tym PZU ich nie ubezpieczy – mówiła członkini inicjatywy, Patrycja Stefanek.

Źródło zdjęcia: materiały XRAutor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.