Udostępnij

Aktywiści poturbowani podczas protestu przed siedzibą leśników. „Wjechało w nas auto”

18.08.2020

Aktywiści Inicjatywy Dzikie Karpaty domagają się wstrzymania wycinek lasu w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Po nieudanych negocjacjach z leśnikami postanowili zaprotestować. Podczas blokady przed bramą wjazdową Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) zostali zaatakowani przez dwóch mężczyzn. Policja twierdzi, że prawdopodobnie byli to pracownicy RDLP.

Do zdarzeń doszło po nieudanych rozmowach aktywistów Dzikich Karpat z przedstawicielami Lasów Państwowych. Działacze chcieli, by leśnicy zrezygnowali z wycinki w Lesie Bukowym pod Obnogą, na terenie projektowanego parku krajobrazowego. Mimo wcześniejszych obietnic pracownicy LP początkowo nie chcieli wpuścić członków Inicjatywy do swojej krośnieńskiej siedziby. W końcu działaczom udało się porozmawiać z kierującą jednostką Grażyną Zagrobelną. Ta, według relacji aktywistów, nie dała się przekonać do wstrzymania wycinek.



– Rozczarowani rozmowami usiedliśmy przed bramą wyjazdową siedziby Dyrekcji Lasów Państwowych. Chcieliśmy zablokować wyjazd leśnikom w geście protestu. Ci zagrozili, że wezwą policję. W pewnym momencie, siedząc tyłem do bramy, poczułem uderzenie w plecy. Ktoś wjechał w nas samochodem – opisuje poniedziałkowe zdarzenia Łukasz Synowiecki, członek Inicjatywy Dzikie Karpaty.

– Zaatakowały nas dwie osoby. Mężczyźni wyrywali nam kamery, łamiąc na pół lub rozstrzaskując je o ziemię- kontynuuje Synowiecki. – Jeden z napastników siła ściągał nam maseczki, krzycząc : „Pokaż mordę skur**synu”. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że pracownicy Lasów Państwowych stali za płotem. Jedyną ich reakcją były złośliwe uśmiechy.

Jak relacjonuje Synowiecki, jeden z mężczyzn przerzucił dwie z kamer należących do aktywistów przez płot, wprost pod nogi leśników. Ci nie chcieli ich oddać, twierdząc, że niczego nie widzieli.

– Nie wiem, co by się stało, gdyby nie policja. Funkcjonariusze przyjechali prawdopodobnie na prośbę leśników. Wtedy sytuacja się uspokoiła – mówi działacz. Poturbowany Synowiecki zgłosił się do szpitala, reszta grupy pojechała na komendę, by złożyć zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Potwierdza to Komenda Miejska Policji w Krośnie.

Czytaj również: Sejm przyjął nowelizację ustawy o OZE. Lasy czeka “biomasakra”?

– Na skutek zdarzeń, do których doszło przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, nikt nie odniósł poważnych obrażeń, nikt również nie został zatrzymany. Sprawa ma charakter wielowątkowy. Uzyskaliśmy między innymi informacje o przepychankach pomiędzy aktywistami i prawdopodobnie pracownikami RDLP w Krośnie, w czasie których doszło do uszkodzenia ciała uczestników incydentu. Zostaliśmy również zawiadomieni o zdarzeniu drogowym, w którym niegroźnie ucierpiał jeden z protestujących oraz zniszczeniu sprzętu elektronicznego – wyjaśnia rzecznik KMP w Krośnie, Paweł Buczyński. Jak zapowiada, funkcjonariusze będą szczegółowo badać każdy z wątków sprawy, sprawdzając również zapis kamer monitoringu.

We wtorkowe przedpołudnie telefon rzecznika Lasów Państwowych w Krośnie milczał. Wysłaliśmy prośbę o komentarz mailem. Teraz czekamy na odpowiedź. Sprawę opisywała też facebookowa strona Nasze Lasy. Post skomentowała RDLP w Krośnie, przekonując, że „zdarzenie miało miejsce poza terenem biura, a uczestnikiem nie był pracownik LP”.

Źródło zdjęcia: Facebook Inicjatywy Dzikie Karpaty

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.