Udostępnij

Bukowy las w Bieszczadach będzie ocalony? Sukces hamakowego protestu

15.08.2020

Aktywiści Inicjatywy Dzikie Karpaty zakończyli protest na terenie Nadleśnictwa Stuposiany. Działacze blokowali wycinki w projektowanym rezerwacie lasu bukowego leżąc w hamakach zawieszonych na zagrożonych drzewach. Leśnicy zapowiedzieli, że na razie wstrzymają piły.

Protestujący pojawili się w lesie w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego w czwartek. Około 30 osób zawiesiło hamaki na drzewach, które planowały wyciąć Lasy Państwowe.„Lasy Państwowe są głuche na głos społeczeństwa, a patrząc na to co robią w tak cennych przyrodniczo terenach mamy wrażenie, że specjalnie chcą zdegradowania terenu, aby mieć spokój raz na zawsze, bo po prostu nie będzie już czego chronić. Dlatego zdecydowaliśmy się na gest obywatelskiego nieposłuszeństwa.” – czytamy w oświadczeniu Inicjatywy Dzikie Karpaty na Facebooku.

Aktywiści twierdzą, że leśnicy przez dwie dekady blokowali powstanie rezerwatu „Las Bukowy pod Obnogą”. Jednocześnie nie prowadzili tam wycinki – przez brak drogi służącej do transportu drewna. Członkowie inicjatywy obawiają się, że po jej powstaniu las może zniknąć.

Po dwóch dniach protestu Nadleśnictwo zapewniło, że wstrzyma wycinkę do momentu przeprowadzenia rozmów z protestującymi. „Oczekujemy ochrony, a nie eksploatacji otuliny Bieszczadzkiego Parku Narodowego na terenie Nadleśnictwa Stuposiany” – poinformowały Dzikie Karpaty. Działacze zapowiedzieli, że będą patrolować teren i sprawdzać, czy nadleśnictwo spełnia swoją obietnicę.

Źródło zdjęcia: facebook Inicjatywy Dzikie Karpaty

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.