Udostępnij

Amerykańscy naukowcy potwierdzili, że ludzie są szczęśliwsi w dzielnicach, w których inwestuje się w parki i biblioteki

18.01.2019

Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Social Science Research – Amerykanie są szczęśliwsi w stanach, w których więcej wydaje się na dobra publiczne – takie jak parki, biblioteki, infrastrukturę oraz bezpieczeństwo publiczne. 

Badania przeprowadzone przez dra Patricka Flavina z Baylor University dotyczyły związku między zadowoleniem obywateli a wydatkami na dobra publiczne w zamieszkiwanym przez nich stanie. Przeanalizowane zostały dane pochodzące z ogólnokrajowego badania ankietowego (konkretnie General Social Survey) oraz informacje zebrane przez rządowe US Census Bureau. Jedne i drugie dotyczyły lat 1976-2006.

Na podstawie statystycznych analiz Flavin doszedł do wniosku, że istnieje silny związek pomiędzy wspomnianymi wydatkami a zadowoleniem mieszkańców. Co warte podkreślenia – wzięte pod uwagę zostały także inne zmienne mogące wpływać na szczęście obywateli, takie jak zatrudnienie, dochody, wiek, rasa, płeć, stan cywilny, poziom wykształcenia, stan zdrowia oraz religijność. Po uwzględnieniu ich oddziaływania, związek między wydatkami na dobra publiczne nadal pozostawał statystycznie istotny.

„Możemy spojrzeć na miasto, w którym mieszkają ludzie, na ich dzielnice i zobaczyć, jak wydatki na dobra publiczne przekładają się na szczęście” – powiedział Flavin dla portalu EurekAlert!.

Naukowiec podkreśla, że wyższe wsparcie finansowe dla dóbr publicznych przekłada się na lepszy stan infrastruktury (pozwalający zaoszczędzić czas), a także tworzy przestrzenie społecznej integracji, takie jak parki i biblioteki. Jego zdaniem ludzie silniej ze sobą związani wydają się być szczęśliwsi.

Mimo, iż wydatki na dobra publicznie nieubłaganie wiążą się z koniecznością płacenia podatków, zdaniem Flavina, korzyści płynące z inwestycji przewyższają ponoszone straty. Podkreśla on, że dobra publiczne zwiększają wartość domów, co jest korzystne dla ich właścicieli.

 

Czytaj też: Smog unieszczęśliwia (i sprzyja depresji)

 

Źrodła: The Washington Post, U.S. News, EurekAlert!

Zdjęcie: Unsplash.com/Chanan Greenblatt

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.