Udostępnij

Amsterdam zabrania reklamowania diesli i tanich lotów. Chce je traktować jak papierosy

11.05.2021

Amsterdam wprowadza zakaz reklamy m.in. tanich lotów oraz samochodów napędzanych silnikami diesla. Na razie na stacjach metra, ale te mają być pierwszym krokiem do wprowadzenia podobnych przepisów w całym mieście. Zakaz jest motywowany ekologią i troską o ograniczenie emisje CO2. Autorami pomysłu są współrządzący miastem Zieloni.

Zakaz obejmie produkty związane z wysokimi emisjami CO2, a więc m.in. te zlecane przez firmy działające w branży węglowej, gazowej i naftowej. Obejmie też tanie loty lotnicze oraz… zagraniczne wakacje. Amsterdam pracuje już też nad rozwiązaniem, które pozwoli zakazać reklamy lokalnych festiwali sponsorowanych przez koncerny naftowe. W jego ślady chcą iść inni.

Czytaj także: Amsterdam planuje zakaz wjazdu samochodów spalinowych.

Zakaz, który przez radę miasta Amsterdam przeszedł za sprawą holenderskich Zielonych, trafił pod głosowanie za sprawą listu podpisanego przez kilkadziesiąt grup obywatelskich. Ten przygotowała organizacja Reclame Fossielvrij (Reklama bez paliw kopalnych – red.), która stara się o wprowadzenie ogólnokrajowego zakazu reklamy produktów opartych o paliwa kopalne.

Celem ma być traktowanie produktów związanych z wysokimi emisjami w taki sposób jak obecnie są traktowanie papierosy. Organizacje ekologiczne wzywają zresztą do tego, by przygotować ustawę wzorowaną na „tytoniowej”. Według mediów inicjatywa ma szanse realizacji, a pomysł z Amsterdamu chcą już skopiować kolejne holenderskie miasta.

Zakaz przegłosowano w grudniu ubiegłego roku. Teraz wchodzi w życie.

Fot. Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.