Analiza naukowców z Weizmann Institute of Science pokazuje, że obecnie całkowita masa wytworów ludzkości przewyższa już masę wszelkich organizmów żywych na planecie. Autorzy badania zwracają uwagę, że masa dzieł człowieka podwaja się co 20 lat i do 2040 r. przekroczyć może 2 teratony (czyli 2 miliony milionów ton).
Antropocen (od gr. anthropos – człowiek) to pojęcie, za pomocą którego naukowcy i myśliciele coraz częściej określają czasy współczesne. Choć trwają spory, na kiedy datować dokładnie jego początek, chodzi o podkreślenie wpływu człowieka na planetę: od świata przyrody, przez zasoby geologiczne i zmiany na powierzchni Ziemi, po klimat.
Naukowcy z izraelskiego Weizmann Institute of Science postanowili oszacować, jak wiele wytwarzamy jako ludzkość, w porównaniu z masą żywej biomasy na planecie. Rezultaty ich analiz opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature„.
Czytaj także: Emisje i stężenia CO2. Co trzeba wiedzieć, żeby zrozumieć zmianę klimatu?
Autorzy badań podkreślają, że do radykalnej zmiany doszło wraz z ostatnią rewolucją przemysłową. Jeszcze na początku XX wieku masa wytworów ludzkości równała się 3 proc. żywej biomasy. Od tego czasu średnio co 20 lat dochodziło do podwojenia wielkości produkcji: współcześnie zrównując masę wytworów człowieka z żyjącą biomasą.
Do istotnego przyspieszenia doszło pod tym względem po II wojnie światowej, kiedy powszechnie dostępne stały się takie materiały, jak beton i kruszywa. Pozwoliło to na intensywny rozwój budownictwa w zakresie mieszkalnictwa i infrastruktury drogowej. Wspomniane materiały nadal należą do głównych wytworów człowieka pod względem masy.
Czytaj także: Ludzi zmieniono w maszynki do robienia pieniędzy
„Ten przegląd może znacząco pomóc w zrozumieniu tego, że pełnimy główną rolę w kształtowaniu powierzchni Ziemi w czasach antropocenu. Przesłanie, zarówno dla decydentów, jak i opinii publicznej, jest takie, że nie możemy lekceważyć naszej roli i postrzegać [nasze działania] jako małe wobec ogromnej Ziemi” – powiedział w oświadczeniu prof. Ron Milo, jeden z autorów badania. Podkreśla on przy tym, że oznacza to naszą wspólną odpowiedzialność za przyszłość planety.
_
Z wynikami badań można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/Blue Planet Studio