Udostępnij

Wyprodukowaliśmy już więcej, niż stworzyła natura. Masa dzieł człowieka jest ogromna i wciąż rośnie

17.12.2020

Analiza naukowców z Weizmann Institute of Science pokazuje, że obecnie całkowita masa wytworów ludzkości przewyższa już masę wszelkich organizmów żywych na planecie. Autorzy badania zwracają uwagę, że masa dzieł człowieka podwaja się co 20 lat i do 2040 r. przekroczyć może 2 teratony (czyli 2 miliony milionów ton).

Antropocen (od gr. anthropos – człowiek) to pojęcie, za pomocą którego naukowcy i myśliciele coraz częściej określają czasy współczesne. Choć trwają spory, na kiedy datować dokładnie jego początek, chodzi o podkreślenie wpływu człowieka na planetę: od świata przyrody, przez zasoby geologiczne i zmiany na powierzchni Ziemi, po klimat.

Naukowcy z izraelskiego Weizmann Institute of Science postanowili oszacować, jak wiele wytwarzamy jako ludzkość, w porównaniu z masą żywej biomasy na planecie. Rezultaty ich analiz opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature„.

Czytaj także: Emisje i stężenia CO2. Co trzeba wiedzieć, żeby zrozumieć zmianę klimatu?

Autorzy badań podkreślają, że do radykalnej zmiany doszło wraz z ostatnią rewolucją przemysłową. Jeszcze na początku XX wieku masa wytworów ludzkości równała się 3 proc. żywej biomasy. Od tego czasu średnio co 20 lat dochodziło do podwojenia wielkości produkcji: współcześnie zrównując masę wytworów człowieka z żyjącą biomasą.

Do istotnego przyspieszenia doszło pod tym względem po II wojnie światowej, kiedy powszechnie dostępne stały się takie materiały, jak beton i kruszywa. Pozwoliło to na intensywny rozwój budownictwa w zakresie mieszkalnictwa i infrastruktury drogowej. Wspomniane materiały nadal należą do głównych wytworów człowieka pod względem masy.

Czytaj także: Ludzi zmieniono w maszynki do robienia pieniędzy

„Ten przegląd może znacząco pomóc w zrozumieniu tego, że pełnimy główną rolę w kształtowaniu powierzchni Ziemi w czasach antropocenu. Przesłanie, zarówno dla decydentów, jak i opinii publicznej, jest takie, że nie możemy lekceważyć naszej roli i postrzegać [nasze działania] jako małe wobec ogromnej Ziemi” – powiedział w oświadczeniu prof. Ron Milo, jeden z autorów badania. Podkreśla on przy tym, że oznacza to naszą wspólną odpowiedzialność za przyszłość planety.

_

Z wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Blue Planet Studio

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.