Antybiotyki w rzekach. Naukowcy odnotowali nawet 300-krotne przekroczenia bezpiecznego poziomu

Podziel się:
Antybiotyki w rzekach. Naukowcy odnotowali nawet 300-krotne przekroczenia bezpiecznego poziomu

Okazuje się, że w niektórych rzekach na świecie stężenia antybiotyków przekraczają poziom uważany za bezpieczny nawet 300-krotnie. Między innymi takie rezultaty przyniosły badania brytyjskich naukowców, którymi objęto rzeki w 72 krajach.

Badacze z University of York przeanalizowali próbki z 72 rzek świata – łącznie w 711 miejscach. Poszukiwali w nich 14 najpowszechniej stosowanych antybiotyków, które znaleźli w 65 proc. badanych miejsc – również w Europie.

Największe przekroczenie poziomu uważanego za bezpieczny odnotowano w przypadku Metronizadolu – antybiotyku stosowanego przy zakażeniach bakteriami beztlenowymi. Wspomniany rekord dotyczył jednej z próbek – pobranej w Bangladeszu – gdzie “norma” została przekroczona ponad 300-krotnie.

Antybiotykiem wykrywanym najczęściej okazał się trimetoprim, wykorzystywany przede wszystkim w leczeniu zakażeń dróg moczowych. Normy najczęściej były przekroczone w przypadku cyprofloksacyny – stosowanej również przy zakażeniach dróg moczowych, ale także chorób m.in. oskrzeli, płuc, zatok, ucha, a także nerek.

Naukowcy stwierdzili, że bezpieczne “normy” były najczęściej przekraczane w Azji i Afryce, choć nie brakowało ich również w Europie.

„Rezultaty są niepokojące, pokazując powszechne zanieczyszczenie systemów rzecznych na całym świecie związkami antybiotykowymi. (…) Rozwiązanie problemu będzie ogromnym wyzwaniem i będzie wymagało inwestycji w infrastrukturę do oczyszczania odpadów i ścieków, ściślejsze regulacje i oczyszczanie już zanieczyszczonych miejsc” – powiedział prof. Alistair Boxall z University of York.

 

Źródło: EurekAlert!

Zdjęcie: Shutterstock/Songquan Deng

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Edward Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Edward
Gość
Edward

Normalnie rozwaliłeś system Sebuś.
Ten “artykuł” to chyba Dzieło Twego Życia.
Ileż tu treści i merytorycznej WIEDZY na miarę światowej klasy socjologa.
300 % w Bangladeszu!
Ja prdlę! Przestanę pić wodę z Bangladeszu.

W tamtych stronach, to trupy po spaleniu spławoają rzekami i w tych ściekach się kąpią całe kilkumiliardowe tłumy.
Jak z takiej zupy, wyodrębnili antybiotyki?…

Ale bardziej sensownie, było by podać jakiś “wynik” z Polski…