Udostępnij

Kolejny antysmogowy chodnik powstanie we Wrocławiu. „Nie lepiej zasadzić rośliny?”

10.12.2020

We Wrocławiu powstanie antysmogowy chodnik z betonu „pożerającego zanieczyszczenie”. Tak reklamuje go firma Skanska, za której pieniądze powstanie instalacja. Wyniki badań nad rozwiązaniem są obiecujące, ale wynalazek w rzeczywistości nie ratuje nas przed zanieczyszczeniem.

„Ekologiczny” beton ma zostać wylany pomiędzy dwoma dużymi, wrocławskimi biurowcami – Sky Tower i Centrum Południe. Ma to być zwieńczenie prac przy tym drugim obiekcie, do którego wprowadzili się już pierwsi najemcy.

Inwestor chwali się ekologicznym podejściem do budownictwa. W biurowcu postawił na oszczędzanie wody (jej zużycie według zapowiedzi ma być obcięte o połowę) i energii elektrycznej (budynek ma jej zużywać o jedną trzecią mniej niż porównywalne obiekty).


Wisienką na torcie ma być beton pożerający smog. Zanieczyszczenie w jego okolicy ma spadać nawet o 30 proc. Tak obiecuje Skanska, która chwali się zastosowaniem w użytym materiale technologii TXACTIVE. Wynik ten może być nawet wyższy, co potwierdziły badania zlecone przez warszawski Ratusz. Jak czytamy „średni poziom redukcji szkodliwych tlenków w warunkach laboratoryjnych dochodził do 70 proc„.

Działanie antysmogowych chodników budzi wątpliwości

– Tylko czy nie lepiej postawić na naturalne rozwiązania, zasadzić rośliny? – zastanawia się Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. – Można przecież zainwestować w bluszcz, rośliny zimozielone. One również mają zdolność do wyłapywania zanieczyszczeń, przy tym mogą być tańsze. Zamiast tego będzie beton, który przecież stanowi barierę nieprzepuszczalną dla wody,a tej w czasie susz brakuje w gruncie – mówi aktywista.

Czytaj również: Antysmogowy chodnik, wieże, murale. Czy to działa?

Co więcej, możliwości betonu „pożerającego zanieczyszczenie” są mocno ograniczone. W Smoglabie pisał już o tym Jakub Jędrak. Z antysmogowym chodnikiem są dwa problemy. Po pierwsze działa w miarę skutecznie jedynie na tlenki azotu, rakotwórcze związki pojawiające się w miastach za sprawą samochodowych spalin. Innych pyłów nie „pochłania”. Po drugie, badania mówiące o wysokiej skuteczności tego rozwiązania odnoszą się do optymalnych warunków, czyli przy słonecznej i bezwietrznej pogodzie. „Aby >>antysmogowy chodnik<< w ogóle działał, potrzebne jest światło słoneczne. Im jest go mniej, tym ów cudowny wynalazek działa odpowiednio słabiej, albo wręcz wcale” – pisze Jędrak.

Mimo tych wątpliwości w antysmogowy beton inwestują kolejne miasta. Razem ze SKANSKĄ z zanieczyszczeniem walczy nim Kraków i Poznań. Warszawa na budowę takich chodników wydała już pięć milionów złotych. Według ratusza to i tak niewiele, a koszt jest zaledwie „o kilkanaście procent wyższy niż w przypadku zwykłego betonu”.

Źródło zdjęcia: Malaui / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.