Apel Polskiego Alarmu Smogowego w sprawie przyjęcia regulacji koniecznych do poprawy jakości powietrza w Polsce

Prezes Rady Ministrów, Pani Beata Szydło

 

Apel w sprawie przyjęcia regulacji koniecznych do poprawy jakości powietrza w Polsce

Szanowna Pani Premier,

Zwracamy się do Pani z apelem o jak najszybsze przyjęcie zmian prawnych, których brak uniemożliwia skuteczne działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

Każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie około 45 tysięcy polskich obywateli.

Ostatnie dni, w których po raz kolejny w wielu miejscach w kraju zarejestrowano katastrofalny poziom zanieczyszczeń powietrza, są efektem wieloletnich zaniedbań, które powodują zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków. O ile niektóre samorządy podejmują próby walki z tym niebezpiecznym zjawiskiem, to trudno dostrzec jakiekolwiek działania ze strony rządu.

Czas najwyższy by problemem zanieczyszczenia powietrza zajął się wreszcie polski rząd. Od lat problem ten był zaniedbywany i pomijany przez władzę centralną. Ta sytuacja musi ulec natychmiastowej zmianie.

Dlatego postulujemy o:

1. Jak najszybsze wprowadzenie norm jakości węgla sprzedawanego do gospodarstw domowych oraz systemu kontroli tego rynku.

W Polsce obowiązuje około 30 norm regulujących jakość i kontrolę paliw gazowych i płynnych. Dla węgla – ani jednej. W rezultacie do domowych pieców i kotłów każdego roku trafia ponad milion ton odpadów węglowych. Węgiel niskiej jakości o wysokiej zawartości siarki, chloru czy popiołu, w żadnym wypadku nie powinien być spalany w gospodarstwach domowych, gdyż prowadzi to do bardzo wysokiej emisji pyłów i innych rakotwórczych substancji. W wielu krajach węgiel tego typu jest traktowany jako odpad i nie jest sprzedawany, właśnie ze względu na jego bardzo negatywny wpływ na jakość powietrza.

2. Niezwłoczne określenie parametrów emisyjnych dopuszczonych do sprzedaży kotłów i urządzeń służących ogrzewaniu pomieszczeń

Poza jakąkolwiek regulacją pozostaje również rynek kotłów i innych urządzeń grzewczych na paliwa stałe – węgiel i drewno. W związku z tym ogromna większość kotłów sprzedawanych w Polsce to kotły niespełniające nawet najbardziej podstawowych norm w zakresie emisji pyłu i innych szkodliwych związków. Wraz z normami jakości węgla, jest to kluczowa regulacja dla poprawy jakości powietrza. W skali kraju aż 50% pyłów oraz około 85% rakotwórczego benzo(a)pirenu pochodzi właśnie z domowych palenisk.

3. Stworzenie programów finansowych wspierających wymianę najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych. Programy takie przeznaczone być powinny w szczególności dla ludzi najuboższych. Bez wsparcia funduszy rządowych na ten cel, skuteczna walka ze smogiem jest i będzie niemożliwa.

Brak powyższych uregulowań oraz programów finansowych powoduje, że problem głównego źródła zanieczyszczenia powietrza pozostaje od wielu lat nierozwiązany.
Apelujemy o decyzje, które będą chronić zdrowie i życie mieszkańców naszego kraju. Ufamy, że

Pani Premier dostrzeże wagę problemu oraz dramatyczną sytuację milionów Polaków i Polek, zmuszonych oddychać powietrzem, które zagraża ich zdrowiu i życiu.

W imieniu Polskiego Alarmu Smogowego

10 komentarze(y)

 1. To się raczej wydaje, że w ogóle nie należy spalać węgla, może rząd obniżyłby ceny na gaz, a znacznie podwyższył na węgiel. Być może wtedy ludzie zaczną demontować te kotły…

  1. To nie tyle jest kwestia wykorzystywania węgla co technologii jego spalania w prymitywnych kotłach jak za króla ćwieczka. Pomijam już ten prosty fakt, że ludzie często nie palą węglem, a zwykłymi odpadami gospodarczymi typu butelki PET.

   1. Technika spalania jest taka stara jak wegiel wysokiej jakosci!! Lepiej jest go sprowadzac np. Z RPA…Umyty gorol to jest najwiekrzy problem, rujnujac tradycje i klimat..

 2. normy na węgiel i piece niewielu tutaj pomogą. Potrzebne sa działania radykalne – jak wyzej napisala mona – tani prąd i gaz. A to oczywiscie moze stać sie poprzez odpowiednio ksztaltowana politykę energetyczna i finansową panstwa (akcyza), promocje i wspieranie alternatywnych zrodel energii i prosumentów. Na takie dzialania wbrew pozorom i propagandzie są pieniądze, również z Unii. Za rzadów PO-PSL tematu unikano, a przy obecnym drzwi są zupelnie zamknięte.

 3. Mam nadzieję, że punkt 2 dotyczy również przemysłu a nie tylko gospodarstw domowych. Wiadomo, że troska o jakość powietrza w wielu gospodarstwach domowych pozostawia wiele do życzenia, ale nie zapominajmy w postulatach o przemyśle i spalaniu węgla tam oraz szeregu innych działań dotyczących przemysłu. Tam dzieje się wiele złego na dużą skalę. Nie uderzajmy tylko w maluczkich, a pomóżmy Polakom ogrzewać domy w ekologiczniejszy sposób.

 4. Palimy w piecu węglem ( nie odpadami) na inne źródło mnie nie stać przy zarobkach które mamy. Niestety ale koszt ogrzania domu z lat 50 gazem lub prądem jest powyżej moich możliwości. Proszę mi uwierzyć że wiele osób jest w podobnej sytuacji. Gdyby ceny innych paliw były niższe myślę że wiele osób zrezygnowałoby z opalania domów węglem. Dla mnie nieporozumieniem jest spalanie śmieci i odpadów w domowych kotłowniach przecież trujemy się nawzajem. Więc dosadnie trzeba pokazywać ludziom jakie to niesie konsekwencje. W temacie kotłów ekologicznych.. moja sąsiadka ma taki i pali w nim węglem tańszym niż ja kupuję (czyli gorszej jakości?) więc regulacje dotyczące jakości paliwa jak najbardziej!!!bo same kotly nic nie dadzą. Natomiast ja bym wzięła pod uwagę jeszcze to co dzięki różnym zakładom jest w powietrzu. W moim sąsiedztwie jest zakład tworzyw sztucznych na którego terenie działa kilkanascie małych firemek – działają na zasadzie emisji niezorganizowanej. Duży zakład przekracza normy TOLUENU a te mniejsze wpuszczaja w powietrze opary powstałe przy produkcji oraz reglanulacji plastiku przez cały rok. Prosze mi uwierzyć że jest to o wiele bardziej szkodliwe niż smog i co…. ?? od urzedów ciężko cos uzyskać, procedury trwaja w nieskończoność a za przekroczenie toluenu było tylko ustne poczuczenie. Więc może warto też zwrócić uwagę na to co firmy wpuszczają w powietrze a o czy czasem ludzi nie mają zielonego pojęcia – toluen, benzo(a)piren – wobec tego ciągle jesteśmy bezsilni bo nasze prawo pod tym względem kulej.

 5. Ja się pod tym podpisuję.
  Natomiast dodałbym kilka propozycji:
  – Powinny być podjęte działania przyłączania domków do ogrzewania miejskiego
  – Wsparcie finansowe w celach ociepleń domków (straty ciepła mniejsze = mniejsze zużycie węgla = mniej dymu)
  – Wsparcie finansowe do instalowania ‘odnawialnych źródeł energii’
  – Być może powinny być regulacje prawne, które np. zabraniałyby budować wielu domów z ogrzewaniem węglowym w jednym miejscu, w pobliżu osiedli, w zagłębieniach terenu, gdzie powietrze będzie stać w miejscu?
  Kiedyś były takie regulacje (może nadal są), zakazujące budowania domu na terenie przy rzekach ze względu na możliwość powodzi itp. itd. Teraz każdy się buduje gdzie chce i każdy ogrzewa jak najtaniej…

 6. A kiedy Pani Premier raczy odpowiedzieć na powyższy apel?

Dodaj komentarz