Apel Polskiego Alarmu Smogowego w sprawie przyjęcia regulacji koniecznych do poprawy jakości powietrza w Polsce

520
10
Podziel się:

Prezes Rady Ministrów, Pani Beata Szydło

 

Apel w sprawie przyjęcia regulacji koniecznych do poprawy jakości powietrza w Polsce

Szanowna Pani Premier,
Zwracamy się do Pani z apelem o jak najszybsze przyjęcie zmian prawnych, których brak uniemożliwia skuteczne działania na rzecz poprawy jakości powietrza.
Każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie około 45 tysięcy polskich obywateli.
Ostatnie dni, w których po raz kolejny w wielu miejscach w kraju zarejestrowano katastrofalny poziom zanieczyszczeń powietrza, są efektem wieloletnich zaniedbań, które powodują zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków. O ile niektóre samorządy podejmują próby walki z tym niebezpiecznym zjawiskiem, to trudno dostrzec jakiekolwiek działania ze strony rządu.
Czas najwyższy by problemem zanieczyszczenia powietrza zajął się wreszcie polski rząd. Od lat problem ten był zaniedbywany i pomijany przez władzę centralną. Ta sytuacja musi ulec natychmiastowej zmianie.
Dlatego postulujemy o:
1. Jak najszybsze wprowadzenie norm jakości węgla sprzedawanego do gospodarstw domowych oraz systemu kontroli tego rynku.
W Polsce obowiązuje około 30 norm regulujących jakość i kontrolę paliw gazowych i płynnych. Dla węgla – ani jednej. W rezultacie do domowych pieców i kotłów każdego roku trafia ponad milion ton odpadów węglowych. Węgiel niskiej jakości o wysokiej zawartości siarki, chloru czy popiołu, w żadnym wypadku nie powinien być spalany w gospodarstwach domowych, gdyż prowadzi to do bardzo wysokiej emisji pyłów i innych rakotwórczych substancji. W wielu krajach węgiel tego typu jest traktowany jako odpad i nie jest sprzedawany, właśnie ze względu na jego bardzo negatywny wpływ na jakość powietrza.
2. Niezwłoczne określenie parametrów emisyjnych dopuszczonych do sprzedaży kotłów i urządzeń służących ogrzewaniu pomieszczeń
Poza jakąkolwiek regulacją pozostaje również rynek kotłów i innych urządzeń grzewczych na paliwa stałe – węgiel i drewno. W związku z tym ogromna większość kotłów sprzedawanych w Polsce to kotły niespełniające nawet najbardziej podstawowych norm w zakresie emisji pyłu i innych szkodliwych związków. Wraz z normami jakości węgla, jest to kluczowa regulacja dla poprawy jakości powietrza. W skali kraju aż 50% pyłów oraz około 85% rakotwórczego benzo(a)pirenu pochodzi właśnie z domowych palenisk.
3. Stworzenie programów finansowych wspierających wymianę najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych. Programy takie przeznaczone być powinny w szczególności dla ludzi najuboższych. Bez wsparcia funduszy rządowych na ten cel, skuteczna walka ze smogiem jest i będzie niemożliwa.
Brak powyższych uregulowań oraz programów finansowych powoduje, że problem głównego źródła zanieczyszczenia powietrza pozostaje od wielu lat nierozwiązany.
Apelujemy o decyzje, które będą chronić zdrowie i życie mieszkańców naszego kraju. Ufamy, że
Pani Premier dostrzeże wagę problemu oraz dramatyczną sytuację milionów Polaków i Polek, zmuszonych oddychać powietrzem, które zagraża ich zdrowiu i życiu.

W imieniu Polskiego Alarmu Smogowego

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

10
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
HrabinaMalinaO „nowym” problemie smogu NIK pisał już w 2000 roku i radził, co robić. Tylko nikt nie słuchał – SmogLabHyperActiveBaśkaSPQR Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
fotographist
Gość

ciekawe, ze nie ma nic o OZE

mona
Gość
mona

To się raczej wydaje, że w ogóle nie należy spalać węgla, może rząd obniżyłby ceny na gaz, a znacznie podwyższył na węgiel. Być może wtedy ludzie zaczną demontować te kotły…

settembrini
Gość

To nie tyle jest kwestia wykorzystywania węgla co technologii jego spalania w prymitywnych kotłach jak za króla ćwieczka. Pomijam już ten prosty fakt, że ludzie często nie palą węglem, a zwykłymi odpadami gospodarczymi typu butelki PET.

SPQR
Gość
SPQR

Technika spalania jest taka stara jak wegiel wysokiej jakosci!! Lepiej jest go sprowadzac np. Z RPA…Umyty gorol to jest najwiekrzy problem, rujnujac tradycje i klimat..

fotographist
Gość

normy na węgiel i piece niewielu tutaj pomogą. Potrzebne sa działania radykalne – jak wyzej napisala mona – tani prąd i gaz. A to oczywiscie moze stać sie poprzez odpowiednio ksztaltowana politykę energetyczna i finansową panstwa (akcyza), promocje i wspieranie alternatywnych zrodel energii i prosumentów. Na takie dzialania wbrew pozorom i propagandzie są pieniądze, również z Unii. Za rzadów PO-PSL tematu unikano, a przy obecnym drzwi są zupelnie zamknięte.

Anna
Gość
Anna

Mam nadzieję, że punkt 2 dotyczy również przemysłu a nie tylko gospodarstw domowych. Wiadomo, że troska o jakość powietrza w wielu gospodarstwach domowych pozostawia wiele do życzenia, ale nie zapominajmy w postulatach o przemyśle i spalaniu węgla tam oraz szeregu innych działań dotyczących przemysłu. Tam dzieje się wiele złego na dużą skalę. Nie uderzajmy tylko w maluczkich, a pomóżmy Polakom ogrzewać domy w ekologiczniejszy sposób.

Baśka
Gość
Baśka

Palimy w piecu węglem ( nie odpadami) na inne źródło mnie nie stać przy zarobkach które mamy. Niestety ale koszt ogrzania domu z lat 50 gazem lub prądem jest powyżej moich możliwości. Proszę mi uwierzyć że wiele osób jest w podobnej sytuacji. Gdyby ceny innych paliw były niższe myślę że wiele osób zrezygnowałoby z opalania domów węglem. Dla mnie nieporozumieniem jest spalanie śmieci i odpadów w domowych kotłowniach przecież trujemy się nawzajem. Więc dosadnie trzeba pokazywać ludziom jakie to niesie konsekwencje. W temacie kotłów ekologicznych.. moja sąsiadka ma taki i pali w nim węglem tańszym niż ja kupuję (czyli gorszej… Czytaj więcej »

HyperActive
Gość
HyperActive

Ja się pod tym podpisuję. Natomiast dodałbym kilka propozycji: – Powinny być podjęte działania przyłączania domków do ogrzewania miejskiego – Wsparcie finansowe w celach ociepleń domków (straty ciepła mniejsze = mniejsze zużycie węgla = mniej dymu) – Wsparcie finansowe do instalowania ‘odnawialnych źródeł energii’ – Być może powinny być regulacje prawne, które np. zabraniałyby budować wielu domów z ogrzewaniem węglowym w jednym miejscu, w pobliżu osiedli, w zagłębieniach terenu, gdzie powietrze będzie stać w miejscu? Kiedyś były takie regulacje (może nadal są), zakazujące budowania domu na terenie przy rzekach ze względu na możliwość powodzi itp. itd. Teraz każdy się buduje… Czytaj więcej »

trackback

[…] – przyspieszenie określenie norm jakościowych spalanych paliw, czyli jednej z trzech rzeczy, które PAS wskazał w apelu, który kilka dni temu skierowano do premier Beaty Szydło. […]

HrabinaMalina
Gość
HrabinaMalina

A kiedy Pani Premier raczy odpowiedzieć na powyższy apel?