Udostępnij

Apel samorządowców o normy jakości dla węgla i system kontroli

10.01.2018

24 samorządowców z terenów najbardziej dotkniętych problemem smogu zaapelowało do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego o wprowadzenie norm jakości dla węgla oraz systemu kontroli i certyfikacji tego paliwa. W apelu zainicjowanym przez Greenpeace podkreślono m.in., że to „jest koniecznym warunkiem do poprawy jakości powietrza w naszym kraju.”

Oto pełna treść apelu, który trafił do Ministerstwa Energii:

Szanowny Panie Ministrze,
zwracamy się do Pana z apelem o niezwłoczne wprowadzenie norm jakości węgla oraz skutecznego systemu kontroli i certyfikacji tego paliwa.
Piszemy do Pana w imieniu mieszkańców miast i regionów wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia jako obszary o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w całej Unii Europejskiej. Poprawa jakości powietrza jest kwestią nie tylko dotyczącą jakości życia, ale także zdrowia i bezpieczeństwa.
Świadomi wagi tego problemu, staramy się mu przeciwdziałać. Jednak bez zdecydowanych działań ze strony Ministerstwa Energii, nasza praca jest skazana na porażkę. Normy jakościowe dla paliw stałych – zgodnie z ogłoszonym w styczniu 2017 r. przez rząd programem „Czyste Powietrze” – miały zostać przyjęte jeszcze w tym samym kwartale. Niestety, do tej pory wciąż nie zostały wprowadzone.
Cieszy nas, że premier Mateusz Morawiecki postrzega poprawę jakości powietrza jako jeden z priorytetów swojego rządu, a sam problem określa jako “śmiertelnie poważny”. W expose premier Morawiecki mówił m.in. że “czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne” oraz że “współpraca rządu i samorządów będzie tu miała kluczowe znaczenie”. Premier podkreślał, że co roku z powodu złej jakości powietrza umiera przedwcześnie 48 tysięcy Polek i Polaków. Słowa premiera Morawieckiego popierają także jego czyny – jako Minister Rozwoju określił rozporządzeniem normy jakości dla kotłów małej mocy. To z pewnością krok w dobrym kierunku, jednak nie przyniesie on spodziewanej poprawy sytuacji, jeśli nie zostaną również określone normy dla paliw, które będą w kotłach spalane.
Dzisiaj nadal można legalnie sprzedawać odpady węglowe, a także węgiel zasiarczony, zawilgocony oraz węgiel o wysokiej zawartości popiołu. Przyjęcie odpowiednich norm jakości węgla – których parametry będą podyktowane troską o zdrowie obywateli – oraz systemu kontroli i certyfikacji tego paliwa, jest koniecznym warunkiem do poprawy jakości powietrza w naszym kraju.
Z poważaniem:
● Wojciech Kozak, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego
● Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego
● Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego
● Jacek Krywult, Prezydent Miasta Bielsko-Biała
● Zbigniew Podraza, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza
● Mariusz Adamczyk, Wójt Gminy Godów
● Grzegorz Sapiński, Prezydent Miasta Kalisz
● Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice
● Sabina Nowosielska, Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle
● Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Kraków
● Roman Ptak, Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice
● Tomasz Kiliński, Burmistrz Miasta Nowa Ruda
● Ryszard Nowak, Prezydent Miasta Nowy Sącz
● Zbigniew Sobczyk, Zastępca Burmistrza Miasta Opoczno
● Grzegorz Cichy, Burmistrz Miasta i Gminy Proszowice
● Dariusz Skrobol, Burmistrz Miasta Pszczyna
● Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnik
● Paweł Kolasa, Burmistrz Miasta i Gminy Skawina
● Arkadiusz Chęciński, Prezydent Miasta Sosnowiec
● Adam Drogoś, Burmistrz Miasta Tuchów
● Mateusz Klinowski, Burmistrz Miasta Wadowice
● Piotr Niedźwiedzki, Prezydent Miasta Zduńska Wola
● Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory
● Antoni Szlagor, Burmistrz Miasta Żywiec
● Bohdan Pękacki, Dyrektor Programowy Greenpeace Polska
Źródło: informacja prasowa Greenpeace Polska.
Ilustracja: Greenpeace Polska/Flickr.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.