Zdecydowanym liderem wśród regionów posiadających smogowe apki jest Małopolska. Tutaj najpopularniejsze aplikacje to Kraków Smog, Smog w Krakowie, Jakość powietrza w Krakowie.
4. Kraków Smog
Według użytkowników Google Play: 4.0
Pod względem wizualnym – moja ulubiona aplikacja. Pomiar jest pokazywany na tle panoramy miasta. Kiedy stężenie pyłu jest wysokie – na zdjęciu pojawia się mgła.
Sama lokalizuje użytkownika, ale można wybrać sobie stację, która nas interesuje. Do wyboru mamy Centrum, ulicę Dietla, Kurdwanów, Nową Hutę i Skawinę. Pokazuje na głównej planszy wartość pyłu zawieszonego oraz informację, czy powietrze jest dziś dobre czy mocno zanieczyszczone. Informuje nas, czy bez problemu możemy przebywać na zewnątrz.
Na drugiej planszy mamy tabelkę z wartościami: dwutlenku siarki, tlenku węgla, tlenku azotu, dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego. Po przesunięciu ekranu w prawo możemy sprawdzić prognozę pogody na najbliższe godziny.
Niektórzy użytkownicy na to narzekają, ale mnie wydaje się przydatne: na górnym pasku na ekranie smartfona pokazuje się chmurka z informacją o aktualnym stanie powietrza (jeśli kogoś denerwuje, można ją wyłączyć w ustawieniach). Minus za brak widgetu – tak ładna wizualnie aplikacja powinna go mieć. Czasami zawiesza się przy zmienianiu stacji pomiarowych, ale po odświeżeniu wszystko wraca do normy.
5. Smog w Krakowie i Małopolsce.
Według użytkowników Google Play: 4,3
Po włączeniu aplikacji widzimy wykaz dostępnych stacji pomiarowych na mapie. Możemy sprawdzić informacje z Krakowa, Nowego Sącza, Olkusza, Skawiny, Trzebini i Zakopanego.
Po kliknięciu na dymek, pokazuje nam się ekran ze szczegółowymi pomiarami.
W aplikacji można ustawić sobie częstotliwość powiadomień i typ zanieczyszczenia, o którym chcemy być informowani (CAQI/AQI). W zależności od stanu powietrza na ekranie pokazuje nam się uśmiechnięta albo niezadowolona buźka. Do minusów zaliczyłabym brak szczegółowych informacji o poszczególnych substancjach – jeśli ktoś jest laikiem i nie używa innych apek, nie dowie się czym jest PM10 albo jakie zagrożenia niesie zbyt długa ekspozycja na dane zanieczyszczenie.
6. Jakość powietrza Małopolska
Według użytkowników Google Play: 4,3
Bardzo prosta apka, bez szczególnych uatrakcyjnień czy udziwnień. Wystarczy wybrać interesującą nas stację i typ zanieczyszczenia, które chcemy sprawdzić. Do tego ładny, również prosty widget, który możemy ustawić na ekranie naszego telefonu. Pokazuje wartość wybranego pomiaru dla wybranej stacji. Pomiary są ściągane z całego regionu.
W zależności od wyniku wykres, na którym pokazywane jest stężenie przybiera kolor zielony, żółty, czerwony albo fioletowy – kiedy jakość powietrza jest bardzo zła. Użytkownicy donoszą, że od czasu do czasu apka się zawiesza i nie aktualizuje – a według opisu powinna to robić co pół godziny. Ja za największy minus uznałbym brak informacji o poszczególnych substancjach (jak w przypadku aplikacji Smog w Krakowie) i braku informacji o dopuszczalnych normach.