Z pozoru drobna akcja, a mogłaby być inspiracją dla całej Polski. Fundacja Tu Brzoza z województwa łódzkiego odnawia przystanki na terenie swojej gminy i powiatu w galerie jednego obrazu. W tym roku ozdobi je Witkiewicz i Wyspiański.
Z końcem września fundacja z Nowego Pudłowa rozpoczęła kolejną odsłonę swojej przystankowej misji. Od 2015 roku odnawiają wiaty w nietuzinkowy sposób – zatrudniając artystów, którzy tworzą w nich “śródpolne galerie”. Dotychczas powstało siedem takich przystanków, kolejnych sześć dołączy w tym roku.
Skąd pomysł? Barbara Gortat z Tu Brzoza uważa, że na przykładzie jej powiatu widać, jak przestrzeń wsi traci swoje tradycyjne, lokalne wyróżniki w architekturze. Chciała to zmienić.
Czytaj także: Patrick zbiera niedopałki i zaznacza po nich miejsca na chodniku. Tak powstała “Kreda wstydu”
W trakcie poszukiwania odpowiedniego miejsca do pokazywania wiejskich uroków odkryła, że jedynymi ogólnodostępnymi obiektami są właśnie przystanki. Ten, który przez lata służył jej w drodze do szkoły, został wymieniony na brzydką, blaszaną wiatę, co dało jej ostateczny impuls do działania.
Pierwszą galerią jednego obrazu malarstwa młodopolskiego był jeden z najbardziej rozpoznawalnych dzieł dedykowanych wiejskiemu pejzażowi. W przestrzeń wsi zostało wpisane “Babie lato” Józefa Chełmońskiego. Później do łódzkiego szlaku niezwykłych wiat dołączyły m.in. “Żniwa” Przerwy-Tetmajera, czy “Wiosna” Malczewskiego. Pojedyncze galerie zaczynają tworzyć sieć, a jej koncepcja posiada spory potencjał oryginalnej kulturalnej, turystycznej atrakcji regionu.
Gdy galerie są oddawane do użytku, mieszkańcy danej wsi wspólnie się przy nim zbierają, a fundacja dba, żeby zakończenie projektu było swego rodzaju uroczystością. Później każda społeczność twierdzi, że to właśnie ich przystanek jest najładniejszy w okolicy.
__
Zdjęcia: Materiały prasowe