Udostępnij

Atom to najtańsza alternatywa dla węgla i gazu. Chyba, że potanieje magazynowanie prądu z OZE

27.02.2022

Włączenie energetyki jądrowej w ramach dekarbonizacji sektora energetycznego opłaca się niemal wszędzie na świecie, a atom jest najtańszy dopóki nie pojawią się nowe rozwiązania w zakresie OZE. Takie wnioski płyną z najnowszych badań opublikowanych na łamach „Nature Energy”. Opierając się na dzisiejszych kosztach wytwarzania energii, porównano różne ścieżki transformacji energetyki poszczególnych państw.

Jednym z ciekawszych punktów, na których skupiła się analiza badaczy z Carnegie Institution for Science, była luka, wynikająca z oparcia się wyłącznie na odnawialnych źródłach energii. Ta wynika z różnej dostępności wiatru i słońca na różnych szerokościach geograficznych, a także z tego, że występują wahania w ich nasileniu.

„Odnawialne źródła energii, takie jak wiatr i słońce, doskonale nadają się do redukcji emisji dwutlenku węgla” – powiedział w oświadczeniu dr Lei Duan, współautor badania. „Wiatr i słońce naturalnie są jednak zmienne w dostępności w poszczególnych dniach, a także w różnych regionach geograficznych. Stwarza to komplikacje dla całkowitej redukcji emisji” – podkreśla dr Duan.

Dziś do wypełniania tej luki wykorzystuje się często gaz ziemny. By jednak osiągnąć zerową emisyjność CO2, potrzeba poszukać innego „stabilizatora”. W przypadku, alternatywnego dla atomu oparcia się w całości na OZE rozwijane musi być np. magazynowanie energii. A to kosztowny proces.

Przytaczana analiza dostarcza argumentów za tym, że w przypadku większości systemów elektroenergetycznych najbardziej opłacalną opcją jest budowa elektrowni atomowych. I tym samym albo oparcie się w głównej mierze na atomie, albo na jego współistnieniu z OZE w miksie energetycznym. Wyniki przytaczanych analiz opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Nature Energy”.

Atom i OZE

„Nasza analiza dotyczyła najtańszego sposobu wyeliminowania emisji dwutlenku węgla, przy założeniu dzisiejszych cen. Odkryliśmy, że przy dzisiejszej cenie energia jądrowa jest najtańszym sposobem wyeliminowania wszystkich emisji dwutlenku węgla z systemów elektroenergetycznych niemal wszędzie” – powiedział w oświadczeniu Ken Caldeira, badacz z Carnegie Institution for Science i współautor analizy. „Jeśli jednak technologie magazynowania energii staną się bardzo tanie, wówczas energia wiatrowa i słoneczna mogą być potencjalnie najmniej kosztowną ścieżką do bezemisyjnego systemu elektroenergetycznego” – podkreśla Caldeira.

Jak podaje portal Antrophocene Magazine, pod koniec 2019 roku łącznie na świecie działało blisko 450 reaktorów. Obecnie w wielu gospodarkach są one wyłączane ze względu na decyzje polityczne. Liczne kraje decydują się jednak na budowę nowych reaktorów: takie decyzje podjęto w około 30 krajach.

Czytaj również: Analiza Barklays przedstawia atom jako najbardziej opłacalny

Atom i obawy o bezpieczeństwo

Wspomniane rezygnacje z atomu wiążą się m.in. z obawami obywateli o bezpieczeństwo i ryzyko awarii. Dr Alfredo Carpineti, na łamach portalu IFLScience, zwraca uwagę, że ryzyko choć istnieje, to warto je umieścić w odpowiednim kontekście. Przytacza on dane WHO, według których w związku z katastrofą w Czarnobylu, najgorszym takim wypadkiem w historii, liczbę przedwczesnych zgonów oszacowano na 4 tysiące.

Warto w tym miejscu podkreślić, że inne szacunki mówią o innych liczbach, między innymi o 9 tys. przedwczesnych zgonach. Wyczerpująco temat ten (w odniesieniu do katastrof w Czarnobylu i Fukushimie) omówił na łamach naszego portalu Jakub Jędrak. O szczegółach można przeczytać TUTAJ.

Niezależnie od tego, które szacunki lepiej oddają realia, spalanie węgla wypada znacznie gorzej w kontekście zdrowia publicznego. Ciekawych wniosków w tym zakresie dostarcza zeszłoroczne badanie z „Environmental Research Letters”. Okazuje się, że rocznie w Europie z powodu zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez energetykę węglową umiera przedwcześnie nawet 34 tys. osób. W przypadku Polski liczbę tą oszacowano na ponad 1,8 tysiąca.

Co warte podkreślenia, mowa o zanieczyszczeniach powietrza emitowanych przez elektrownie. Skala problemu w przypadku tzw. niskiej emisji jest oczywiście znacznie większa.

_

Z pełnymi wynikami analiz dotyczących opłacalności atomu w porównaniu do OZE można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Daniel Prudek / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.