Udostępnij

Naukowcy alarmują, że koale “funkcjonalnie” wymarły

27.05.2019

Sympatyczne zwierzęta, stanowiące turystyczny symbol Antypodów, mogą niedługo odejść w zapomnienie. Naukowcy określają je jako gatunek „funkcjonalnie” wymarły.

Problemy koali wynikają z szerzącej się w jego populacji epidemii chlamydii i zmian klimatycznych, przez które kurczą się obszary jego naturalnego występowania. Liczba osobników spadła ostatnio do poziomu, który nie daje im znaczącego wpływu na ekosystem – co uczeni określają jako „funkcjonalne” wymarcie. Australijska Fundacja dla Koali (AKF) twierdzi, że populacja torbacza spadła w tym kraju do rekordowo niskiego poziomu 80 tysięcy.

Zwierzę w ciągu ostatnich dziewięciu lat zniknęło z 41 obszarów samorządu terytorialnego. AKF widzi przyczynę tak fatalnej sytuacji przede wszystkim w wycince lasów. Ich duże obszary zostały wykarczowane pod uprawy i osiedla mieszkalne. Problemy wynikają również ze zmian klimatycznych, powodujących pożary i susze.  Brak przestrzeni do życia wymusił na koali poszukiwanie schronienia bliżej miast. Niestety to środowisko wyjątkowo dla niego nieprzyjazne. Torbacze często są tam atakowane przez psy lub kończą pod kołami samochodów.

– Wiemy, że opinia publiczna jest coraz bardziej zaniepokojona. Martwe koale widać przecież na naszych drogach. Dlatego to najwyższy czas, by rząd zaczął chronić ich naturalne obszary ich występowania. – komentowała członkini zarządu AKF Deborah Tabart.

AFK apeluje do rządu Australii o działania na rzecz ochrony zagrożonego gatunku. Działacze w 2016 roku opracowali projekt ustawy, który zakłada zakaz zabijania, sprzedaży i posiadania koali na własność. Zakłada on również ochronę miejsc występowania eukaliptusa. Propozycja była do tej pory ignorowana przez rząd. Niedawne wybory federalne nie dają wiele nadziei na zmianę sytuacji – wygrała w nich partia dotychczasowego premiera Scotta Morrisona.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.