Udostępnij

Australia zbuduje największy magazyn energii na półkuli południowej

10.11.2020

Obiekt będzie w stanie zasilić pół miliona domostw przez godzinę, jednak jego główną funkcją będzie stabilizacja sieci na wypadek awarii. Inwestycja to część działań wspierających gospodarkę w związku z kryzysem po pandemii i wpisujących się w transformację energetyczną regionu.

Przed kilkoma dniami władze australijskiego stanu Wiktoria zapowiedziały budowę największego magazynu energii elektrycznej na półkuli południowej. Podczas codziennego briefingu na temat działań rządu stanowego, minister energii, Lily D’Ambrosio, zapowiedziała, że 300-megawatowy obiekt zapewni 85 nowych miejsc pracy.

Wśród głównych celów inwestycji polityczka wymieniła zabezpieczenie sieci elektroenergetycznej na wypadek awarii oraz obniżenie cen za energię. Jest to także część działań służących wsparciu australijskiej gospodarki w odbudowie po pandemii, a także transformacji energetycznej regionu.

Stan Wiktoria planuje do 2030 roku w 50 proc. opierać się na źródłach odnawialnych. Obszar ten zamieszkuje blisko 6,7 mln osób.

Like your style Victoria! ???

Opublikowany przez Greenpeace Australia Pacific Środa, 4 listopada 2020

Jak podaje portal The Age, projekt o nazwie „Victorian Big Battery” kosztować ma 84 miliony i zacznie funkcjonować pod koniec przyszłego roku. Władze stanu deklarują, że każdy wydany dolar przyniesie mieszkańcom 2 dolary oszczędności.

Portal ABC News przytacza dane, według których 300-megawatowa bateria będzie w stanie zasilić pół miliona domostw przez 1 godzinę. Obiekt będzie dwukrotnie większy od podobnej inwestycji w sąsiednim stanie, Australii Południowej. Za jego budowę odpowiedzialna będzie spółka Neoen, a komponenty magazynujące energię dostarczy najprawdopodobniej Tesla.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Dorothy Chiron

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.