Udostępnij

Australijczycy nie myślą o zmianach klimatu, bo ratują dobytek [PODCAST]

08.01.2020

Australię od września pustoszą pożary, które w ostatnich tygodniach nabrały na sile. Niby to nic nowego – w końcu lato, które trwa teraz na Antypodach, przyzwyczaiło mieszkańców kraju do walki z ogniem. Eksperci nie mają jednak wątpliwości – w tym roku żywioł jest o wiele bardziej dotkliwy. Przyczyną mają być zmiany klimatyczne, które wpływają na rekordowe temperatury. Czy pożary zmienią Australię i Australijczyków?



Ogień na Antypodach zbiera tragiczne żniwo. Przed żywiołem uciekły już dziesiątki tysięcy ludzi, oficjalne dane mówią o ponad dwudziestu ofiarach śmiertelnych. Niewyobrażalne cierpienie dotyka też zwierząt. Według najnowszych doniesień około miliard z nich przez ogień straciło życie. Czy w obliczu tej tragedii rząd Australii planuje zmienić swoją politykę?

Na razie politycy zdają się na zyski z węgla. Gospodarka kraju stoi na przemyśle wydobywczym, a Australia jest trzecim największym eksporterem tego surowca na świecie. Jak ocenia dr Joanna Siekiera z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Bergen, większość mieszkańców nie zastanawia się na razie nad wpływem zmian klimatu na występowanie pożarów. Teraz najważniejsze jest dla nich ratowanie dobytku przed ogniem. Ten trawi przede wszystkim biedniejsze i mniej zurbanizowane obszary kraju. Ich mieszkańcy często czują się opuszczeni przez państwowe władze.

– Krytykują oni premiera Scotta Morrisona i brak reakcji z jego strony. Społeczeństwo jednoczy się w obliczu klęski. 90 procent osób walczących z pożarami to wolontariusze. – zauważa Siekiera, która na co dzień zajmuje się Antypodami i prawnymi skutkami zmian klimatu. – Niestety obie główne partie na razie nie deklarują odejścia od węgla. W polityce klimatycznej kraju w najbliższym czasie raczej nic się nie zmieni. – dodaje.

Nie znaczy to, że pożary nie wpłyną na australijską scenę polityczną. Ich konsekwencje mogą dosięgnąć premiera Morrisona. Ten, gdy pożary przybierały na sile, opalał się na Hawajach. Potem długo zwlekał z wysłaniem wojska do walki z żywiołem.

– Społeczeństwo nie rozumie, dlaczego premier tak postępuje, a on sam przebywa przez większość czasu w bezpiecznej Canberze, gdzie pożary jeszcze nie dotarły. – mówi Siekiera.

“Proste pytania o ważne sprawy” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Soundcloud i Spreaker. W kolejnych odcinkach będę zadawał proste pytania, na których odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze będzie ekologia.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/John Crux

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.