Australijczycy ratują zagrożony gatunek kangura, organizując zrzuty z helikopterów

2561
0
Podziel się:
marchewki z powietrza marchewki australia pożary buszu zwierzęta

Kilka ton marchewek oraz ziemniaków zrzuciły australijskie służby, by ratować życie zagrożonego gatunku kangura, którego siedliska zostały dotknięte przez pożary. Jak informują lokalne służby, kangury te są w stanie przetrwać nadejście ognia, jednak nie wyniszczenie tamtejszej roślinności.

„Dostarczanie dodatkowej żywności jest jedną z kluczowych strategii, które wdrażamy dla zachowania zagrożonych gatunków, takich jak skalniak brązowoogonowy” – powiedział Matt Kean, minister środowiska stanu Nowa Południowa Walia. Jak poinformowały władze stanowe, większość przedstawicieli tego gatunku przeżywa nadejście ognia, jednak później głoduje z uwagi na wyniszczenie roślinności.

Skalniak brązowoogonowy to niewielki ssak z rodziny kangurowatych, którego cechą charakterystyczną jest brązowe ubarwienie. Jest gatunkiem zagrożonym na terenie stanu Nowa Południowa Walia, który pozostaje regionem najsilniej dotkniętym przez falę pożarów. W sąsiednim stanie Wiktoria posiada natomiast status gatunku „bliskiego zagrożeniu”.

Przypomnijmy, według szacunków opublikowanych przez University of Sydney, w trwających od września pożarach zginęło co najmniej miliard zwierząt, w tym przedstawiciele gatunków zagrożonych, m.in. koali. [Szczegółowo na temat szacowanej liczby zwierząt dotkniętych pożarami, a także metodologii tych szacunków, informowaliśmy tutaj.]

____

Źródło: NSW Government

Zdjęcie: Twitter/Matt_KeanMP

Podziel się: