Brytyjski dziennik „The Independent” donosi o wynikach nowego ogólnoświatowego sondażu, który pokazuje, że przybywa ludzi obawiających się o skutki degradacji środowiska naturalnego. Dziennik – opisując badanie przeprowadzone przez Glocalities – komentuje, że odsetek ludzi bojących się zniszczeń, których dokonujemy na planecie, nie był tak wysoki. Największy wzrost poziomu obaw widać wśród najmłodszych pytanych.
Najważniejsze wyniki sondażu to:
- 78 proc. respondentów obawia się o skutki zniszczeń, których ludzkość dokonuje na Ziemi. Kiedy pytano o to samo w 2014 roku odsetek był mniejszy i wynosił 71 proc.
- Największy wzrost zarejestrowano w najmłodszej grupie wiekowej. Wśród osób między 18 i 24 rokiem życia zaniepokojenie wyraża 77 proc. W poprzednim badaniu było to 66 proc.
- 59 proc. młodzieży na świecie uważa, że zmiana klimatu to bardzo poważny problem.
- Dużo wyższy odsetek zaniepokojonych jest wśród tych, którzy ufają „nauce”. W grupie, która jej nie ufa, problem degradacji środowiska za ważny uznaje 63 proc. pytanych.
Martijn Lampert, dyrektor ds. badań Glocalities, zwracała uwagę, że grupa 18 – 24 wśród której najmocniej wzrósł poziom zaniepokojenia, to dziś najlepiej wyedukowane pokolenie w historii ludzkości. – Przyszedł czas na odważne, oparte na faktach i obdarzone wizją przywództwo, które pozwoli zbudować wielką koalicję dla ochrony witalności naszej planety i przyszłych pokoleń. Ludzie na całym świecie chcą w tym uczestniczyć. Kiedy chodzi o zrozumienie wagi zadania, są dużo do przodu w porównaniu z wieloma politycznymi liderami. – mówiła.
Czytaj także: Naukowcy określili, ile wytrzyma planeta. Przekroczyliśmy cztery z dziewięciu granic!
Najszybsze wzrosty w Azji
Badanie Glocalities, w ramach którego przeprowadzono ponad 180 tys. ankiet w 20 krajach świata, pokazało też, że zaniepokojenie stanem środowiska rośnie szybko między innymi wśród młodych Azjatów. Ci częściej niż na zmiany klimatu wskazują jednak na przykład na stan powietrza. Szczególnie w Chinach i Indiach, gdzie smog jest bardzo zły.
Natomiast jedynym kontynentem, gdzie poziom zaniepokojenia zmniejszył się w ostatnich latach, jest Ameryka Północna.
Wyniki opublikowano teraz w związku ze szczytem COP26, który odbędzie się w Glasgow. Jest to jedna z wielu inicjatyw, które mają zwrócić uwagę światowych liderów na wagę problemu i skłonić ich do działania.
Czytaj także: David Attenborough: Wszyscy jesteśmy dziś mieszkańcami Prypeci!
Pełny raport z badania Glocalities można pobrać TUTAJ.
Fot. Shutterstock/Karpaty.