Udostępnij

Jeszcze nigdy tak wielu ludzi nie spodziewało się katastrofy ekologicznej. 78 proc. boi się, że niszczymy planetę

29.10.2021

Brytyjski dziennik „The Independent” donosi o wynikach nowego ogólnoświatowego sondażu, który pokazuje, że przybywa ludzi obawiających się o skutki degradacji środowiska naturalnego. Dziennik – opisując badanie przeprowadzone przez Glocalities – komentuje, że odsetek ludzi bojących się zniszczeń, których dokonujemy na planecie, nie był tak wysoki. Największy wzrost poziomu obaw widać wśród najmłodszych pytanych.

Najważniejsze wyniki sondażu to:

  • 78 proc. respondentów obawia się o skutki zniszczeń, których ludzkość dokonuje na Ziemi. Kiedy pytano o to samo w 2014 roku odsetek był mniejszy i wynosił 71 proc.
  • Największy wzrost zarejestrowano w najmłodszej grupie wiekowej. Wśród osób między 18 i 24 rokiem życia zaniepokojenie wyraża 77 proc. W poprzednim badaniu było to 66 proc.
  • 59 proc. młodzieży na świecie uważa, że zmiana klimatu to bardzo poważny problem.
  • Dużo wyższy odsetek zaniepokojonych jest wśród tych, którzy ufają „nauce”. W grupie, która jej nie ufa, problem degradacji środowiska za ważny uznaje 63 proc. pytanych.

Martijn Lampert, dyrektor ds. badań Glocalities, zwracała uwagę, że grupa 18 – 24 wśród której najmocniej wzrósł poziom zaniepokojenia, to dziś najlepiej wyedukowane pokolenie w historii ludzkości. – Przyszedł czas na odważne, oparte na faktach i obdarzone wizją przywództwo, które pozwoli zbudować wielką koalicję dla ochrony witalności naszej planety i przyszłych pokoleń. Ludzie na całym świecie chcą w tym uczestniczyć. Kiedy chodzi o zrozumienie wagi zadania, są dużo do przodu w porównaniu z wieloma politycznymi liderami. – mówiła.

Czytaj także: Naukowcy określili, ile wytrzyma planeta. Przekroczyliśmy cztery z dziewięciu granic!

Najszybsze wzrosty w Azji

Badanie Glocalities, w ramach którego przeprowadzono ponad 180 tys. ankiet w 20 krajach świata, pokazało też, że zaniepokojenie stanem środowiska rośnie szybko między innymi wśród młodych Azjatów. Ci częściej niż na zmiany klimatu wskazują jednak na przykład na stan powietrza. Szczególnie w Chinach i Indiach, gdzie smog jest bardzo zły.

Natomiast jedynym kontynentem, gdzie poziom zaniepokojenia zmniejszył się w ostatnich latach, jest Ameryka Północna.

Wyniki opublikowano teraz w związku ze szczytem COP26, który odbędzie się w Glasgow. Jest to jedna z wielu inicjatyw, które mają zwrócić uwagę światowych liderów na wagę problemu i skłonić ich do działania.

Czytaj także: David Attenborough: Wszyscy jesteśmy dziś mieszkańcami Prypeci!

Pełny raport z badania Glocalities można pobrać TUTAJ.

Fot. Shutterstock/Karpaty.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.