Udostępnij

Jeszcze nigdy tak wielu ludzi nie spodziewało się katastrofy ekologicznej. 78 proc. boi się, że niszczymy planetę

29.10.2021

Brytyjski dziennik „The Independent” donosi o wynikach nowego ogólnoświatowego sondażu, który pokazuje, że przybywa ludzi obawiających się o skutki degradacji środowiska naturalnego. Dziennik – opisując badanie przeprowadzone przez Glocalities – komentuje, że odsetek ludzi bojących się zniszczeń, których dokonujemy na planecie, nie był tak wysoki. Największy wzrost poziomu obaw widać wśród najmłodszych pytanych.

Najważniejsze wyniki sondażu to:

  • 78 proc. respondentów obawia się o skutki zniszczeń, których ludzkość dokonuje na Ziemi. Kiedy pytano o to samo w 2014 roku odsetek był mniejszy i wynosił 71 proc.
  • Największy wzrost zarejestrowano w najmłodszej grupie wiekowej. Wśród osób między 18 i 24 rokiem życia zaniepokojenie wyraża 77 proc. W poprzednim badaniu było to 66 proc.
  • 59 proc. młodzieży na świecie uważa, że zmiana klimatu to bardzo poważny problem.
  • Dużo wyższy odsetek zaniepokojonych jest wśród tych, którzy ufają „nauce”. W grupie, która jej nie ufa, problem degradacji środowiska za ważny uznaje 63 proc. pytanych.

Martijn Lampert, dyrektor ds. badań Glocalities, zwracała uwagę, że grupa 18 – 24 wśród której najmocniej wzrósł poziom zaniepokojenia, to dziś najlepiej wyedukowane pokolenie w historii ludzkości. – Przyszedł czas na odważne, oparte na faktach i obdarzone wizją przywództwo, które pozwoli zbudować wielką koalicję dla ochrony witalności naszej planety i przyszłych pokoleń. Ludzie na całym świecie chcą w tym uczestniczyć. Kiedy chodzi o zrozumienie wagi zadania, są dużo do przodu w porównaniu z wieloma politycznymi liderami. – mówiła.

Czytaj także: Naukowcy określili, ile wytrzyma planeta. Przekroczyliśmy cztery z dziewięciu granic!

Najszybsze wzrosty w Azji

Badanie Glocalities, w ramach którego przeprowadzono ponad 180 tys. ankiet w 20 krajach świata, pokazało też, że zaniepokojenie stanem środowiska rośnie szybko między innymi wśród młodych Azjatów. Ci częściej niż na zmiany klimatu wskazują jednak na przykład na stan powietrza. Szczególnie w Chinach i Indiach, gdzie smog jest bardzo zły.

Natomiast jedynym kontynentem, gdzie poziom zaniepokojenia zmniejszył się w ostatnich latach, jest Ameryka Północna.

Wyniki opublikowano teraz w związku ze szczytem COP26, który odbędzie się w Glasgow. Jest to jedna z wielu inicjatyw, które mają zwrócić uwagę światowych liderów na wagę problemu i skłonić ich do działania.

Czytaj także: David Attenborough: Wszyscy jesteśmy dziś mieszkańcami Prypeci!

Pełny raport z badania Glocalities można pobrać TUTAJ.

Fot. Shutterstock/Karpaty.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.