Udostępnij

Bakterie mogą pomóc w recyklingu tworzyw sztucznych. Zaskakujące wyniki niemieckich badań

01.04.2020

Niemieccy uczeni wyizolowali rodzaj bakterii, który może pomóc w recyklingu trudnych do przetworzenia tworzyw. Chodzi o używane masowo poliuretany. O swoim odkryciu grupa naukowców poinformowała w fachowym piśmie „Frontiers in Microbiology”.

W samej Unii Europejskiej poliuretany produkuje się w ogromnych ilościach – dane sprzed pięciu lat mówią o 3,5 milionach ton materiału wytworzonego rocznie. Używa się ich w branży AGD, jak również do wytwarzania obuwia czy mebli. Są dobrym materiałem izolacyjnym i montażowym (w budownictwie popularne są pianki poliuretanowe) oraz wygłuszającym. Ich recykling jest jednak bardzo utrudniony i drogi. Poliuretany nie topnieją pod wpływem temperatury, w większości trafiając na wysypiska. Może się to zmienić dzięki zespołowi naukowców z Lipska i bakterii o nazwie pseudomonas sp. TDA1.

Czytaj także: Gąsienica ćmy woskowej może żywić się… plastikiem. Czy odkrycie pomoże oczyścić świat?

„Bakterie mogą wykorzystywać związki poliuretanu jako źródło węgla, azotu i energii” – mówi dr Hermann J. Heipieper z niemieckiego Centrum Badań Środowiskowych Helmholtza, współautor badań. W przetwarzaniu plastiku mikroorganizmom ma pomagać ich odporność na ekstremalne warunki życia. Bakterie pseudomonas są zdolne nie tylko do rozkładania, ale też wytwarzania energii z materiału, na którym „żerują”.

Do tej pory poliuretan uchodził za tworzywo niemal niemożliwe do biodegradacji. Prowadzono niewiele badań nad tym sposobem jego recyklingu. Dlatego dokonania niemieckich naukowców stanowią duży postęp. Zespół podkreśla jednak, że droga od wyizolowania bakterii do masowego przetwarzania kłopotliwych tworzyw jest jeszcze długa.

Dotychczasowe ustalenia badaczy nie dotyczą niestety tworzyw PET, używanych między innymi do produkcji butelek. W przyszłości i tu może nastąpić przełom. Uczeni z Lipska sprawdzają w ramach swojego projektu, które mikroorganizmy mogą pomagać w ich recyklingu.

Źródło zdjęcia: Matauw / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.