Udostępnij

Bakterie produkujące 10 proc. tlenu na Ziemi okazały się podatne na zanieczyszczenie plastikiem

17.05.2019

Badania opublikowane niedawno w czasopiśmie „Nature” rzucają nowe światło na potencjalnie szkodliwe oddziaływanie trafiającego do mórz i oceanów plastiku. Prochlorococcus – bakteria powszechnie występująca w ziemskich oceanach i odpowiadająca za 10 proc. produkcji tlenu na świecie – okazuje się wrażliwa na wpływ zanieczyszczeń pochodzących z plastiku.

W badaniu bakterie z gatunku Prochlorococcus zostały poddane wpływowi zanieczyszczeń wypłukanych z powszechnie stosowanych tworzyw sztucznych – m.in. polietylenu, z którego powstają plastikowe torby na zakupy, a także PCV. Tworzywa te stanowią powszechne zanieczyszczenie mórz i oceanów – a według ONZ do 2050 roku będzie ich tam więcej niż ryb.

„Odkryliśmy, że narażenie na chemikalia wymywane z tworzyw sztucznych zakłóciło wzrost, fotosyntezę i produkcję tlenu u Prochlorococcus, najliczniejszej bakterii fotosyntetycznej w oceanach” – powiedziała dr Sasha Tetu z Uniwersytetu Macquarie, kierująca zespołem badawczym.

„Te małe mikroorganizmy mają kluczowe znaczenie dla morskich sieci pokarmowych, biorą udział w obiegu węgla i uważa się, że są odpowiedzialne za nawet 10 procent całkowitej światowej produkcji tlenu” – podkreśliła dr Lisa Moore, współautorka badań.

Choć wspomniane zakłócenia miały miejsce w warunkach laboratoryjnych, naukowcy nie wykluczają, że podobne oddziaływanie może mieć miejsca także w oceanie. Występujące na szeroką skalę zjawisko – jakim jest zanieczyszczenie oceanów plastikiem – może mieć zatem znacznie większy wpływ na środowisko, niż dotąd sądzono.

Poznanie skali tego oddziaływania wymaga jednak dalszych badań.

 

Z artykułem opublikowanym w czasopiśmie „Nature” można zapoznać się tutaj.

Źródło: Nature, EurekAlert!

Zdjęcie: Shutterstock/ADragan

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.