Udostępnij

Duńczycy wstrzymują prace nad gazociągiem Baltic Pipe. Inwestor musi zadbać o chronione gatunki

04.06.2021

Prace przy łączącym Danię z Polską gazociągu Baltic Pipe zostaną wstrzymane. Zdecydowało o tym pozytywnie rozpatrzone odwołanie od decyzji środowiskowej z 2019 roku. Inwestycja ma zapewnić naszemu krajowi niezależność od dostaw gazu z Rosji.

Informację oficjalnie potwierdził operator duńskich sieci przesyłowych Energinet. Jak czytamy w oświadczeniu, decyzję taką podjęła Komisja Apelacyjna ds. Środowiska i Żywności.

Spis treści

Dlaczego wstrzymano budowę gazociągu Baltic Pipe?


Energinet twierdzi, że już w tej chwili zapewnia bezpieczeństwo zwierzętom, które mogłyby być zagrożone budową Baltic Pipe. Mimo to Komisja uznała, że we wniosku o pozwolenie środowiskowe operator nie wyjaśnił dostatecznie, jakimi środkami zadba między innymi o chronione gatunki gryzoni.

Dlatego cofnęła wydane trzy lata temu pozwolenie środowiskowe i skierowała sprawę do ponownego rozpatrzenia. Jak podkreślili przedstawiciele Komisji, postanowienie wynika wprost z Dyrektywy Siedliskowej UE.

Uzasadnienie duńskiej komisji

Bardzo nam przykro z powodu tej decyzji. Od 2019 roku kontynuujemy prace nad szeregiem środków mających na celu ochronę zwierząt – komentował Marian Kaagh, zastępca dyrektora i szef departamentu Energinet ds. projektów budowlanych.

Operator ma teraz wstrzymać prace przy lądowej części gazociągu Baltic Pipe do czasu wyjaśnienia sprawy. Badaniami nad wpływem inwestycji na przyrodę zajmie się Duńska Agencja Ochrony Środowiska.

Czytaj również: Podpisano “umowę społeczną” z górnikami. Ostatnią kopalnię mamy pożegnać w 2049 roku

Prace nad Baltic Pipe w Polsce niezagrożone

Prace nad gazociągiem w Polsce mimo to idą pełną parą – twierdzi GAZ-SYSTEM, spółka odpowiedzialna za inwestycję w naszym kraju.

„GAZ-SYSTEM informuje, że prace budowlane w projekcie Baltic Pipe, za które odpowiedzialna jest spółka, prowadzone zarówno na lądzie jak i na Morzu Bałtyckim przebiegają bez zakłóceń i są realizowane zgodnie z harmonogramem”- czytamy w komunikacie operatora gazowych sieci przesyłowych.

Sprawę skomentował wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński cytowany przez TVN24. Polityk ma nadzieję, że inwestycja będzie wstrzymana jedynie czasowo, „do momentu spełnienia wymogów środowiskowo-prawnych przez duńskiego inwestora”.

Według Forum Energii w 2019 roku udział gazu w miksie energetycznym Polski wyniósł 8,8 proc. Agencja Rynku energetyki podała z kolei, że w zeszłym roku wartość ta wzrosła do około 10 proc.

Źródło zdjęcia: Energinet / Palle Peter Skov

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.