Udostępnij

Podpisano „umowę społeczną” z górnikami. Ostatnią kopalnię mamy pożegnać w 2049 roku

28.05.2021

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach doszło dziś do podpisania porozumienia z branżą górniczą. Umowa społeczna z górnikami zakłada m.in. zamknięcie ostatniej kopalni węgla w 2049 roku. Dokument krytykują organizacje ekologiczne. Ich zdaniem warunków porozumienia nie zaakceptuje Komisja Europejska.

Według umowy podpisanej między stroną rządową a górniczymi związkami, ostatnią kopalnię węgla kamiennego pożegnamy w 2049 roku. Na ostateczne podpisanie musieliśmy czekać miesiąc. Dokument, który rząd i związkowcy parafowali w kwietniu tego roku, analizowały przez ten czas gremia poszczególnych związków.

Czytaj także: Turów: związkowcy zapowiadają dalsze protesty. Nie chcą, by Polska płaciła za zabezpieczenie kopalni

Umowa społeczna z górnikami zawiera harmonogram stopniowego zamykania kopalń.

Opisano także mechanizmy socjalne i pomocowe dla branży, w tym odprawy w wysokości 120 tys. złotych dla pracownika z przynajmniej rocznym stażem. Na okres przejściowy zaplanowano m.in. inwestycje w „czyste technologie węglowe”. Porozumienie zakłada również wzrost wynagrodzeń w najbliższych pięciu latach.

Rząd nie opublikował umowy. Jej zapisy poznaliśmy dzięki informacjom Radia Zet.

2049 rok. Co na to Komisja Europejska?

Wątpliwości wśród organizacji ekologicznych budzi reakcja Komisji Europejskiej na zapisy „umowy społecznej”. „Pomoc publiczna na pokrycie bieżących strat produkcyjnych jest już zakazana w odniesieniu do kopalń, które nie zostały zamknięte do końca 2018 r. Wszystkie państwa członkowskie UE się do tego dostosowały. Trudno oczekiwać, że Komisja Europejska zrobi tutaj dla Polski 'ekstra’ wyjątek, zwłaszcza w obliczu wdrażania europejskiego Zielonego Ładu – powiedział w oświadczeniu Wojciech Kukuła, starszy prawnik w ClientEarth i ekspert Koalicji Klimatycznej. Dodał również, że próba opierania pozytywnej decyzji Komisji na ogólnych podstawach traktatowych jest bardzo ryzykowna. KE może – zdaniem Kukuły – przystać na osłony socjalne dla pracowników.

Czytaj także: Prawo do oddychania czystym powietrzem nie jest dobrem osobistym. Tak orzekł Sąd Najwyższy

Obawy o reakcję KE pojawiają się także po stronie związkowej. „Niestety droga do tego, by program był realizowany jest nadal daleka, bowiem o wszystkim zdecydują negocjacje z Komisja Europejską” – powiedział portalowi WNP.PL Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.

Umowa „społeczna”?

Szacuje się, że w wyniku odejścia od wydobycia węgla zlikwidowanych zostanie ok. 82 tys. miejsc pracy w kopalniach. Do tego trzeba doliczyć 410 tys. miejsc pracy w sektorze okołogórniczym na terenie 73 gmin. Wśród zapisów „umowy społecznej”, odnoszącej się do całego regionu, znalazło się utworzenie Funduszu Transformacji Śląska. Zakłada się m.in. utworzenie fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie.

Czytaj także: Polska nie wstrzymuje działania kopalni w Turowie mimo decyzji TSUE. Grożą nam wielotysięczne kary

Skala zmian budzi jednak pytanie, czy „umowa społeczna” nie powinna być zawierana także z m.in. samorządami. O dyskusję nad transformacją regionu w szerszym gronie apelowały m.in. Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce, Śląski Związek Gmin i Powiatów i Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa.

„Porozumienie rządu z górniczymi związkami nie może być nazywane 'umową społeczną’. W rozmowach brali udział jedynie związkowcy i przedstawiciele rządu. Całkowicie została pominięta strona społeczna – komentuje Dominik Olędzki z Koalicji Klimatycznej. Podobnego zdania jest także Krzysztof Jędrzejewski, rzecznik polityczny Koalicji Klimatycznej. 

– Ta umowa nie jest wyrazem troski o los i przyszłość górników. To jest kupowanie sobie pozornego spokoju za cenę odwleczonych w czasie dramatów ludzkich. Podpisujący tę umowę mają tego pełną świadomość – powiedział.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Szymon Bartosz

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.