Udostępnij

Bangkok dusi się w rekordowym smogu. Zamknięto 450 szkół

31.01.2019

Jak podają m.in. BBC i The Guardian – w środę władze stolicy Tajlandii podjęły bezprecedensową decyzję o zamknięciu 450 szkół w mieście. Do końca tygodnia nieczynne pozostaną wszystkie placówki podlegające władzom Bangkoku. A wszystko przez rekordowo długo utrzymujące się zanieczyszczenie powietrza.

Nad Bangkokiem od kilku tygodni zalega gęsta mgła, zawierająca w sobie zanieczyszczenia powietrza. Sytuacja zmusiła mieszkańców do noszenia maseczek, a także wywołała falę krytyki wobec władz, która przelewa się przez media społecznościowe. Jako główne przyczyny problemu wymienia się: zanieczyszczenia pochodzące z ruchu samochodowego,  niekontrolowaną zabudowę w mieście, spalanie ściernisk oraz zanieczyszczenia produkowane przez znajdujący się w mieście przemysł.

W związku z zanieczyszczeniem w środę zdecydowano o zamknięciu wszystkich szkół podlegających miastu. „Sytuacja będzie zła do 3, 4 lutego, dlatego postanowiłem zamknąć szkoły” – powiedział gubernator Bangkoku Aswin Kwanmuang. Podkreślił przy tym, że ma nadzieję, że decyzja zmniejszy ruch samochodowy związany z dowożeniem dzieci do szkół.

Do tej pory miasto podejmowało rozmaite strategie poradzenia sobie z problemem – m.in. sztucznie wytwarzano chmury, by wywołać opady deszczu, spryskiwano ulice wodą, a także apelowano do mieszkańców, by z okazji chińskiego nowego roku powstrzymać się od palenia tradycyjnych kadzideł.

Według mapy zanieczyszczeń powietrza AirVisual – wskaźnik jakości powietrza US AQI wynosi w tej chwili dla Bangkoku 161 (środa, godz. 17.00), co oznacza powietrze „niezdrowe”. Stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 wynosi średnio  75.6 µg/m³, przy czym istotne jest to, że stan zbliżony do tego utrzymuje się niemal przez całą dobę, od wielu dni.

Dla porównania – w Poznaniu stężenie PM2,5 wynosi w tym momencie 84 µg/m³ (wg danych ze stacji WIOŚ, ul.Dąbrowskiego, godz. 17.00), przy czym – w odróżnieniu od Bangkoku – w najbliższych dniach sytuację poprawi wiatr.

 

Źródła: BBC, The Guardian

Zdjęcie: Shutterstock

 

Czytaj też: Raport NIK: Polak ma inne płuca niż Holender i Szwajcar?

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.