Udostępnij

Raport NIK: Polak ma inne płuca niż Holender i Szwajcar?

31.01.2019

Taki wniosek może nasunąć się po przejrzeniu wyników międzynarodowego audytu, w którym udział wzięła polska Najwyższa Izba Kontroli. Badacze sprawdzili, jak walczy się ze smogiem w krajach Europy i z czego bierze się w nich zanieczyszczenie powietrza. Jednym z wątków są różniące się między sobą poziomy ostrzegania przed smogiem obowiązujące w poszczególnych krajach.

To kolejny w tym tygodniu raport NIK dotyczący smogu. Izba wspólnie z najwyższym organem kontrolnym Holandii (Algemene Rekenkamer) zbadała sytuację w 14 krajach Europy (między innymi Albanii, Mołdawii, Hiszpanii czy Estonii) i Izraelu. Przypomniała też statystyki dotyczące wpływu smogu na zdrowie, przygotowane między innymi przez  WHO. Według nich 9 na 10 osób na świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem, przyczyną jednego na dziewięć zgonów jest zła jakość powietrza, a 43 procent zgonów na raka płuc ma związek ze smogiem.

W krajach objętych audytem zazwyczaj nie różnią się substancje odpowiadające za zanieczyszczenie. To na ogół pyły PM10 i PM2.5, benzo(a)piren i tlenki azotu. Rożnią się za to ich źródła. W niekórych częściach kontynentu za smog odpowiada głównie transport, podczas gdy w innych miejscach chodzi przede wszystkim o dym z domowych kominów – czyli tak zwaną niską emisję. Tam, gdzie jest ona najbardziej uciążliwa, wartości zanieczyszczenia są na ogół wyższe. Dlatego w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie znajdziemy Tetovo w Macedonii (293 dni z przekroczonymi stężeniami dobowymi pyłów na poziomie 50 µg/m3 oraz stężenie roczne 97,3 µg/m3), Widyń w Bułgarii (166 dni i 61,1 µg/mw skali roku) oraz Kraków (164 dni i 56,7 µg/mw skali roku). W tych samych miastach największym trują głównie domowe kotły grzewcze. Ruch samochodowy wpływa natomiast na wyższe steżenia tlenków azotu. Pokazuje to przykład Londynu, gdzie w metrze sześciennym powietrza unosi się do 89,1 μg tej substancji. Europejski limit to 40 μg.

Jaki poziom zanieczyszczenia jest niebezpieczny dla zdrowia? Jak się okazuje, poszczególne kraje patrzą na to w różny sposób. „Mieszkańcy (…) byli informowani o tym fakcie przy różnych poziomach stężeń, np. w Polsce lub w Izraelu poziom alarmowy ogłaszany był przy trzykrotnie wyższych stężeniach dobowych PM10 niż w Szwajcarii czy w Holandii.”

W raporcie czytamy również o dobrych praktykach, które mogą uchronić mieszkańców europejskich miast przed smogiem. Kontrolerzy chwalą Bułgarię, która zastępuje stare autobusy pojazdami spełniającymi normy Euro 5 i 6, Gruzję z ulgami podatkowymi dla użytkowników aut elektrycznych czy Węgry z dotacjami na przydomowe instalacje odnawialnych źródła energii.

Nie ma jednak uniwersalnego rozwiązania, które mogłoby w równym stopniu pomagać w walce ze smogiem w każdym z audytowanych krajów. Mimo to NIK i Algemene Rekenkamer zalecają krajom więcej współpracy między instytucjami, które mają za zadanie walkę ze smogiem i prowadzenie stałego monitoringu jakości powietrza.

Źródło zdjęcia: Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.