Udostępnij

Bank nasion miał nas chronić na wypadek zmiany klimatu. Teraz sam jest zagrożony

26.03.2019

Globalny Bank Nasion, zwany Kryptą Zagłady (ang. Doomsday Vault), miał stanowić dla nas zabezpieczenie na wypadek kataklizmu, który zagroziłby bioróżnorodności upraw – np. wojny, chorób lub zmian klimatu. Rzecz w tym, że ostatnie z niebezpieczeństw zagraża samej krypcie.

W Globalnym Banku Nasion, największym tego typu obiekcie na świecie, zgromadzono ponad milion paczek z nasionami roślin uprawianych na Ziemi – od gatunków powszechnie wykorzystywanych – takich jak pszenica czy ryż – po gatunki zagrożone wyginięciem.

Uruchomiony w 2008 roku obiekt zlokalizowano na norweskim archipelagu Svalbard, 1300 km za kołem podbiegunowym.

Takie umiejscowienie miało zapewniać nasionom odpowiednią do przetrwania temperaturę, pozwalając na łatwe schłodzenie krypty do temperatury -18 st. Celsjusza. Ponadto za lokalizacją przemawiał fakt, że jest ona wolna od aktywności sejsmicznej oraz wulkanicznej.

Jednak – jak wynika z raportu przygotowanego dla norweskiej rządowej Agencji Ochrony Środowiska – zmiana klimatu w regionie postępuje szybciej niż przewidywano, co może zagrozić bezpieczeństwu nasion.

Postępujące ocieplenie

Ze wspomnianego raportu wynika, że do końca wieku średnia temperatura w Svalbardzie wzrośnie o 7 do 10 st. Celsjusza.

Problemem jest w tym przypadku z jednej strony wzrost temperatur, z drugiej natomiast większe opady deszczu.

Jak poinformował CNN – w 2016 roku, po silnych opadach deszczu, zalana została część tunelu prowadzącego do „skarbca”. Choć woda nie dotarła do jego wnętrza, zdecydowano o przebudowie wejścia. Instytucja odpowiadająca za kryptę wydała na ten cel  11,7 mln dolarów, czyli dwukrotnie tyle, ile kosztowała budowa obiektu.

Za lokalizacją obiektu na archipelagu przemawiał – jak na ironię – panujący w tym miejscu klimat. Rzecz w tym, że jeszcze na przełomie XX i XXI wieku nie spodziewano się, że zmiany dotkną region tak dotkliwie.

Problem ujawnił się jednak od razu po zakończeniu prac w 2008 roku: wieczna zmarzlina, która miała się odtworzyć (po naruszeniu jej w trakcie prac budowlanych) – nie zamarzła.

Topniejące lodowce

Topnienie lodu to problem nie tylko na północy globu. Chociażby w Himalajach wzrost temperatur utrudni w najbliższych dekadach dostęp do wody pitnej – o czym pisaliśmy szerzej tutaj. Zdaniem badaczy problem może dotknąć nawet dwa miliardy ludzi, m.in w Indiach, Pakistanie i Chinach.

Efektem widocznym już dziś jest natomiast wyłanianie się zaginionych ciał, spośród topniejącego lodu na szlaku prowadzącym na Mount Everest. Jak do tej pory w drodze na najwyższy szczyt świata zginęło od początku XX wieku około 300 osób. Około 200 ciał nigdy nie odnaleziono.

„Z powodu globalnego ocieplenia pokrywa lodowa szybko się topi, a martwe ciała, które pozostały zakopane przez te wszystkie lata, obecnie zostają odsłonięte” – powiedział BBC Ang Angher Sherpa z Nepalskiego Związku Alpinizmu.

 

Z pełnym raportem dotyczącym zmieniającego się klimatu Svalbardu (w języku angielskim) można zapoznać się tutaj.

Źródła: CNN, BBC, Government.no

Zdjęcie: Shutterstock/Theerasak Namkampa

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.