Udostępnij

Rząd szykuje zachęty dla gmin zaangażowanych w Czyste Powietrze. Ma na to 100 mln zł

08.02.2021

„Nie wyobrażam sobie realizacji programu Czyste Powietrze bez współpracy z samorządami” – mówił prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,  prof. Maciej Chorowski, podczas konferencji w Świętochłowicach. Śląska gmina jest tysięczną, która zaangażowała się we flagowy rządowy program. Podczas spotkania padły deklaracje dotyczące zachęt finansowych dla wszystkich gmin, które dołączą do Czystego Powietrza.

„Realizując program Czyste Powietrze przeznaczymy na poprawę jakości powietrza ponad 100 miliardów złotych. Dotychczas w jego ramach złożono już ponad 200 tys. wniosków, co przekłada się na realną pomoc dla 200 tys. gospodarstw domowych, czyli dla ponad pół miliona mieszkańców Polski” – mówił pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Przypomnijmy: Czyste Powietrze to program dofinansowań do wymiany pieców. Do likwidacji w całej Polsce jest aż 3 miliony „kopciuchów”. Polski Alarm Smogowy od dawna apeluje o to, by wymiany były szybsze, a proces przyznawania dofinansowań prostszy i bardziej przejrzysty.

Czytaj także: “Czyste powietrze” przyspiesza, ale i tak idzie zbyt wolno. Problemem może być internet

W maju ubiegłego roku już wprowadzono pierwsze poprawki – uproszczono wnioski, skrócono czas oczekiwania na ich rozpatrzenie. Zintegrowano „Czyste powietrze” z programem „Mój prąd”, dzięki czemu można otrzymać dotację nie tylko na ocieplenie domu i wymianę pieca, ale także na instalację fotowoltaiki. Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka mówił podczas konferencji na początku lutego, że liczba składanych wniosków rośnie. „Porównując dane z grudnia 2019 r. do tego samego okresu w 2020 r. widzimy ponad dwukrotny wzrost liczby złożonych wniosków o dofinansowanie dla budynków istniejących” – wymieniał.

To jednak wciąż za mało. Do 2029 r. powinno zostać wymienionych 3 miliony kopciuchów, czyli pozaklasowych pieców, które są głównym źródłem polskiego smogu. Do tej pory, pomimo 200 tys. podpisanych wniosków, udało się zrealizować ok. 70 tys. inwestycji. To zaledwie kilka procent całego planu, a od początku programu „Czyste powietrze” we wrześniu tego roku miną trzy lata. Rocznie, żeby w ciągu 10 lat od startu zlikwidować 3 mln pieców, powinno być wymienianych 300 tys. źródeł ciepła. To oznacza, że „Czyste powietrze” działa o ponad 10 razy za wolno.

Zachęty dla gmin: bonusy i refundacje

Usprawnieniu programu ma pomóc większe zaangażowanie gmin. Dziś w wielu miejscach Polski mieszkańcy nie mogą liczyć na wsparcie przy wypełnianiu wniosków. Rozwiązaniem problemu – szczególnie dla osób, które nie radzą sobie z obsługą komputera – byłoby uruchomienie punktów obsługi „Czystego powietrza” w gminach. Rząd przedstawił plan, dzięki któremu takie miejsca będą mogły powstawać. Jednocześnie ogłosił cały pakiet dla samorządów, który ma zachęcić kolejne gminy do dołączania do programu.

Każda gmina, która do maja 2021 zawrze porozumienie o współpracy przy programie Czyste Powietrze, dostanie 30 tysięcy złotych na otwarcie punku obsługi beneficjentów. Pieniądze mają trafiać do samorządowych kas w kilku ratach – najpierw 9 tysięcy, a później kwartalne wypłaty po 7 tysięcy zł. Budżet na takie pakiety wynosi ponad 74 mln złotych. Do tej pory do programu dołączyło dokładnie tysiąc gmin. Ostatnią, tysięczną, są Świętochłowice.

Każda gmina może liczyć na wyższe refundacje za złożone wnioski. Za wniosek przy podwyższonym poziomie finansowania dostanie 150 zł (do tej pory było to 100 zł). Za ten z podstawowym poziomem finansowania – 50 zł. Dotychczas za takie wnioski nie przysługiwały żadne bonusy.

Dodatkowo rząd ogłasza konkurs z nagrodami finansowymi dla tych gmin, gdzie najwięcej osób zgłosi się po dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła. Budżet na nagrody wynosi 16 mln zł.

W sumie na zachęty dla gmin zarezerwowano 100 mln zł.

„Na razie jest to pomoc zaplanowana na rok” – tłumaczy w rozmowie ze SmogLabem Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste powietrze”. „Po roku zobaczymy, czy zachęty dla gmin przyniosły oczekiwany skutek – czyli oczywiście zwiększenie liczby wniosków o dofinansowanie na wymianę pieca. Jeśli liczba wniosków w ciągu tego roku wzrośnie, a mamy takie przekonanie, na pewno utrzymamy te pakiety. Zabiegali nasi partnerzy z samorządów i Polskiego Alarmu Smogowego” – tłumaczy. Jak dodaje, pakiet startowy, czyli 30 tys. zł, przysługuje każdej zgłoszonej gminie, niezależnie od wielkości czy liczby pieców do wymiany. Tak samo, jak refundacje w wysokości 150 lub 50 zł. „Z kolei w konkursie sprawa wygląda nieco inaczej, bo nie będziemy przyznawać nagród za największą liczbę wniosków. To by było oczywiście niesprawiedliwe wobec tych mniejszych gmin, dlatego będziemy brać pod uwagę liczbę wniosków na liczbę pieców do wymiany” – tłumaczy Bartłomiej Orzeł.

Banki dla Czystego Powietrza

2 lutego ruszył również nabór wniosków dla banków, które chcą dołączyć do programu Czyste Powietrze. „Tak zwana ścieżka bankowa zakłada bezpośrednią współpracę banków z wojewódzkimi funduszami, które odgrywają kluczową rolę w ocenie wniosków, przyznawaniu i rozliczaniu dotacji” – podkreśla wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski. Jak dodaje, beneficjanci będą mogli w jednym „okienku”, za pośrednictwem banku, złożyć dokumenty o dotację oraz uzyskać kredyt na wymianę pieca. Jak czytamy na stronie programu Czyste Powietrze, przyznana dotacja pozwoli spłacić część kapitału zaciągniętego kredytu.

Udostępnienie kredytów jest planowane na koniec pierwszej połowy tego roku.

Zdjęcie:4K_HEAVEN/Shutterstock

Tekst powstał na potrzeby kampanii “Polska bez Smogu” realizowanej we współpracy Polskiego Alarmu Smogowego, SmogLabu i “Rzeczpospolitej”. Artykuły tworzone w ramach akcji będzie można czytać w środy w drukowanym i internetowym wydaniu “Rzeczpospolitej” oraz w SmogLabie. 

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.