Udostępnij

Bardzo złe powietrze w małych miasteczkach. Lepiej jest nawet w Krakowie

22.12.2020

Dobiegła końca trzecia odsłona kampanii Zobacz czym oddychasz, w ramach której w 6 małopolskich gminach: Krzeszowicach, Kętach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Makowie Podhalańskim, Myślenicach i Rzepienniku Strzyżewskim prowadzone były pomiary jakości powietrza. Kraków, pod względem jakości powietrza, wypada zdecydowanie lepiej na tle pozostałych miejscowości. We wszystkich, poza jedną gminą, średnie stężenia pyłów były wyższe niż w Krakowie. Pomiarom towarzyszył mobilny billboard ze sztucznymi płucami, które wraz z filtrowaniem zanieczyszczonego powietrza stawały się czarne. 

 class=
Płuca PAS w Myślenicach

W ostatniej turze kampanii jakość powietrza była mierzona w Myślenicach i Rzepienniku Strzyżewskim. W Myślenicach normy dla stężenia pyłu zawieszonego były przekroczone praktycznie codziennie – przez 11 dni na 12 dni pomiarów, a dwanaście dni wystarczyło aby model płuc, który stał na myślenickim rynku zrobił się czarny. 

– Wyniki pomiarów prowadzone w Myślenicach pokazują, że w małopolskich gminach jest jeszcze dużo do zrobienia w kwestii poprawy jakości powietrza. Przez ostatnie trzy lata wymieniono tam zaledwie 250 kotłów, a do wymiany pozostało około 6 tysięcy. Przy działaniach prowadzonych w takim tempie, marzenia o oddychaniu czystym powietrzem szybko się nie spełnią – mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. – A tego chcielibyśmy życzyć mieszkańcom całego województwa – dodaje. 

W Myślenicach i Rzepienniku Strzyżewskim kończy się tegoroczna wspólna akcja pn. „Małopolska bez smogu” realizowana przez Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy we współpracy z Województwem Małopolskim. Wysokie stężenia pyłów stwierdzono we wszystkich odwiedzanych w ramach akcji małopolskich miejscowościach, poza Rzepiennikiem, gdzie dobowe stężenia pozostawały w normie. Warto zauważyć, że zarówno liczba dni z przekroczeniami jak i średnie stężenie pyłów były znacząco niższe w Krakowie niż w badanych miejscowościach. Wyniki podsumowuje poniższa tabela.

Smog Małopolska Statystyki

Choć kampania realizowana we współpracy z Radiem Kraków i Województwem Małopolskim dobiega końca, a modele płuc zmienią lokalizację, by w innych częściach Polski pokazywać mieszkańcom jaki wpływ na nasze organizmy ma oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Takie same instalacje stoją obecnie w trzech miejscach – Dąbrowie Tarnowskiej w Małopolsce oraz w Pszczynie i Raciborzu w województwie śląskim, a do końca sezonu grzewczego odwiedzą w sumie 24 miejscowości w ramach większej kampanii Polskiego Alarmu Smogowego pn. „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. 

Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Pomimo obowiązujących uchwał antysmogowych tempo wymiany „kopciuchów” w Polsce jest zbyt wolne. To właśnie ogrzewanie domów za pomocą węgla i drewna jest główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce i odpowiada za około połowę emisji pyłu i aż 90% emisji rakotwórczego benzo[a]pirenu.

Być może dzięki tej akcji mieszkańcy zaangażują się w bardziej w działania antysmogowe i sami zaczną sięgać po dotacje w ramach Programu Czyste Powietrze, by przestać ogrzewać swoje domy przestarzałymi kotłami na węgiel czy drewno – mówi Anna Dworakowska z KAS. Czasu jest coraz mniej, a biorąc pod uwagę ostatnie dane dotyczące wymiany kotłów w Małopolsce, widzimy że świadomość mieszkańców jest cały czas bardzo niska. To obszar, nad którym cały czas należy pracować.

Wyniki pomiarów prowadzonych przez Krakowski Alarm Smogowy są dostępne TUTAJ

We wtorek 22 grudnia o godz. 18.05 na antenie Radia Kraków posłuchać będzie można debaty podsumowującej akcję z udziałem przedstawicieli Polskiego Alarmu Smogowego, władz Małopolski, ekspertów WIOŚ oraz włodarzy gmin, w których realizowane były pomiary. Zapis wideo debaty dostępny będzie na stronie www.radiokrakow.pl.

Szczegółowe podsumowanie pomiarów znajduje się TUTAJ

Zobacz jak zmieniały się sztuczne płuca w Myślenicach

Płuca PAS w Myślenicach
Płuca PAS w Myślenicach
Płuca PAS w Myślenicach

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.