Udostępnij

BBC: Brazylia i USA ustaliły, że będą wspierać prywatne inwestycje w Amazonii

15.09.2019

BBC poinformowała w lakonicznej notce, że podczas piątkowego spotkania ministra spraw zagranicznych Brazylii Ernesto Araujo z amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo, ustalono, że obydwa kraje będą wspólnie promować inwestycje gospodarcze w Amazonii. Jednocześnie zapowiedziano powołanie wartego 100 mln dolarów funduszu, którego celem będzie ochrona bioróżnorodności w Puszczy.

Informacja podana przez BBC jest bardzo skrótowa. Szczegółowe plany nie są bowiem znane. Wiadomo jedynie, że brazylijski minister spraw zagranicznych zadeklarował, że otwarcie lasów deszczowych na inwestycje ekonomiczne, jest jedyną metodą zapewnienia jej ochrony. Podkreślał, że Amazonia potrzebuje nowych inicjatyw, które stworzą miejsca pracy i możliwości zarobkowe dla mieszkańców tego regionu kraju. Te ma zapewnić współpraca ze Stanami Zjednoczonymi.

Podczas spotkania Araujo przekazał też zaproszenie dla Donalda Trumpa do odwiedzenia Brazylii. Do wizyty ma dojść niedługo.

W tym samym czasie do grona krajów, które chcą ograniczyć import brazylijskiej wołowiny oraz soi do Unii Europejskiej dołączyła Finlandia. Wcześniej Francja i Irlandia deklarowały, że w trosce o los lasu deszczowego będą starały się zablokować wejście w życie traktatu Wspólnoty z krajami Mercosur. Choć wypada wspomnieć, że kiedy chodzi o motywacje polityków to co najmniej równie ważne, a być może ważniejsze, jest to, że taki ruch zapewni ochronę unijnym rolnikom.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.