Legendarny popularyzator nauki przygotował film, w którym ostrzega przed katastrofą klimatyczną

5677
0
Podziel się:
climate change the facts efekt attenborough plastik wielka brytania

Przed tygodniem brytyjska publiczna stacja telewizyjna BBC One wyemitowała film własnej produkcji zatytułowany Climate Change: The Facts (czyli „Zmiana klimatu: Fakty”). W rolę narratora i przewodnika po świecie pogrążonym w kryzysie klimatycznym wciela się David Attenborough, znany z wielu filmów przyrodniczych popularyzator nauki. Produkcja jest warta uwagi z co najmniej kilku powodów.

W niemal godzinnej produkcji zobaczyć możemy liczne obrazy pokazujące destrukcyjny wpływ działalności człowieka na klimat oraz środowisko naturalne. Dopełnieniem opowieści Attenborough są wywiady z ekspertami zajmującymi się klimatem – m.in. z drem Jamesem Hansenen (byłym dyrektorem Goddard Institute for Space Studies NASA i klimatologiem, który od lat 80-tych walczył o to, by przekonać polityków i obywateli, że to człowiek jest winien zmianie klimatu).

W filmie poruszone zostają kwestie zarówno przyczyn zmian klimatu, skutków (m.in. uchodźstwa klimatycznego), jak i działań, które mogą ocalić Ziemię przed wysoce prawdopodobnym kataklizmem.

Sir David Attenborough

David Attenborough jest legendą brytyjskiej telewizji, rozpoznawalną także w Polsce. Z wykształcenia zoolog i antropolog, od lat 50-tych związany z brytyjską telewizją publiczną BBC.

Jest autorem scenariuszy i lektorem w dziesiątkach filmów przyrodniczych (przede wszystkim dotyczących historii naturalnej), w których najczęściej pojawia się osobiście. Znany jest także z popularyzowania w swoich filmach darwinowskiej teorii ewolucji w naukach przyrodniczych.

Za działalność popularyzatorską został w 1985 roku nagrodzony przez królową Elżbietę II, która przyznała mu tytuł szlachecki. W Polsce z wieloma produkcjami Attenborough spotkać się można było m.in. w telewizji publicznej, w cyklu programów przyrodniczych „BBC w Jedynce”.

David Attenborough od lat znany jest również z głośnego mówienia o antropogenicznych przyczynach zmian klimatycznych i potrzebie ich powstrzymania.

„Jesteśmy obecnie świadkami wywołanej działaniami człowieka katastrofy na skalę światową. Zmiany klimatyczne to największe zagrożenie od tysięcy lat. Jeśli nie podejmiemy działań, upadek naszej cywilizacji i zagłada dużej części świata natury, pojawi się na horyzoncie” – mówił Attenborough podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, w grudniu zeszłego roku.

Nie ma miejsca dla negacjonistów

Przy okazji filmu warto zwrócić uwagę jeszcze na jedną kwestią: Nie znalazła się w nim ani sekunda dla osób prezentujących stanowisko podważające antropogeniczność zmiany klimatu (tzw. negacjonistów czy denialistów). Pojawia się natomiast ich krytyka, dotycząca m.in. powiązań z branżą naftową, niechętną transformacji energetycznej.

Stanowisko, że to właśnie człowiek odpowiada za zmianę klimatu, przedstawiono widzom brytyjskiej telewizji jako fakt – zgodny zresztą ze stanowiskiem miażdżącej większości (97 proc.) naukowców zajmujących się przyczynami zmian klimatycznych. [Więcej o stanowisku klimatologów przeczytać można na portalu Nauka o klimacie.]

Czy film Climate Change: The Facts przekona nieprzekonanych co do przyczyn zmian klimatu? Według raportu globalwebindex, po emisji serialu „Planet Earth II” (przygotowanego przez Attenborough i wyemitowanego w BBC jesienią 2017 r.) wśród brytyjskich internautów odnotowano wzrost liczby wyszukiwań hasła „recykling plastiku” o 55 procent. Zjawisko to nazwano „efektem Attenborough”.

W Polsce, według zeszłorocznego badania CBOS, 75 procent osób uważa, że zmiany klimatu spowodowane są przede wszystkim działalnością człowieka. Równocześnie jedynie 38 proc. deklaruje, że skutki globalnego ocieplenia wpływają na życie w Polsce już dziś.

 

Film Climate Change: The Facts obejrzeć można na stronie internetowej BBC One lub w internetowych serwisach wideo. 

Źródła: BBC, IMDb, Nauka o klimacieglobalwebindexCBOS

Zdjęcie: Shutterstock/lev radin

Podziel się: