Udostępnij

Legendarny popularyzator nauki przygotował film, w którym ostrzega przed katastrofą klimatyczną

04.12.2023

Przed tygodniem brytyjska publiczna stacja telewizyjna BBC One wyemitowała film własnej produkcji zatytułowany Climate Change: The Facts (czyli „Zmiana klimatu: Fakty”). W rolę narratora i przewodnika po świecie pogrążonym w kryzysie klimatycznym wciela się David Attenborough, znany z wielu filmów przyrodniczych popularyzator nauki. Produkcja jest warta uwagi z co najmniej kilku powodów.

W niemal godzinnej produkcji zobaczyć możemy liczne obrazy pokazujące destrukcyjny wpływ działalności człowieka na klimat oraz środowisko naturalne. Dopełnieniem opowieści Attenborough są wywiady z ekspertami zajmującymi się klimatem – m.in. z drem Jamesem Hansenen (byłym dyrektorem Goddard Institute for Space Studies NASA i klimatologiem, który od lat 80-tych walczył o to, by przekonać polityków i obywateli, że to człowiek jest winien zmianie klimatu).

W filmie poruszone zostają kwestie zarówno przyczyn zmian klimatu, skutków (m.in. uchodźstwa klimatycznego), jak i działań, które mogą ocalić Ziemię przed wysoce prawdopodobnym kataklizmem.

Sir David Attenborough

David Attenborough jest legendą brytyjskiej telewizji, rozpoznawalną także w Polsce. Z wykształcenia zoolog i antropolog, od lat 50-tych związany z brytyjską telewizją publiczną BBC.

Jest autorem scenariuszy i lektorem w dziesiątkach filmów przyrodniczych (przede wszystkim dotyczących historii naturalnej), w których najczęściej pojawia się osobiście. Znany jest także z popularyzowania w swoich filmach darwinowskiej teorii ewolucji w naukach przyrodniczych.

Za działalność popularyzatorską został w 1985 roku nagrodzony przez królową Elżbietę II, która przyznała mu tytuł szlachecki. W Polsce z wieloma produkcjami Attenborough spotkać się można było m.in. w telewizji publicznej, w cyklu programów przyrodniczych „BBC w Jedynce”.

David Attenborough od lat znany jest również z głośnego mówienia o antropogenicznych przyczynach zmian klimatycznych i potrzebie ich powstrzymania.

„Jesteśmy obecnie świadkami wywołanej działaniami człowieka katastrofy na skalę światową. Zmiany klimatyczne to największe zagrożenie od tysięcy lat. Jeśli nie podejmiemy działań, upadek naszej cywilizacji i zagłada dużej części świata natury, pojawi się na horyzoncie” – mówił Attenborough podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, w grudniu zeszłego roku.

Nie ma miejsca dla negacjonistów

Przy okazji filmu warto zwrócić uwagę jeszcze na jedną kwestią: Nie znalazła się w nim ani sekunda dla osób prezentujących stanowisko podważające antropogeniczność zmiany klimatu (tzw. negacjonistów czy denialistów). Pojawia się natomiast ich krytyka, dotycząca m.in. powiązań z branżą naftową, niechętną transformacji energetycznej.

Stanowisko, że to właśnie człowiek odpowiada za zmianę klimatu, przedstawiono widzom brytyjskiej telewizji jako fakt – zgodny zresztą ze stanowiskiem miażdżącej większości (97 proc.) naukowców zajmujących się przyczynami zmian klimatycznych. [Więcej o stanowisku klimatologów przeczytać można na portalu Nauka o klimacie.]

Czy film Climate Change: The Facts przekona nieprzekonanych co do przyczyn zmian klimatu? Według raportu globalwebindex, po emisji serialu „Planet Earth II” (przygotowanego przez Attenborough i wyemitowanego w BBC jesienią 2017 r.) wśród brytyjskich internautów odnotowano wzrost liczby wyszukiwań hasła „recykling plastiku” o 55 procent. Zjawisko to nazwano „efektem Attenborough”.

W Polsce, według zeszłorocznego badania CBOS, 75 procent osób uważa, że zmiany klimatu spowodowane są przede wszystkim działalnością człowieka. Równocześnie jedynie 38 proc. deklaruje, że skutki globalnego ocieplenia wpływają na życie w Polsce już dziś.

 

Film Climate Change: The Facts obejrzeć można na stronie internetowej BBC One lub w internetowych serwisach wideo. 

Źródła: BBC, IMDb, Nauka o klimacieglobalwebindexCBOS

Zdjęcie: Shutterstock/lev radin

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.