Udostępnij

Będą dalsze wycinki w Puszczy Białowieskiej. „To jak splunięcie w twarz”

09.03.2021

W Puszczy Białowieskiej wycinka będzie hulać w najlepsze – ostrzegają aktywiści. Mają to umożliwiać nowe aneksy do planu urządzenia lasu. Przedstawiciele rządu twierdzą jednak, że podpisane dziś dokumenty zapewnią lepszą ochronę przyrodzie. Mają też zadowolić przedstawicieli Komisji Europejskiej, którzy żądali unieważnienia poprzedniego dokumentu dotyczącego wyrębu w Puszczy.

Resort klimatu twierdzi, że podpisanie nowego aneksu dotyczącego Nadleśnictwa Białowieża kończy konflikt rządu z unijnymi instytucjami. Komisja Europejska wytknęła Polsce niezrealizowanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Jego sędziowie nakazali unieważnienie poprzedniego aneksu umożliwiającego wycinkę w rejonie Puszczy Białowieskiej.

Stary dokument rzeczywiście stracił teraz ważność, a podpisanie nowego, według ministerstwa, było jedyną drogą do realizacji wyroku TSUE. Nie oznacza to jednak, że Puszcza będzie wolna od wycinki.

Według planu ministerstwa z terenu Nadleśnictw Białowieża i Browsk zniknie prawie 74,8 tys m3 drzew. W samej Puszczy Białowieskiej planowana jest wycinka ok. 19 tys. m3 drewna. Lasy Państwowe planują ją również na obszarach objętych ochroną Natura 2000. Resort klimatu twierdzi, że to konieczne dla zachowania bezpieczeństwa turystów i gatunków chronionych. Wycinki mają posłużyć również okolicznym mieszkańcom, którzy dzięki nim zyskają dostęp do drewna opałowego.

Czytaj również: Co znajduje się w dymie ze spalania drewna?

– Ono jest potrzebne mieszkańcom. Około 90 proc. z nich korzysta z drewna – mówił dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny na wtorkowej konferencji prasowej.

Ministerstwo chwali się, że aneks dla Nadleśnictwa Białowieża zakłada zmniejszenie wycinki o ok. 60 proc. względem jego starej wersji. Ma być też zgodny z wytycznymi UNESCO dla cennych przyrodniczo obszarów. Wycinka, według resortu, nie spowoduje więc znaczących szkód dla środowiska. Ponad połowa prac ma mieć na celu ochronę dziedzictwa naturalnego.

– Poza tym wprowadzenie aneksów nie oznacza, że będziemy prowadzić prace w okresie lęgowym. Nie zagrażamy chronionym gatunkom. Wyłączyliśmy z prac ponad 100-letnie drzewostany – podkreślał na konferencji wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Wycinka w Puszczy Białowieskiej jak „splunięcie w twarz”

Nie przekonuje to organizacji społecznych walczących o lepszą ochronę Puszczy. Mówi o tym Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska. Według niego aktywiści mogą ogłosić połowiczny sukces, bo ministerstwo odstąpiło od uchwalenia aneksu dla Nadleśnictwa Hajnówka. Bohdan mimo to mocno krytykuje działanie urzędników.

Czytaj także: Komisja Europejska interweniuje w sprawie Puszczy Białowieskiej. Polsce grożą wielotysięczne kary

– Traktujemy to jako spluniecie w twarz i wyraz ignorancji w stronę społeczeństwa, któremu zależy na ochronie jedynego w naszym kraju Obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podpisanie aneksów w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego odbieramy jako wyraz podporządkowania instytucji ochrony przyrody wobec Lasów Państwowych – komentuje działacz Dzikiej Polski.

Zdaniem aktywistów prognoza skutków wyrębu na obszar Natura2000 ma opierać się na niepełnych danych. Szacunki mają zaniżać liczebność chronionych gatunków, a niektóre zupełnie pomijać. Lasy Państwowe nie oszczędzą również tych terenów, gdzie roślinność zaczęła się regenerować po intensywnych wycinkach z 2017 roku. O tym wszystkim czytamy w liście Koalicji Kocham Puszczę do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

„Dla prawidłowej ochrony, te obszary powinny być wyłączone z wyrębów. Również założenia Europejskiego Zielonego Ładu, do którego coraz większą wagę przykłada Komisja Europejska, obligują nas do zachowania drzewostanów starych i naturalnych” – piszą członkowie organizacji wchodzących w skład Koalicji.

Społecznicy dodają, że usunięcie aneksu dotyczącego cięć w Nadleśnictwie Białowieża nie załatwia rządowi spokoju w sporze z Komisją Europejską. Działanie resortu nadal nie zapewnia wystarczającej ochrony na obszarach Natura2000, o co zabiegała Bruksela. Członkowie Koalicji twierdzą, że jedynym skutecznym sposobem ochrony Puszczy Białowieskiej jest objęcie całego jej obszaru granicami Parku Narodowego.

Źródło zdjęcia: JanBeZiemi / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.