Udostępnij

Belgia opóźnia rezygnację z atomu o dekadę. W tle wojna w Ukrainie

27.03.2022

Władze Belgii zapowiedziały, że podejmą działania na rzecz przedłużenia żywotności swoich elektrowni jądrowych o 10 lat. Ma to bezpośredni związek z niepewnością na rynkach energetycznych, wynikającą z wojny w Ukrainie, a także planami transformacji energetycznej kraju. Belgia, podobnie do Niemiec, planowała w najbliższych latach całkowicie zrezygnować z atomu.

Teraz jednak, w związku z sytuacją na rynkach energii, kraj zapowiada prace nad wydłużeniem o 10 lat żywotności dwóch elektrowni jądrowych, które działają w Belgii. Obiekty w Tihange i Doel łącznie dysponują mocą 6 GW. Jeśli rząd zrealizuje swoje zapowiedzi, będą one mogły działać do 2035 roku.

Czytaj także: Niemcy w temacie energii popełnili poważne błędy. Po ataku Rosji na Ukrainę lepiej je widać [KOMENTARZ]

Decyzję ogłosił podczas konferencji prasowej szef belgijskiego rządu. „W Europie ma miejsce wojna, dlatego wybieramy pewność w niepewnych czasach” – mówił Alexandre de Croo, zapowiadając tym samym zmianę w polityce energetycznej kraju. Portal EURACTIV zwraca w tym kontekście uwagę, że planowane do wyłączenia bloki jądrowe miały zostać zastąpione przez instalacje gazowe. W obliczu wojny w Ukrainie i unijnych planów ograniczenia importu tego surowca z Rosji, sytuacja stała się bardziej niepewna.

Czytaj także: Atom to najtańsza alternatywa dla węgla i gazu. Chyba, że potanieje magazynowanie prądu z OZE

Atom daje Belgii jedną piątą zapotrzebowania na prąd

Choć kraj nie rezygnuje z inwestycji gazowych, dłuższe pozostawanie przy atomie oznaczać będzie istotną zmianę kursu. Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej wspomniane bloki jądrowe zaspokajającą około 20 proc. zapotrzebowania Belgii na prąd. A jak wygląda pozostała część miksu energetycznego? Najwięcej energii elektrycznej, bo około jednej trzeciej, Belgowie pozyskują ze spalania ropy naftowej. Węgiel to ok. 5 proc. miksu, natomiast gaz ziemny dostarcza ok. 25 proc. energii.

_

Zdjęcie: IndustryAndTravel / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.