Udostępnij

Berlin otworzył swój pierwszy miejski dom towarowy z rzeczami z drugiej ręki

05.10.2020

W tym second handzie znajdziemy niemal wszystko – od ubrań, przez sprzęt elektroniczny, aż po meble. Sklep zajmuje ponad 650 metrów kwadratowych i szybko zdobył popularność wśród berlińczyków. Berlin chce stać się miastem zero-waste w ciągu najbliższych 10 lat, a nowo otwarty dom handlowy może w tym pomóc.

„Trzy lata temu zaczęliśmy zbierać wszelkiego rodzaju używane przedmioty, które ludzie mają w swoich piwnicach lub na strychach” – mówiła rzeczniczka berlińskiego urzędu miasta Dorothee Winden w rozmowie z Bloomberg Citylab. „Rzeczy, które są dobrze zachowane i funkcjonują, ale nie są już używane. Celem jest nadanie im nowego życia z kimś, kto może z nich korzystać” – dodała.

Czytaj także: Szwedzkie miasto otworzyło galerię handlową, w której kupisz tylko rzeczy naprawione i z drugiej ręki

W ten sposób powstał B-Wa(h)renhaus, czyli ogromy prowadzony przez miasto sklep z rzeczami z drugiej ręki. Nazwa oznacza miejsce, gdzie przedmioty są zarówno naprawiane, jak i sprzedawane. Na 650 metrach kwadratowych można robić zakupy u dziewięciu sprzedawców, którzy oferują meble, zabawki, ubrania, sprzęt RTV-AGD czy telefony. Otwarto również restaurację, która serwuje pierogi z farszem z „uratowanych produktów” – czyli takich, których inne lokale chciałyby się pozbyć. W sklepie zaplanowano także przestrzeń eventową, gdzie mają być organizowane spotkania i warsztaty zero-waste oraz miejsca, gdzie można naprawić swoje stare sprzęty.

 class=
źródło: berlin.de

„Wspieranie ponownego wykorzystania towarów dobrej jakości jest sytuacją, w której każdy wygrywa: zmniejszamy ilość odpadów, rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska i klimatu, ponieważ pozwala dłużej przechowywać produkty w użyciu, a także przynosi korzyści obywatelom, którzy mogą kupować różne sprzęty czy ubrania za mniej pieniędzy” – komentowała Dorothee Winden w rozmowach z mediami.

Czytaj także: Wiedeń dopłaca do napraw zepsutego sprzętu. Tak walczy z marnotrawstwem i zalewem śmieci

Berlin chce do 2030 roku stać się miastem zero-waste – m.in. właśnie przez otwieranie sklepów z rzeczami z drugiej ręki. Dane Komisji Europejskiej pokazują, że już teraz w niemieckiej stolicy recyklingowi poddaje się 90 proc. odpadów szklanych i papierowych oraz 41 proc. tworzyw sztucznych i metalu. „Bloomberg” informuje, że od 2008 roku miasto zmniejszyło ilość odpadów z gospodarstw domowych o 11 kilogramów rocznie na mieszkańca.

Berlińczycy segregują śmieci na pięć kolorowych pojemników. Śmieci, których nie można poddać recyklingowi, są spalane w zakładzie przekształcania odpadów w energię. Miasto podaje, że odpady organiczne wykorzystywane do produkcji biogazu zastępują 2,5 miliona litrów oleju napędowego rocznie.

Zdjęcie: SenUVK/berlin.de

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.