Udostępnij

Berlin otworzył swój pierwszy miejski dom towarowy z rzeczami z drugiej ręki

23.01.2024

W tym second handzie znajdziemy niemal wszystko – od ubrań, przez sprzęt elektroniczny, aż po meble. Sklep zajmuje ponad 650 metrów kwadratowych i szybko zdobył popularność wśród berlińczyków. Berlin chce stać się miastem zero-waste w ciągu najbliższych 10 lat, a nowo otwarty dom handlowy może w tym pomóc.

„Trzy lata temu zaczęliśmy zbierać wszelkiego rodzaju używane przedmioty, które ludzie mają w swoich piwnicach lub na strychach” – mówiła rzeczniczka berlińskiego urzędu miasta Dorothee Winden w rozmowie z Bloomberg Citylab. „Rzeczy, które są dobrze zachowane i funkcjonują, ale nie są już używane. Celem jest nadanie im nowego życia z kimś, kto może z nich korzystać” – dodała.

Czytaj także: Szwedzkie miasto otworzyło galerię handlową, w której kupisz tylko rzeczy naprawione i z drugiej ręki

W ten sposób powstał B-Wa(h)renhaus, czyli ogromy prowadzony przez miasto sklep z rzeczami z drugiej ręki. Nazwa oznacza miejsce, gdzie przedmioty są zarówno naprawiane, jak i sprzedawane. Na 650 metrach kwadratowych można robić zakupy u dziewięciu sprzedawców, którzy oferują meble, zabawki, ubrania, sprzęt RTV-AGD czy telefony. Otwarto również restaurację, która serwuje pierogi z farszem z „uratowanych produktów” – czyli takich, których inne lokale chciałyby się pozbyć. W sklepie zaplanowano także przestrzeń eventową, gdzie mają być organizowane spotkania i warsztaty zero-waste oraz miejsca, gdzie można naprawić swoje stare sprzęty.

 class=
źródło: berlin.de

„Wspieranie ponownego wykorzystania towarów dobrej jakości jest sytuacją, w której każdy wygrywa: zmniejszamy ilość odpadów, rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska i klimatu, ponieważ pozwala dłużej przechowywać produkty w użyciu, a także przynosi korzyści obywatelom, którzy mogą kupować różne sprzęty czy ubrania za mniej pieniędzy” – komentowała Dorothee Winden w rozmowach z mediami.

Czytaj także: Wiedeń dopłaca do napraw zepsutego sprzętu. Tak walczy z marnotrawstwem i zalewem śmieci

Berlin chce do 2030 roku stać się miastem zero-waste – m.in. właśnie przez otwieranie sklepów z rzeczami z drugiej ręki. Dane Komisji Europejskiej pokazują, że już teraz w niemieckiej stolicy recyklingowi poddaje się 90 proc. odpadów szklanych i papierowych oraz 41 proc. tworzyw sztucznych i metalu. „Bloomberg” informuje, że od 2008 roku miasto zmniejszyło ilość odpadów z gospodarstw domowych o 11 kilogramów rocznie na mieszkańca.

Berlińczycy segregują śmieci na pięć kolorowych pojemników. Śmieci, których nie można poddać recyklingowi, są spalane w zakładzie przekształcania odpadów w energię. Miasto podaje, że odpady organiczne wykorzystywane do produkcji biogazu zastępują 2,5 miliona litrów oleju napędowego rocznie.

Zdjęcie: SenUVK/berlin.de

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.