Betonową rewitalizację w Mszanie Dolnej przetrwało jedno stare drzewo. Powaliła je wichura

3645
0
Podziel się:
drzewo mszana dolna

„Padła ostatnia ofiara rewitalizacji” – tak mieszkańcy Mszany Dolnej komentują w mediach społecznościowych wydarzenia z poniedziałku. Przez małopolskie miasteczko przeszła wtedy nawałnica, która powaliła starą wierzbę rosnącą na tamtejszym rynku. Było to ostatnie stare drzewo, które zostało na rynku po betonowej rewitalizacji.

W ostatnich latach rynek w Mszanie przeszedł remont dwukrotnie. Podczas pierwszego, w 2011 roku, jego płytę wyłożono nowym kamieniem. Zniknęło wtedy większość bujnej roślinności, która wcześniej ozdabiała miejski plac.

Jak już mogliście usłyszeć, potężna wichura wyrwała dziś z korzeniami starą wierzbę na mszańskim rynku.Przypominamy…

Opublikowany przez Mszana Dolna na starych fotografiach Poniedziałek, 29 czerwca 2020


Mimo betonowo-kamiennej rewitalizacji na placu została rosła, stara wierzba. W zeszłym roku urzędnicy zdecydowali o kolejnym odświeżeniu wizerunku placu. Przy okazji zasadzono tam nowe rośliny – między innymi sześć klonów.

Przez Małopolskę w ostatnich dniach przeszła fala nawałnic, która nie oszczędziła również Mszany Dolnej. Jedna z nich duże szkody wyrządziła na tamtejszym Rynku, gdzie powaliła starą wierzbę. Uwieczniła to kamera lokalnego portalu TV28.

O losie mszańskiej wierzby doniosła między innymi facebookowa strona „Mszana Dolna na starych fotografiach”. Jej założyciel wspomina o „degradacji” rynku, z którego zniknęła większość starej zieleni.

– Według mnie w ten sposób Mszana Dolna została wpisana w poczet miast, gdzie duże sumy wydano na powstanie placu bez funkcji. – mówi Michał Wójcik, twórca fanpage’a – Jeszcze 20 lat temu rynek pełnił funkcję parkową – nawet jeśli był o park kieszonkowy. Mieszkańcy mieli się gdzie spotkać, była okazja do poznania sąsiadów. Teraz płyta rynku do tego nie zachęca. Jest betonową pustynią bez cienia. To nie jest przestrzeń do wypoczynku – twierdzi Wójcik.

Czytaj również: Sukces Lublinian. Zablokowali wycinkę drzew w centrum miasta

Mieszkańcy Mszany Dolnej dyskutują w mediach społecznościowych o tym, co mogło przyczynić się do powalenia drzewa przez wiatr. Wielu obawia się, że do słabej formy wierzby mogła przyczynić się właśnie betonowa rewitalizacja.

Zdjęcie: Hubert Kwiatkowski

Podziel się: