Udostępnij

Betonową rewitalizację w Mszanie Dolnej przetrwało jedno stare drzewo. Powaliła je wichura

01.07.2020

„Padła ostatnia ofiara rewitalizacji” – tak mieszkańcy Mszany Dolnej komentują w mediach społecznościowych wydarzenia z poniedziałku. Przez małopolskie miasteczko przeszła wtedy nawałnica, która powaliła starą wierzbę rosnącą na tamtejszym rynku. Było to ostatnie stare drzewo, które zostało na rynku po betonowej rewitalizacji.

W ostatnich latach rynek w Mszanie przeszedł remont dwukrotnie. Podczas pierwszego, w 2011 roku, jego płytę wyłożono nowym kamieniem. Zniknęło wtedy większość bujnej roślinności, która wcześniej ozdabiała miejski plac.

https://www.facebook.com/Mszana.Dolna.na.starej.fotografii/photos/a.1586440934914749/3367023436856481/?type=3&theater


Mimo betonowo-kamiennej rewitalizacji na placu została rosła, stara wierzba. W zeszłym roku urzędnicy zdecydowali o kolejnym odświeżeniu wizerunku placu. Przy okazji zasadzono tam nowe rośliny – między innymi sześć klonów.

Przez Małopolskę w ostatnich dniach przeszła fala nawałnic, która nie oszczędziła również Mszany Dolnej. Jedna z nich duże szkody wyrządziła na tamtejszym Rynku, gdzie powaliła starą wierzbę. Uwieczniła to kamera lokalnego portalu TV28.

O losie mszańskiej wierzby doniosła między innymi facebookowa strona „Mszana Dolna na starych fotografiach”. Jej założyciel wspomina o „degradacji” rynku, z którego zniknęła większość starej zieleni.

– Według mnie w ten sposób Mszana Dolna została wpisana w poczet miast, gdzie duże sumy wydano na powstanie placu bez funkcji. – mówi Michał Wójcik, twórca fanpage’a – Jeszcze 20 lat temu rynek pełnił funkcję parkową – nawet jeśli był o park kieszonkowy. Mieszkańcy mieli się gdzie spotkać, była okazja do poznania sąsiadów. Teraz płyta rynku do tego nie zachęca. Jest betonową pustynią bez cienia. To nie jest przestrzeń do wypoczynku – twierdzi Wójcik.

Czytaj również: Sukces Lublinian. Zablokowali wycinkę drzew w centrum miasta

Mieszkańcy Mszany Dolnej dyskutują w mediach społecznościowych o tym, co mogło przyczynić się do powalenia drzewa przez wiatr. Wielu obawia się, że do słabej formy wierzby mogła przyczynić się właśnie betonowa rewitalizacja.

Zdjęcie: Hubert Kwiatkowski

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.