Udostępnij

Bez kubeczków, woreczków i butelek. Urząd wprowadza projekt „Małopolska bez plastiku”

02.10.2019

Od początku 2020 roku na spotkaniach w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego nie zobaczymy już plastikowych kubeczków, sztućców czy innych jednorazówek z tworzyw sztucznych. – Chcemy być bardziej ekologiczni – deklaruje marszałek Witold Kozłowski. 

Urząd zapowiada także, że do drukowania dokumentów będzie używał jedynie papieru z recyklingu. Zmiany mają dotyczyć także plastikowych butelek z napojami.

– Będziemy używać wody w szklanych butelkach, pochodzącej od małopolskich producentów oraz podawać wodę w dzbankach. Już teraz pracownicy mają do dyspozycji wodę z dystrybutorów bez kubków – nabierają ją do własnych naczyń – mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Jak podkreśla, obecnie w urzędzie około 60 proc. używanych butelek to te ze szkła, a pozostałe są plastikowe. – Docelowo będziemy wykorzystywać wyłącznie butelki szklane – zaznacza Urynowicz. Koszt zakupu bardziej ekologicznych butelek jest ok. 30-40 proc. wyższy od ceny opakowań plastikowych (my niezmiennie polecamy picie wody z kranu, która jest tańsza, a smakuje równie dobrze. Polecaliśmy ją również urzędnikom z krakowskiego magistratu, o czym można przeczytać TUTAJ).

Zmiany dotyczące plastikowych sztućców, talerzyków, kubków i butelek mają zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku.

Imprezy bez plastiku

We wrześniu UMWM sygnował „Festiwal Smaku” w Nowej Hucie, gdzie niemal przy każdym stoisku jedzenie było podawane w jednorazowych opakowaniach z tworzyw sztucznych. Urząd zapowiada, że taka sytuacja się już nie powtórzy. – Wdrożymy „zielone zamówienia publiczne”. Oznacza to w praktyce, że w zamówieniach na realizację takich wydarzeń zawarte zostaną zapisy zobowiązujące wykonawcę do używania wyłącznie naczyń przyjaznych środowisku. W przypadku wydarzeń zewnętrznych, będziemy rekomendować organizatorom ograniczenie lub całkowitą rezygnację z jednorazowych naczyń plastikowych – komentuje Urynowicz.

W sierpniu wicemarszałek zaapelował do władz Krakowa o wprowadzenie nowych zasad dotyczących sprzedaży obwarzanków. Dziś każdy taki wypiek można dostać w woreczku foliowym. „Torebka, w którą sprzedawcy pakują obwarzanki, rozkłada się w środowisku ponad 100 lat, a czas jej użycia wynosi od kilku do kilkunastu minut” – przekonywał Urynowicz w liście do prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Jakie są alternatywy dla „foliówek”? Na przykład papierowe torebki, które dawniej były stosowane przez sprzedawców obwarzanków. Innym rozwiązaniem jest podawanie wypieku na patyku, bez konieczności pakowania go w cokolwiek. Magistrat jeszcze nie wydał w tej sprawie żadnej decyzji. Czeka na opinię Sanepidu.

Zmiany dla regionu?

Na pytanie o szersze działania – wychodzące poza urząd i podległe mu instytucje, Urynowicz odpowiada: Będziemy edukować i inspirować mieszkańców regionu do ograniczania zużywania plastiku, a także ograniczania powstawania odpadów.

UMWM chwali się również Green Film Festival, który w wakacje odbywał się w Krakowie, a teraz ruszył w trasę po całej Małopolsce. – Prowadziliśmy już warsztaty dla mieszkańców z szycia wielorazowych woreczków na zakupy, realizowaliśmy audycje radiowe i rozmowy z osobami, które praktykują życie zero waste – wylicza wicemarszałek.

Zdjęcie: yanic88/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.