Udostępnij

Kraków zrezygnował z plastiku. Ale tylko trochę

23.01.2024

„Kraków bez plastiku!” – tak brzmiały optymistyczne hasła w lokalnych mediach, kiedy Rada Miasta przegłosowała uchwałę dotycząca zrezygnowania z używania plastikowych jednorazówek. Z magistratu i miejskich jednostek miały zniknąć butelki z wodą, talerze, sztućce, kubeczki. Również gadżety promujące miasto miały być wykonane z biodegradowalnych materiałów. Miesiąc później postanowiłam sprawdzić, jak idzie wdrażanie nowych zasad w krakowskich urzędach. Okazuje się, że bardzo niespiesznie.

Na pytanie o wprowadzanie nowych zasad według wskazówek zawartych w uchwale (pisaliśmy o nich TUTAJ), biuro prasowe krakowskiego magistratu odpowiada: „Uchwała RMK ma charakter kierunkowy – nie wprowadza zakazów, tylko wyznacza kierunki działania dla prezydenta miasta”.

Prezydent uchwały posłuchał, ale tylko trochę.

Najpierw te lepsze wieści. Co udało się zrobić?

Firmy cateringowe, które obsługują miejskie wydarzenia czy konferencje mają obowiązek zapewnić wielorazowe sztućce i talerze. We wszystkich jednostkach miejskich pojawiły się kosze do segregacji śmieci. W bufetach w miejskich instytucjach kulturalnych i sportowych napoje podaje się w szkle, a nie w plastiku.

Na bardziej eko rozwiązania stara się przejść również Krakowskie Biuro Festiwalowe, czyli instytucja odpowiadająca za wydarzenia kulturalne. – Ograniczamy lub całkowicie rezygnujemy z plastiku (sztućce, talerze itd) na imprezach takich jak Jarmark Świętojański, Dożynki Miejskie, Święto Chleba. Prowadzimy obecnie rozmowy z wystawcami. Chcemy, by docelowo na wszystkich imprezach kontraktowani przez nas wystawcy nie używali plastiku do podawania jedzenia. Podczas konferencji prasowych i spotkań podajemy wodę w karafkach – przekonuje rzecznik KBF, Michał Zalewski. Dodaje, że Biuro organizuje szereg warsztatów i spotkań dotyczących dbania o środowisko.

Wydaje się, że uchwała rzeczywiście spowodowała zmiany i wszystko idzie w dobrą stronę.

Ale niestety są też gorsze wiadomości.

Antyplastikowe starania magistratu można ocenić samemu:

Biuro prasowe urzędu miasta informuje co prawda w mailu, że Kraków „promuje spożywanie wody z kranu”. Ciekawe, że promuje je, ustawiając w magistracie cały rządek Cisowianki.

Już dawno za nami akcja miejskich wodociągów, które okleiły krakowskie tramwaje hasłami zachęcającymi do picia wody z kranu. Do mnie na przykład ta kampania trafiła. Nie wiem, kiedy ostatnio miałam w ręce butelkę mineralnej. Mamy w Krakowie naprawdę dobrą, smaczną wodę. Magistrat, choć ją promuje, sam siebie nie zdołał niestety przekonać.

Zapytałam również o gadżety promujące miasto. Czy już jest może projekt, jak te „eko” gadżety będą wyglądać?

Okazuje się, że nie ma. I prawdopodobnie nigdy nie będzie.

„Staramy się zwiększać udział materiałów biodegradowalnych lub pochodzących z surowców wtórnych. Plastiku nie zawsze da się jednak uniknąć – ze względu na masowe zapotrzebowanie na gadżety czy dyscyplinę finansów publicznych i wymogi prawa zamówień publicznych (najniższa cena).” – tłumaczy biuro prasowe.

Kolejną złą wiadomością jest to, ze zakończył się pilotaż butelkomatu, o którym pisaliśmy więcej TUTAJ. Stał w jednym z urzędów i wydawał 10 groszy za każdą wyrzuconą butelkę.

Podobno prowadzone są już prace nad ustawieniem takich automatów w innych punktach miasta.

Na razie jednak nie wiadomo, kiedy, gdzie i ile ma się ich pojawić.

Zdjęcie: R.Kido/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.