Bezpieczeństwo pieszych a elektryki. Sygnał ostrzegawczy Mercedesa stworzy Linkin Park

1948
0
Podziel się:
Bezpieczeństwo pieszych a elektryki. Sygnał ostrzegawczy Nissana stworzy Linkin Park

Amerykański zespół Linkin Park będzie współpracować z firmą Mercedes-AG przy tworzeniu dźwięku emitowanego podczas jazdy dla projektowanego modelu elektrycznego – donosi portal Mashable.com. Elektryki poruszają się bowiem na tyle cicho, że stanowią potencjalne zagrożenie dla pieszych. 

Zgodnie z regulacjami prawnymi – wprowadzonymi m.in. w UE i USA – pojazdy elektryczne i hybrydowe muszą emitować odpowiednie sygnały dźwiękowe. Dlatego nie tylko Mercedes pracuje nad dźwiękami dla nowych modeli samochodów.

Problem z bezdźwięcznością elektryków dotyczy jazdy poniżej prędkości 20 km/h. Wówczas wiele modeli może poruszać się niemal bezdźwięcznie. Podczas szybszej jazdy wystarczającą ilość hałasu wytwarzają ocierające się o jezdnię opony oraz opór powietrza.

Choć obecnie ilość pojazdów elektrycznych obecnych na drogach nie jest duża, wraz z popularyzacją elektryków mogą stanowić one coraz poważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych.

Regulacje prawne

Zanim jednak piesi mogli poczuć się zagrożeni, o ich bezpieczeństwie pomyśleli niektórzy ustawodawcy. Unia Europejska mocą przyjętej przez parlament dyrektywy wprowadziła nakaz generowania hałasu przez elektryki poniżej prędkości 20 km/h. Krok dalej poszły władze Stanów Zjednoczonych, ustanawiając nakaz poniżej ok. 30 km/h.

To, jak będą brzmiały dźwięki wydawane przez elektryki, zależy już od producentów i zatrudnionych przez nich osób. Mercedes postawił na gust grupy Linkin Park – inni producenci wybierają mniej artystyczne brzmienia, naśladujące dźwięki znane z tradycyjnych samochodów.

Tak natomiast działa system ostrzegający pieszych, który wykorzystuje Jaguar:

 

Źródła: Mashable.com, CNN

Zdjęcie: Shutterstock/Sira Anamwong

Podziel się: