Udostępnij

Bezpieczeństwo pieszych a elektryki. Sygnał ostrzegawczy Mercedesa stworzy Linkin Park

28.03.2019

Amerykański zespół Linkin Park będzie współpracować z firmą Mercedes-AG przy tworzeniu dźwięku emitowanego podczas jazdy dla projektowanego modelu elektrycznego – donosi portal Mashable.com. Elektryki poruszają się bowiem na tyle cicho, że stanowią potencjalne zagrożenie dla pieszych. 

Zgodnie z regulacjami prawnymi – wprowadzonymi m.in. w UE i USA – pojazdy elektryczne i hybrydowe muszą emitować odpowiednie sygnały dźwiękowe. Dlatego nie tylko Mercedes pracuje nad dźwiękami dla nowych modeli samochodów.

Problem z bezdźwięcznością elektryków dotyczy jazdy poniżej prędkości 20 km/h. Wówczas wiele modeli może poruszać się niemal bezdźwięcznie. Podczas szybszej jazdy wystarczającą ilość hałasu wytwarzają ocierające się o jezdnię opony oraz opór powietrza.

Choć obecnie ilość pojazdów elektrycznych obecnych na drogach nie jest duża, wraz z popularyzacją elektryków mogą stanowić one coraz poważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych.

Regulacje prawne

Zanim jednak piesi mogli poczuć się zagrożeni, o ich bezpieczeństwie pomyśleli niektórzy ustawodawcy. Unia Europejska mocą przyjętej przez parlament dyrektywy wprowadziła nakaz generowania hałasu przez elektryki poniżej prędkości 20 km/h. Krok dalej poszły władze Stanów Zjednoczonych, ustanawiając nakaz poniżej ok. 30 km/h.

To, jak będą brzmiały dźwięki wydawane przez elektryki, zależy już od producentów i zatrudnionych przez nich osób. Mercedes postawił na gust grupy Linkin Park – inni producenci wybierają mniej artystyczne brzmienia, naśladujące dźwięki znane z tradycyjnych samochodów.

Tak natomiast działa system ostrzegający pieszych, który wykorzystuje Jaguar:

 

Źródła: Mashable.com, CNN

Zdjęcie: Shutterstock/Sira Anamwong

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.