Udostępnij

Jedna z pierwszych decyzji Joe Bidena: Stany Zjednoczone znowu w Porozumieniu Paryskim

21.01.2021

Stany Zjednoczone wracają do Porozumienia Paryskiego. Zdecydował o tym w pierwszym dniu urzędowania nowy prezydent USA Joe Biden. W ten sposób Amerykanie znów zobowiązują się do znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Powrót do Porozumienia z 2015 roku był jedną z wyborczych obietnic nowozaprzysiężonego prezydenta. O odrzuceniu postanowień z konferencji klimatycznej ONZ-u zdecydował jego poprzednik Donald Trump. Podpisując zarządzenie 1 czerwca 2017 roku rozpoczął proces wychodzenia z Porozumienia Paryskiego. USA formalnie opuściły je 4 listopada poprzedniego roku, dzień po wyborach prezydenckich. Z decyzją tą od początku nie zgadzała się Partia Demokratyczna i jej kandydat na prezydenta – Joe Biden.



– Dobrze, że prezydent Joe Biden zrealizował tę wyborczą obietnicę i potwierdził tym samym świadomość odpowiedzialności, jaka spoczywa na Stanach Zjednoczonych. Będzie jednak musiał w najbliższym czasie podjąć wiele kolejnych decyzji, nie tylko odwracających zniszczenia pozostawione w polityce klimatycznej (…) przez poprzednika. Musi też zagwarantować gwałtowne przyśpieszenie redukcji emisji – zaznacza Urszula Stefanowicz z Koalicji Klimatycznej. Ekspertka ma też nadzieję, że Joe Biden jako prezydent wykorzysta swoje wpływy, by promować zielone rozwiązania na arenie międzynarodowej.

Czytaj również: Koalicja 50 krajów chce objąć ochroną 30 proc. planety

– Stany Zjednoczone muszą także powrócić do wspierania procesów międzynarodowych i działań w państwach najsłabiej rozwiniętych, które samodzielnie nie obronią się przed najpoważniejszymi skutkami zmiany klimatu – komentuje Stefanowicz.

Porozumienie Paryskie zakłada, że państwa ONZ powstrzymają ocieplanie się klimatu na poziomie 2 °C, a jeśli to możliwe 1,5 °C powyżej średniej temperatury sprzed ery przemysłowej. Dokument podpisało 195 krajów świata. Jedynie Stany Zjednoczone postanowiły o późniejszym odrzuceniu zapisów Porozumienia. Powrót światowego mocarstwa do grona jego sygnatariuszy jest niezwykle ważny. USA odpowiadają za prawie 18 procent światowej emisji gazów cieplarnianych.

Źródło zdjęcia: Evan El-Amin / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.