Udostępnij

Badanie: kryzys energetyczny nie usprawiedliwia spalania śmieci

28.10.2022

86 proc. respondentów obawia się nadchodzącej zimy pod kątem jakości powietrza. Jednocześnie 92 proc. badanych uważa, że kryzys energetyczny nie usprawiedliwia spalania śmieci. Badanie przeprowadzono w ramach piątej edycji programu „Biznes kontra smog”, który powstał z inicjatywy PwC Polska. W programie uczestniczy kilkadziesiąt firm, a patronami są Krakowski Alarm Smogowy Stowarzyszenie ASPIRE i UNICEF Polska. Honorowy patronat nad akcją objęli Marszałkowie Województwa Małopolskiego i Mazowieckiego oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

W ramach badania respondenci wskazali jakie działania powinien podjąć rząd, żeby zapobiegać kryzysowi energetycznemu. Co trzeci badany popiera inwestycje w energetykę jądrową, co czwarty wsparcie fotowoltaiki, a 34 proc. chce ułatwień związanych z OZE.

Ponad połowa rozważa przeprowadzkę z powodu smogu

W badaniu przeprowadzonym wśród pracowników firm zrzeszonych w projekcie „Biznes kontra smog – Wspieramy klimat” wzięło udział niemal 1800 osób.  59 proc. z nich przyznało, że rozważa zmianę miejsca pracy i zamieszkania ze względu na złą jakość powietrza. Jednocześnie dwóch na trzech ankietowanych uważa, że jakość systemu edukacji w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza w Polsce jest przynajmniej niewystarczająca. W tym niemal 18 proc. określa te działania jako „bardzo złe”. 80 proc. oczekuje od swojego pracodawcy aktywnego zaangażowania w walkę o czyste powietrze.

– Od pierwszej edycji program cieszy się rosnącym zainteresowaniem nie tylko firm, które dołączają do inicjatywy, ale też szkół i przedszkoli, zgłaszających chęć przeprowadzenia warsztatów w swoich placówkach. „Biznes kontra smog – Wspieramy klimat” to inicjatywa oddolna. Zaangażowani są w niej wolontariusze 30 firm, świadomi, że edukacja jest pierwszym i prawdopodobnie najważniejszym krokiem w walce o czyste środowisko. Im lepiej poznamy wpływ naszych działań na środowisko, tym lepiej będziemy mogli kształtować proekologiczne zachowania. Program “Biznes kontra smog” jest przykładem na to, że społeczną odpowiedzialność biznesu najlepiej realizować poprzez współpracę – mówi Tomasz Barańczyk, lider inicjatyw ESG i partner PwC Polska.

spacer biznes kontra smog krakow
Uczestnicy piątej edycji programu „Biznes kontra smog”

W poprzednich edycjach programu wolontariusze przeszkolili ponad 45 tys. dzieci w szkołach i przedszkolach. Do V edycji „Biznes kontra smog” włączyło się w sumie aż 30 organizacji:  ABB BS, Airly, Akamai Technologies, Amer Sports, Amway GBS, Aon, Stowarzyszenie ASPIRE, Bolarus, Grupa CANPACK, Cisco Systems, Credit Suisse, Dyson, Ecolab, EPAM Systems, Euroclear, Herbalife, Hitachi Vantara, HSBC, IAG GBS, Jacobs, Krakowski Alarm Smogowy, Knowable, Maxima Consulting, Motorola, Ocado Polska, PwC Polska,  PwC Service Delivery Center, SIG, State Street Bank Polska, UBS, UNICEF Polska.

Chroniąc powietrze można zmniejszyć rachunki

– Prowadzenie edukacji smogowej i klimatycznej zyskuje szczególnie na znaczeniu w obliczu kryzysu energetycznego, z którym obecnie zmaga się Polska. Warto podkreślić, że to właśnie inwestycje, których celem jest ochrona powietrza i klimatu jednocześnie stanowią rozwiązanie tego kryzysu. Przykładowo ogrzewanie za pomocą pomp ciepła czy produkcja własnego prądu z instalacji fotowoltaicznych nie tylko ogranicza smog. Przede wszystkim pozwala znacząco zmniejszyć rachunki za energię, a w skali kraju uniezależnić się od importu surowców energetycznych – mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Celem tegorocznej edycji „Biznes kontra smog – Wspieramy klimat”, podobnie jak poprzednich – jest realizacja programu wolontariatu pracowniczego w obszarze edukacji dzieci i młodzieży na temat jakości powietrza i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki dołączeniu nowych firm, wolontariusze będą mogli dotrzeć ze szkoleniami do jeszcze większej liczby szkół i przedszkoli. Zajęcia są prowadzone przez przeszkolonych wcześniej przez Krakowski Alarm Smogowy wolontariuszy, a program jest dostosowany do różnych grup wiekowych. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in. czym jest smog, dlaczego powstaje, jakie zagrożenia niesie. Usłyszą również co można i należy zrobić, aby móc oddychać czystszym powietrzem. Ścieżka tematyczna nt zmiany klimatu umożliwi dzieciom i młodzieży poznanie głównych przyczyn przyspieszenia zmiany klimatu. Pomoże to również w kształtowanie postaw ekologicznych w życiu codziennym. Organizatorzy projektu podkreślają, że wszystkie warsztaty są bezpłatne.

– Niemal 90% naszych respondentów obawia się nadchodzącej zimy ze względu na jakosé powietrza. Tym bardziej cieszy nas, że do grona organizacji współpracujących w programie dołączył UNICEF, dzięki czemu jeszcze wyraźniej będziemy mogli zwrócić uwagę również na prawa dzieci do życia w czystym środowisku. Dla naszych firm to wyjątkowo istotna sprawa – mówi Adam Jamioł, partner zarządzający krakowskim biurem PwC Polska.

Źródło: Dovzhykov Andriy/Shutterstock

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.