Udostępnij

Blokada w Mielcu: Mieszkańcy trzech miast będą wspólnie walczyć o ochronę środowiska

13.04.2019

Mieszkańcy Mielca po raz trzeci protestują przeciwko działalności firmy Kronospan na terenie miasta – tym razem w formie trzydniowej blokady drogi dojazdowej do zakładu. W sobotę, podczas drugiego dnia blokady, reprezentanci strony społecznej trzech miast – Mielca, Żar i Szczecinka – podpisali porozumienie o współpracy. 

W dokumencie lokalni aktywiści – z Mielca, Żar i Szczecinka – wyrazili chęć wspólnej działalności na rzecz ochrony środowiska naturalnego, przeciwdziałania niszczeniu środowiska przez przemysł oraz monitorowania emisji zanieczyszczeń powietrza.

[Szerzej o problemach małej i średniej wielkości miast, m.in. Mielca i Szczecinka, przeczytać można tutaj.]

„Jesteśmy tutaj, by podpisać porozumienie między miastami – gdzie występują podobne problemy, gdzie ludzie codziennego dnia zmagają się z uciążliwościami. Chcemy przywrócić w naszych miastach normalność i chcemy żyć w czystym środowisku. I mamy do tego prawo” – mówiła ze sceny Joanna Pawłowicz.

Podpisany dokument opublikował na swoim Facebooku lokalny portal „Hej Mielec”:

#HejMielec Takie porozumienie podpisali dzisiaj w Mielcu przedstawiciele strony społecznej trzech polskich miast. Szczegóły na hej.mielec.pl

Opublikowany przez Hej Mielec Sobota, 13 kwietnia 2019

 

W porozumieniu zapisano ponadto, że strony będą dążyć do utworzenia wspólnego stowarzyszenia ekologicznego. Jak podkreślono po jego podpisaniu – inicjatywa nie ma charakteru politycznego.

Dokument sygnowali: Piotr Tabor, Piotr Kozub, Joanna Pawłowicz (SIS „Terra”), Remigiusz Krajniak (Lubuski Alarm Smogowy) oraz Łukasz Kurlit (ze wspierającego inicjatywę Skawińskiego Alarmu Smogowego).

„Nieudolna i praktycznie niedziałająca inspekcja ochrony środowiska oraz rozmyta odpowiedzialność za wydawanie pozwoleń uciążliwym zakładom w Polsce, to źródło podobnych problemów w całym kraju. Dlatego musimy działać razem, by za nieponiesione koszty hermetyzacji produkcji, które powinny ponieść zakłady już na starcie, przestali płacić swoim zdrowiem mieszkańcy” – powiedział nam Łukasz Kurlit z SAS.

Blokada przed Kronospanem

Podpisanie porozumienia odbyło się w sobotę, w drugim dniu protestu zorganizowanego przez mieszkańców Mielca przed siedzibą firmy Kronospan.

Tym razem protest ma charakter blokady drogi dojazdowej do zakładu – trwającej przez trzy dni. Mieszkańcy organizują dyżury (zwane szychtami) – tak, by przez całą dobę, nawet w nocy, przed zakładem pozostawała grupa protestujących. O szczegółowych założeniach protestu informowaliśmy tutaj.

[Z pełną relacją z trzydniowej blokady w Mielcu można zapoznać się tutaj.]

Przebieg sobotniej części protestu udokumentowaliśmy w krótkiej fotorelacji:

 

[Z pełną relacją z trzydniowej blokady w Mielcu można zapoznać się tutaj.]

Fot. Sebastian Medoń

* Tekst edytowano 14.04.2019, dodając komentarz Łukasza Kurlita z SAS.

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.