Udostępnij

Blokady dróg w całej Polsce przeciwko piątce dla zwierząt. „Nie cofniemy się ani o krok”

07.10.2020

Agrounia i rolnicze OPZZ protestowały dziś (07.10) przeciwko procedowanej ustawie zwanej „Piątką dla zwierząt”. W ramach manifestacji blokowano drogi w całym kraju – według organizatorów w ponad 150 miejscach. „Nie cofniemy się ani o krok” – mówił lider Agrounii, Michał Kołodziejczak.

Protest Agrounii i rolniczego OPZZ rozpoczął się w środę (07.10) o godzinie 10. Według organizatorów zgłoszone zostały blokady w ponad 150 miejscach w całym kraju.

Nieprzejezdnych było wiele dróg krajowych i wojewódzkich: na jezdni zatrzymały się traktory, a w niektórych miejscach zrzucono obornik i gnojowicę. Zgodnie z zapowiedziami blokady trwały około 3 godzin.

https://www.facebook.com/projektAGROunia/posts/1965112303625458

W grze los zwierząt, ale i miliardy złotych

To kolejny protest wymierzony w procedowaną ustawę o ochronie zwierząt, zwaną w mediach „Piątką dla zwierząt”. Przeciw ustawie, która według projektu zakłada zakaz hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenia w tzw. uboju rytualnym, protestowano m.in. przed tygodniem. Wówczas padły również ostrzeżenia, że może dojść do bardziej dotkliwej formy protestu.

W międzyczasie doszło do zmiany na fotelu ministra rolnictwa. Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który jawnie sprzeciwiał się „Piątce dla zwierząt” zastąpił Grzegorz Puda. Polityk, który był wnioskodawcą wspomnianej ustawy.

Niezadowolenia z tego faktu nie kryli aktywiści, którzy w dniu jego zaprzysiężenia zablokowali słomą wejście do budynku ministerstwa.

Przypomnijmy: Ustawę zwaną “Piątką dla zwierząt” przegłosowano w Sejmie głosami części Zjednoczonej Prawicy i opozyzji. Teraz zajmuje się nią senat. Dokument dotyczy m.in. zakazu hodowli zwierząt futerkowych (z wyjątkiem królików), a także ograniczenia uboju rytualnego wyłącznie do potrzeb związków wyznaniowych w kraju.

Wspomniane kwestie mogą oznaczać utratę wielomiliardowych zysków, które branża futrzarska i mięsna zarabiają na eksporcie. [Więcej o samej ustawie, przy okazji poparcia jej przez Sejm, pisaliśmy TUTAJ].

https://www.facebook.com/projektAGROunia/posts/1965180043618684

Podatki i dominacja korporacji

Lider Agrounii tuż przed protestem krytykował działania partii rządzącej, a także pojawiające się głosy, według których branża futerkowa nie przynależy do rolnictwa.

„Nie ma dziś najmniejszego miejsca na to, by jakiegokolwiek rolnika oddać. Nieważne, czy to są hodowcy krów, świń, kapusty. Niedługo będziemy słyszeć, że producenci warzyw to nie są rolnicy, tylko producenci warzyw. [Że] to są jacyś inni. (…) Nie ma naszej zgody na to, by mówić, że zwierzęta futerkowe to nie jest rolnictwo” – mówił Michał Kołodziejczak.

Lider Agrounii zwracał uwagę na niepewność prawa. „Wkrótce takich 'piątek’ może być więcej” – przekonywał. Mówił także o kwestii podatków i dominacji korporacji na rynku w Polsce.

https://www.facebook.com/projektAGROunia/posts/1965263110277044

„Nie mam dziś ochoty kopać ziemniaków po 15 groszy, kiedy później widzę w markecie za 2,50. Bo rząd musi nas okradać z licznych podatków, pieniędzy, żeby później je rozdawać, żeby mieć te głosy. Bo tak jest” – mówił lider Agrounii. „Niejednokrotnie byłem w Warszawie na spotkaniu – czy to był minister Ardanowski czy ktokolwiek inny – i widziałem wielkie uginanie się pod naporem silnych tych, którzy mają pieniądze. I to były korporacje” – podkreślał Kołodziejczak.

_

Zdjęcie: Agrounia/Facebook

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.