Udostępnij

Blokady ulic i budynków w Londynie. „Sprawimy, że niemożliwe zmieni się w nieuniknione”

24.08.2021

Tysiące aktywistów rozpoczęły falę protestów w centrum Londynu. Blokady ulic i budynków, odbywające się pod flagą organizacji Extinction Rebellion, mają na celu skłonienie rządu do dalszych działań na rzecz ochrony klimatu. Bezpośrednie żądanie wobec brytyjskich władz dotyczy zatrzymania wszystkich nowych inwestycji w paliwa kopalne.

Fala protestów brytyjskiego Extinction Rebellion, która rozpoczęła się w poniedziałek 23 sierpnia, potrwać ma dwa tygodnie. W tym roku wydarzenia na londyńskich ulicach odbywają się pod hasłem „Impossible Rebellion”, co aktywiści tłumaczą celami protestu.

„Czujesz się bezsilny, by móc cokolwiek zmienić? Jesteś silniejszy niż myślisz. Dołącz do Rebelii. Razem sprawimy, że to, co politycznie niemożliwe, stanie się nieuniknione” – możemy przeczytać w odezwie opublikowanej na stronach ruchu.

„Usiądźcie do stołu”. XR wzywa do zatrzymania inwestycji w paliwa kopalne

Zgodnie z planem, protesty rozpoczęły się w poniedziałkowe popołudnie na londyńskim Trafalgar Square. Protestujący zgromadzili się, blokując wiele ulic w samym centrum Londynu, by wyrazić swoje poparcie dla odejścia od paliw kopalnych w gospodarce.

W stolicy Wielkiej Brytanii odbyły się liczne marsze, protesty pod siedzibami instytucji państwowych, ale i blokady ulic. W dzielnicy Covent Garden wzniesiony został różowy stół, będący jednym z bardziej charakterystycznych symboli tegorocznej „rebelii”. Na różowo pomalowane zostały także krzesła, które – zgodnie z zachętami organizatorów – przyniosło z sobą wiele osób.

Czytaj także: 3,5% – Teoria, która ma uratować świat

Na czterometrowym stole znalazł się m.in. napis „COME TO THE TABLE” zachęcający władze do rozmów na temat dekarbonizacji. By „umocnić” instalację w przestrzeni miejskiej, do nóg stołu przykuło się kilkoro protestujących. W poprzednich latach również posługiwano się dużymi instalacjami, których celem było przekazanie przesłania ruchu. W 2019 roku symbolem protestów były kolorowe łodzie.

Jak podaje BBC, we wtorek wieczorem londyńskie służby zdemontowały instalację w postaci stołu. „Rebelia” trwa jednak nadal, a w planach na najbliższe dni są m.in. protesty przed brazylijską ambasadą (w związku z postępującą degradacją lasów Amazonii) oraz Bank of England, czyli bankiem centralnym Wielkiej Brytanii.

Hasło umieszczone na stole nawiązuje także do nowego postulatu ruchu, określanego mianem „natychmiastowego”. Extinction Rebellion domaga się, by brytyjskie władze zablokowały wszystkie nowe inwestycje w paliwa kopalne. Inne hasła, do których odwołuje się XR i które pojawiły się na transparentach to: „Mówcie prawdę”, „Działajcie teraz” i „Wyjdźcie poza politykę”.

Czytaj także: Naukowcy określili, ile wytrzyma planeta. Przekroczyliśmy cztery z dziewięciu granic!

 class=
Protest na skrzyżowaniu Cambridge Circus, Londyn, 24.08.2021. Zdjęcie: materiały prasowe Extinction Rebellion

Alarm klimatyczny i ekologiczny. Postulaty Extinction Rebellion

Co oznaczają? Po pierwsze, aktywiści XR domagają się od rządów na całym świecie, by nie ukrywały powagi sytuacji, jeśli chodzi o zmiany klimatyczne. Domagają się ogłoszenia „alarmu klimatycznego i ekologicznego”, a więc informowania obywateli o zagrożeniu związanym z ociepleniem planety. Po drugie, chcą by działania rządów były zdecydowane, prowadząc do szybkiego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, odpowiedzialnych za zmiany klimatu.

Po trzecie, XR uważa, że sprawiedliwość klimatyczną i ekologiczną zapewnić może jedynie udział obywateli w podejmowaniu decyzji. Stąd postulat paneli obywatelskich, które zajęłyby się poszczególnymi kwestiami związanymi z transformacją.

_

Zdjęcie artykułu: materiały prasowe Extinction Rebellion/Guy Reece

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.