Udostępnij

Amazonia emituje więcej CO2 niż pochłania – potwierdza badanie. Winna deforestacja i zmiana klimatu

18.07.2021

Wyniki opublikowanych w tym tygodniu badań wskazują, że w wyniku postępującej deforestacji oraz zmiany klimatu Amazonia emituje obecnie więcej dwutlenku węgla, niż jest w stanie pochłaniać. Tym samym sprawdzają się wcześniejsze przewidywania, że degradacja lasów tropikalnych zmieni ich rolę w obiegu węgla w przyrodzie. Póki co, problem dotyczy bardziej wschodniej części Amazonii. Naukowcy obawiają się jednak, że dalsze zmiany dotkną zachodnią i środkową część.

„Korzystając z prawie 10 lat pomiarów CO2, odkryliśmy, że bardziej wylesiona i dotknięta zmianą klimatu wschodnia Amazonia. Zwłaszcza część południowo-wschodnia, była emiterem netto CO2 do atmosfery” – powiedział w oświadczeniu John Miller, naukowiec z NOAA’s Global Monitoring Laboratory i współautor badania.

„Z drugiej strony, bardziej wilgotne i nietknięte części Amazonii, zachodnia i środkowa, nie były ani pochłaniaczem dwutlenku węgla, ani źródłem atmosferycznego CO2″ – zwrócił uwagę Miller. Wyniki wspomnianych badań zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego „Nature„.

Czytaj także: Lovejoy i Nobre: Amazonia jest bliska punktu krytycznego, po którym zacznie obumierać

Ważne pytanie, przed jakim stawia nas to badanie, dotyczy reszty Amazonii. Miller zastanawia się, czy w przypadku dalszego oddziaływania człowieka zachodnia i środkowa część Amazonii również będzie emitować więcej CO2, niż pochłania. Póki co, ich „bilans” wychodzi na zero. Współautor badania podkreśla, że jeśli tak się stanie, będzie trzeba uwzględnić ten fakt, planując skalę ograniczenia emisji CO2. Wszystko, aby osiągnąć cele klimatyczne z Paryża.

Przypomnijmy: międzynarodowe zobowiązanie obejmuje zatrzymanie wzrostu średniej temperatury na planecie przynajmniej na progu 2 st. Celsjusza. Bardziej pożądanym celem jest jednak próg 1,5 stopnia (względem stanu sprzed rewolucji przemysłowej).

_

Z całością przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.

Korzystałem z materiałów udostępnionych przez amerykańską agencję NOAA oraz czasopismo „Nature”.

Zdjęcie: Shutterstock/marcio isensee

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.